ZN.SK
Prostredník za volantom

Ukazujete prostredník za volantom iným šoférom? Je to za 50

Vodiči nie vždy vedia o tom, že urážanie iných účastníkov premávky vztýčeným prostredníkom je na pokutu 50 €. Zvláštne je, že ho ukazujú len tí, čo sú sami situácii na vine.

To, čo sa deje na našich cestách je niekedy šialené rodeo. Jedným z nástrojov, ktoré mnohí vodiči používajú v nervovom vypätí, je obľúbený vztýčený prostredník. Takzvaný „fakir“ je pritom často obľúbený u tých agresívnejších a vulgárnejších vodičov bez rešpektu, čo je samo o sebe jasné už z obsahu tohto gesta samotného. Veľmi často ním pozdravia ti, ktorí sa cítia dotknutí, ak ich upozorníte na podivnú jazdu, alebo sa dovolíte sťažovať. Možno ani netušia, že urážanie iných účastníkov premávky je na pokutu 50 €. Nie každý má čas kontaktovať políciu, aby nespratníka vytrestali. Aj zo skúseností mnohých vodičov z povolania je skalopevným pravidlom, že prostredník ukazuje len ten vodič, čo to už pred tým v niečom prepískol, ľudovo povedané pos…

Slovenský folklór na cestách

Nedávno napríklad nás v rýchlosti dva krát za sebou ohrozil aj obmedzil mladý vodič z Popradu na Trnavskom mýte. Nedostatočne rozmyslený, kam vlastne chce odbočiť, nám len tak-tak nepohladkal predok. Ubrzdili sme, no kratučké trúbenie bolo vtedy samozrejmosťou. Na to reagoval rozhadzovaním rúk a vztýčeným jasným prostredníkom. Pobavili sme sa v aute a pozdravili ho mávaním a ukázali sme mu kameru, keďže ho nahrávala. Na to reagoval naozaj svojsky, vztýčením pre istotu ešte druhého. Tento agresívny vodič nás ale nevytočil. Spôsob jazdy, akému sa venoval cestou po R1, kým ho kamera stihla brať, dáva tušiť, že nejaké následky ho raz dostihnú samé.

Prostredník za volantom

Iný prípad vztýčeného prostredníka máme z pred pár rokov od autobusára bratislavskej MHD, keď nás do protismeru vytlačil autobus unikajúci zo zastávky. Nie vychádzajúci, ale naozaj unikajúci. Na autobus utekal jeden cestujúci a bol by ho aj krásne stihol. Pri zápche, ktorá bola ani nemal kam autobusár uniknúť. Napriek tomu, s rizikom, že zacvikne do dverí práve nastupujúcich, v snahe uniknúť tomu poslednému, zdrhal o dušu a celkom ignoroval, že nás má už pod jeho okienkom. Vytlačení v protismere, kde auto oproti radšej brzdilo a videlo, čo sa oproti odohráva, bez použitia trúbky či svetiel len s vlastnými neveriacimi očami pozeráme na vodiča, či vôbec vidí, čo robí. Áno videl, pri pohľade na neho mu úškrn skrýval prostredník. Bratislavský dopravný podnik na sťažnosť odpovedal len slovami, že ten utekajúci mal byť v predstihu na zastávke a požiadal o doplnenie niektorých mojich osobných údajov, ktoré som zámerne do sťažnosti nedal. Stavím sa však, že aj samotný odpovedač na sťažnosti by tých pár metrov za autobusom, ktorý ešte len otvára dvere, utekal. Ak vám uniká dôvod, prečo prostredník ukazoval, nie ste sami.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu