Skrytí hrdinovia vitality pre nás a našich zvieracích miláčikov

Skrytí hrdinovia vitality pre nás a našich zvieracích miláčikov

Oleje sú jedným z najdôležitejších živín pre správne fungovanie ľudského, ale aj zvieracieho organizmu. Sú to zlúčeniny, ktoré dodávajú telu esenciálne mastné kyseliny, vitamíny rozpustné v tukoch a iné životne dôležité zložky. Ich pravidelná konzumácia má pozitívny vplyv na zdravie a celkovú vitalitu nielen u ľudí, ale aj u psov.

venčenie a starostlivosť o psov

Oleje ako kľúčové zložky v strave našich domácich miláčikov

Podobne ako pre ľudí, aj pre zvieratá sú oleje nevyhnutné pre ich správny rast, vývoj a zdravie. Domáce zvieratá a hospodárske zvieratá by mali mať v strave primeraný prísun esenciálnych mastných kyselín a vitamínov rozpustných v tukoch.

Oleje sú zo zdravotného hľadiska dôležité aj pre domácich miláčikov, ako sú psy a mačky. Napríklad omega-3 mastné kyseliny môžu pomôcť zmierniť zápalové ochorenia a zlepšiť stav kože a vzhľad srsti. Niektoré špeciálne druhy olejov sa používajú aj ako výživové doplnky stravy pre zvieratá, aby sa zabezpečil dostatočný prísun esenciálnych živín. Oleje tiež zlepšujú chuť a textúru krmív, čo zvyšuje ich prijateľnosť pre psíkov a mačky. Ak chcete dopriať vášmu štvornohému kamarátovi len to najlepšie,  vyskúšajte mu do jedálnička zaradiť niektorý z týchto olejov:

LOSOSOVÝ OLEJ

Lososový olej je jedným z najprospešnejších doplnkov stravy pre každé zviera, ktorý podporuje celkové zdravie jedinca. Obsahuje Omega 3 zložky EPA a DHA, ktoré sa dajú získať buď konzumáciou rýb, rybieho tuku alebo doplnkov stravy priamo z morských rias. Pravidelné podávanie lososového oleja je jednoduchý spôsob, ako pridať do stravy vášho domáceho miláčika esenciálne omega-3, 6 a 9 v optimálnom pomere.

Lososový olej výrazne zlepšuje kvalitu pokožky a srsti – zanecháva ju vyživenú, lesklú a jemnú, potláča lámavosť a vypadávanie chlpov, taktiež pomáha predchádzať kožným alergiám. Zároveň pomáha pri zápalových ochoreniach čriev. Má vplyv na kardiovaskulárny systém a zdravie srdca, znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu, v dôsledku čoho môže priaznivo pôsobiť aj proti vzniku rakoviny.

Zaujímavosťou je, že lososový olej priaznivo ovplyvňuje kognitívne funkcie a činnosť mozgu. Má vplyv na duševný vývoj a pamäť, napomáha duševnému vývoju mladých a nenarodených plodov. Výskum ukázal, že DHA z rybieho oleja spôsobuje, že šteňatá sú inteligentnejšie, ľahšie sa cvičia a majú efektívnejšiu pamäť.

KONOPNÝ OLEJ

Konopný olej lisovaný za studena sa vyrába zo semien vybraných odrôd konope a je bohatým zdrojom nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre bunkové steny, nervový a srdcovocievny systém a slúžia ako zdroj energie.

Okrem toho obsahuje vysoké množstvo prírodného vitamínu E, ale aj iných dôležitých minerálov a vitamínov. Konopný olej tak patrí medzi najhodnotnejšie oleje rastlinného pôvodu, prispieva k zdraviu pokožky, kardiovaskulárnemu zdraviu, udržiavaniu zdravého krvného tlaku a znižovaniu bolesti a zápalov. Taktiež chráni pokožku vášho štvornohého kamaráta pred oxidáciou a inými kožnými problémami, ako sú infekcie, ekzémy, dermatitída či psoriáza. Konopný olej neobsahuje THC, CBD ani iné psychotropné látky.

OSTROPESTRECOVÝ OLEJ

Ostropestrecový olej sa vyrába zo semien rastliny Pestreca mariánskeho. Je bohatý na kyselinu linolovú, ktorá je pre organizmus nevyhnutná, pretože si ju nedokáže sám vytvárať. Taktiež obsahuje vitamíny A, B, D a E, ale aj ďalšie dôležité minerálne látky. Pravidelné užívanie ostropestrecového oleja prináša vášmu domácemu miláčikovi množstvo benefitov – pomáha imunitnému systému, podporuje tráviace procesy v tele, má protizápalové účinky, pomáha hojiť rany, zápaly či kožné ochorenia.

Rovnako zlepšuje celkovú obranyschopnosť jedinca a môže byť nápomocný aj v prípade, keď je váš štvornohý kamarát náchylný k tuhnutiu svalov. Ostropestrecový olej je vhodným doplnkom dennej stravy aj v prípade, keď psíka kŕmite surovou BARF stravou.

ĽANOVÝ OLEJ

Jedným z vhodných doplnkov stravy vášho zvieratka môže byť aj ľanový olej, ktorá sa získava zo semien Ľanu siateho. Je považovaný za vysoko kvalitný zdroj esenciálnej kyseliny omega-3 alfalinolenovej a kyseliny olejovej, ale aj omega-6 linolovej. Ako sme spomínali aj pri iných olejoch, práve omega-3 mastné kyseliny sú nevyhnutné pre zdravý rast a vývoj jedinca. Ľanový olej je dôležitý pre udržanie zdravej kože a lesklej srsti, pričom uľahčuje výmenu srsti v období pĺznutia. Okrem toho, že má pozitívne účinky na mozog, srdce a cievy, zároveň potláča nervozitu, zlepšuje reprodukčné schopnosti, podporuje imunitu a je prospešný pre udržanie dlhodobého zdravia zvierat.

Olej zo semien Ľanu siateho sa používa ako podporný prostriedok pri liečbe chronických ochorení, patria sem rôzne alergie, ochorenia obličiek a srdca,  cukrovka, epilepsia  či artritída. Taktiež je vhodným doplnkom aj pri BARF stravovaní.

oleje pes starostlivosť srsť

Oleje zohrávajú kľúčovú úlohu aj v strave zvierat. Ich obsah esenciálnych mastných kyselín a vitamínov rozpustných v tukoch robí z olejov dôležitý zdroj živín, ktorý podporuje správny vývoj, zdravie a celkovú vitalitu. Ak chcete svojim domácim miláčikom dopriať len to najlepšie, vyskúšajte mu do stravy zaradiť superprémiové za studena lisované prírodné oleje od Vitar Veterinae vyrábané v Nemecku a Belgicku. V ponuke nájdete Lososový, Ostropestrecový, Ľanový, ale aj Konopný olej, ktoré zaručia vášmu zvieratku maximálne čistý a prírodný zdroj esenciálnych látok pre zdravý a šťastný život. Pre viac informácií o výživových doplnkoch  sa obráťte na svojho veterinára.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.