Kancelárske kreslo: nezameniteľný pomocník dnes aj v minulosti

Kancelárske kreslo: nezameniteľný pomocník dnes aj v minulosti

Každý, kto má sedavé zamestnanie, veľmi dobre vie, že celodenné vysedávanie je často horšie ako tvrdá manuálna práca. Či už pracujete v kancelárii alebo doma na homeoffice, pohodlné a ergonomické sedenie je mimoriadne dôležité pre vaše fyzické zdravie aj psychickú pohodu.

kancelária stolička

Ak trávite veľa času pri počítači, či už prácou alebo hrami, urobte pre seba niečo užitočné a doprajte si kvalitné sedenie. Kvalitné kancelárske kreslá vám na rozdiel od obyčajnej stoličky pomôžu k lepšiemu držaniu tela a vyššiemu komfortu nech už robíte za počítačom čokoľvek.

Zamýšľali ste sa však niekedy, odkiaľ kancelárske kreslá a stoličky pochádzajú? A prečo sú vlastne tak obľúbené? Práve títo kancelárski spoločníci majú za sebou totiž dlhú a bohatú históriu vývoja plnú zaujímavostí.

Historické zaujímavosti o kancelárskej stoličke

  • Záznamy o prvých ,,pracovných stoličkách” pochádzajú už z obdobia roku 1900 pred Kristom. Podľa vedcov slúžili remeselníkom ako opora pri práci.
  • Vynálezcom predchodcu kancelárskeho kresla a stoličky v modernej podobe, ako ich poznáme dnes, bol Charles Darwin, autor evolučnej teó Na nohy stoličky primontoval kolieska, aby sa mohol ľahšie a rýchlejšie presúvať po priestore, v ktorom pracoval.
  • V roku 1925 zostrojil istý bývalý americký vojak prvú stoličku, ktorá mala za úlohu zvýšiť produktivitu sediaceho a zároveň zlepšiť jeho zdravie. Konštrukcia, ktorú by sme v tej dobe mohli prirovnať k dnešným ergonomickým kreslám a stoličkám, pomáhala predchádzať napríklad problémom s obličkami.
  • Vedeli ste, že existuje rozdiel medzi kancelárskou stoličkou a kreslom? Stoličky sú väčšinou menšie a ľahšie, pričom sa objavujú hlavne v prevedení látky alebo sieťoviny. Naopak, ťažšie kancelárske kreslá je možné vyrobiť tiež s poťahom z kože alebo koženky.
  • Človek strávi sedením v priemere 17 000 hodín ročne. Zároveň je dokázané, že sedením na ergonomickom kresle alebo stoličke sa zvyšuje produktivita pri práci.

Najdrahšie zo všetkých je poriadne „značkové“

A na záver ešte jedna zaujímavosť. V obchodoch si môžeme všimnúť, že ceny niektorých kancelárskych stoličiek a kresiel dosahujú hviezdnych výšin. Samozrejme, cena často aj odzrkadľuje kvalitu. Na rôzne vymoženosti a dizajn stavili aj ľudia, ktorí stoja za značkami Ferrari a Cadillac. Spoločnými silami navrhli zatiaľ najdrahšie kancelárske kreslo, Xten Office Chair by Pininfarina v hodnote až 1.5 miliónov dolárov.

Zdroj obrázka: ImageFlow / Shutterstock.com


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.