Za čo je kolagén v tele zodpovedný? Jeho prínosy a zdroje

koktail a zdravie ženy

Kolagén je hlavný bunkový stavebný kameň, ktorý poskytuje štruktúru našej pokožke, vlasom, nechtom, kostiam, kĺbom a orgánom. Smutné je, že ako starneme, jeho produkcia začína spomaľovať, čo vedie k viditeľným známkam starnutia.

Kolagén predstavuje 30 % všetkých bielkovín v tele a 70% bielkovín v koži.  Poskytuje štrukturálnu podporu tkanivám a hrá dôležitú úlohu v bunkových procesoch vrátane :

  • opravy tkaniva
  • celulárnej komunikácia (komunikácia medzi bunkami)
  • bunkovej migrácia, proces nevyhnutný na udržanie tkaniva (presun buniek)

Bunky spojivového tkaniva nazývané fibroblasty produkujú a udržiavajú kolagén. Ako ľudia starnú, ich kolagén sa fragmentuje, funkcia fibroblastov sa zhoršuje a produkcia kolagénu sa spomaľuje. Tieto zmeny spolu so stratou ďalšieho kľúčového štrukturálneho proteínu nazývaného elastín vedú k príznakom starnutia, ktoré sa odráža na pokožke, tvári, vlasoch, nechtov, ale aj kĺboch a kostiach.

Čo spôsobuje stratu kolagénu?

Po dosiahnutí 25. roku života začne produkcia kolagénu klesať o 1 % každý rok. Tieto zmeny vedú k charakteristickým znakom starnutia, ako sú vrásky a suchá, ochabnutá pokožka. Integrita kolagénu nachádzajúceho sa v kostrovom systéme tiež s vekom klesá, čo vedie k zníženiu pevnosti kostí a bolesti kĺbov.

Zdroj a užívanie kolagénu

Kolagén je koncentrovaný v niektorých častiach tela zvierat, ako je napríklad koža, kĺby alebo u rýb šupiny. Tvorba vlastného kolagénu sa dá stimulovať pomocou konzumácie určitých surovín – kurací alebo rybací vývar, určité druhy morských plodov, chrupavky kuraťa a pod. Avšak konzumácia týchto potravín neprináša žiadne alebo prináša iba minimálne regeneratívne výsledky pre vaše telo, pretože sú ťažko stráviteľné a ľudské telo ich nemusí efektívne využiť. Vhodnejší zdroj príjmu kolagénu je prostredníctvom výživových doplnkov s kolagénovými peptidmi. Najlepšie stráviteľné sú hydrolizované kolagénové peptidy, pretože sú to najmenšie možné častice, ktoré sa ľahko strávia a vstrebajú do krvi  a potom stimulujú tvorbu vlastného kolagénu.

Perorálne a lokálne kolagénové produkty, ako sú doplnky a krémy na tvár, sú obľúbené na pomoc so známkami starnutia – vrásky, strata hydratácie pokožky a bolesti kĺbov. Kolagén si môžete kúpiť vo forme prášku, kapsúl alebo v tekutej forme. V práškovej forme ho môžete pridať do nápojov – teplých aj studených – a potravín, ako sú ovsené vločky, jogurt a energetické guľôčky. Práškový kolagén je z pohľadu užívania jednoduchý a praktický, pretože si ho môžete pridať kamkoľvek. Pri kolagénových doplnkoch je však dôležité si všímať, aké množstvo kolagénových peptidov obsahujú a vyhľadávať tie, ktoré sú bez pridaných látok a farbív. Vhodnou voľbou je napríklad novinka na slovenskom trhu – kolagény Vital Proteins. Tieto kolagény obsahujú neochutené kolagénové peptidy, ktoré pomáhajú telu dodať potrebné aminokyseliny ako stavebné kamene pre kolagénové vlákna. Výživové doplnky Vital Proteins majú najväčšie množstvo kolagénu na porciu na trhu – s obsahom až 20 g kolagénu na porciu.

kolagen

Úlohy kolagénu v tele:

  • zachovanie štruktúry pokožky
  • hydratácia pokožky
  • redukcia vrások
  • elasticita pokožky
  • hojenie rán
  • podpora proti starnutiu
  • funkcie kĺbov
  • prevencia úbytku kostnej hmoty
  • udržanie a rast svalovej hmoty
  • kvalita vlasov a nechtov
Mohlo by zaujímať tiež:
Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.