ZN.SK
Kamzík, Vysoké tatry

V. I. Lenin spropagoval Tatry, keď v 1913 vystúpil na Rysy

Vodca bolševickej revolúcie Vladimir Iljevič Lenin, jedna z najznámejších osobností z čias socializmu, vystúpal na Rysy a spropagoval tým Vysoké Tatry

Vodca bolševickej revolúcie Vladimir Iljevič Lenin, jedna z najznámejších osobností z čias socializmu, ktorú aj dnes poznajú hoci nechcene, všetky generácie pre silný kult osobnosti a nespochybniteľnosť. Spropagoval Vysoké Tatry a možno to ani sám netušil. Jeho výstup na Rysy počas jeho pobytu v Poľsku v roku 1913 neskôr podnietil propagandisticko-ideové tradičné výstupy po jeho stopách, ktoré viedli mládež k rovnakej trase na jeho počesť.

Lenin v Tatrách

Výstup na Rysy bol za socializmu niečo viac, než len horská turistika. Dokázal to silný vodca a ostatní nemôžu zlyhať. V tradičných skupinových výstupoch na Rysy sa pokračovalo aj po roku 1989, no to už sa Lenin nespomína. Zostalo len to, čo je dôvodom pre tento druh turistiky. Záujem o Tatry, výhľad a pokorenie svojich túžob a cieľov. Na to naozaj nikto nepotrebuje Lenina.

Kamzík, Vysoké tatry

Na Rysy vedie najznámejšia turistická cesta zo Štrbského plesa. Trvá od 6 do 8 hodín, podľa Vášho tempa, čím ide o trasu pre nie celkom začínajúcich turistov. Prechádzate cez Popradské pleso. Neustále vás navádzajú turistické značky a hľadať môžete aj najznámejšie miesto Rysov mimo vrchol samotný, Chatu pod Rysmi. Ich vrchol z poľskej strany tvorí najvyššiu horu celej krajiny. Rysy tvoria tri vrcholy z ktorých najvyšší má 2503 metrov. Lenin vystúpal z Poľskej strany a Rysy sú pre Poliakov dokonca viac než pre nás. Môže za to fakt, že severozápadný vrchol vysoký 2499 metrov sa nachádza na poľskej strane a je dokonca najvyšším miestom v celom Poľsku.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu