Alergie sa týkajú mnohých z nás. Hoci jar a leto sú pre mnohých synonymom príjemného obdobia plného svetla a života, pre alergikov môže byť toto ročné obdobie mimoriadne náročné. Kvitnúce rastliny uvoľňujú do ovzdušia peľ, ktorý môže vyvolať nepríjemné prejavy ako svrbenie očí, slzenie, výtok z nosa, kýchanie či suchý kašeľ. Tieto symptómy sú typické pre sezónnu alergickú rinitídu, známu aj ako senná nádcha.
Alergia predstavuje prehnanú reakciu imunitného systému na látky z okolia, ktoré sú bežne neškodné – napríklad peľ, roztoče, plesne alebo zvieracie alergény. V tele alergika tieto podnety spustia uvoľňovanie histamínu – chemickej látky, ktorá je zodpovedná za mnohé zápalové procesy a nepríjemné prejavy. Najčastejším miestom výskytu alergickej reakcie je dýchací systém. Ak sa však nelieči alebo sa dlhodobo ignoruje, môže prerásť až do chronickej formy ochorenia, ako je alergická astma. Nasledujúce odporúčania síce alergiu nevyliečia, no vedia významne zmierniť jej symptómy a zlepšiť kvalitu života.
Pravidelné vetranie a čistenie domácnosti
Udržiavanie čistoty v domácnosti je základným opatrením v boji proti alergénom. Prach, peľ a plesne sa usádzajú nielen na viditeľných povrchoch, ale aj na miestach, ktoré bežne prehliadame – závesy, koberce, čalúnený nábytok či posteľná bielizeň. Odporúča sa pravidelné vysávanie vysávačom s HEPA filtrom, ktorý zachytí až 99,97 % mikročastíc vrátane alergénov. Pri utieraní prachu používajte vlhkú handričku, aby ste zabránili víreniu častíc vo vzduchu. Dôležitá je aj pravidelná výmena posteľnej bielizne a čistenie klimatizačných jednotiek.
Vetranie by malo byť premyslené – počas peľovej sezóny vetrajte ideálne skoro ráno alebo po daždi, keď je koncentrácia peľu vo vzduchu najnižšia. Počas slnečných a veterných dní radšej nechajte okná zatvorené a používajte vnútornú ventiláciu s filtráciou vzduchu.
Preplachovanie nosa
Nosová hygiena pomocou izotonického alebo hypertonického soľného roztoku je účinný a bezpečný spôsob, ako mechanicky odstrániť alergény, prach a nadmerný hlien z nosovej sliznice. Pravidelným preplachovaním nosa dochádza nielen k úľave od upchatia, ale aj k zníženiu rizika bakteriálnej infekcie, ktorá sa môže pridať pri chronickom zápale. Soľné roztoky sú dostupné vo forme sprejov aj výplachových systémov (napr. neti kanvička). Ich používanie je odporúčané 1–2× denne najmä počas intenzívnej peľovej sezóny.
Čistička vzduchu alebo zelení pomocníci do domácnosti
Čističky vzduchu s kvalitným filtrom (ideálne HEPA H13 alebo vyšším) dokážu zachytiť až 99,95 % peľu, prachu, plesní a zvieracích alergénov, čo ocení každý alergik, najmä ak žije v meste alebo v domácnosti so zvieratami. Niektoré modely obsahujú aj uhlíkový filter, ktorý pohlcuje zápachy a škodlivé prchavé látky (VOC).
Zaujímavou doplnkovou možnosťou sú aj určité druhy izbových rastlín, ktoré pomáhajú zlepšovať kvalitu vzduchu. Medzi najefektívnejšie patria lopatkovec (Spathiphyllum), zelenec (Chlorophytum comosum), dracéna a svokrine jazyky (Sansevieria). Tieto rastliny dokážu prirodzene absorbovať toxíny ako formaldehyd, benzén a xylén a zároveň zvlhčujú vzduch. Treba však dbať na to, aby sa pôda v kvetináčoch nestala zdrojom plesní.
Aj váš jedálniček ovplyvňuje alergiu
Výskumy ukazujú, že až 70 % imunitných buniek sa nachádza v črevách. Črevná mikroflóra preto zohráva kľúčovú úlohu v správnej funkcii imunity a v regulácii zápalových reakcií. Ak je narušená – napríklad nevhodnou stravou alebo antibiotikami – môže dôjsť k zníženej tolerancii na bežné alergény.
Pre podporu zdravej mikroflóry odporúčame konzumovať fermentované potraviny ako kefír, kyslá kapusta, kimchi, kombucha či jogurty s probiotikami. Vhodné sú aj potraviny bohaté na vlákninu, listová zelenina, sezónne ovocie (v primeranom množstve) a omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú protizápalový účinok – nájdeme ich najmä v ľanových semienkach, orechoch a mastných rybách.
Naopak, vyhýbajte sa potravinám bohatým na histamín alebo látky, ktoré zvyšujú jeho uvoľňovanie – ide najmä o zrejúce syry, alkohol, čokoládu, paradajky či konzervované výrobky. Tieto potraviny môžu zhoršovať alergické prejavy.
Beta-glukány vo forme prírodných tinktúr
Výskumy ukazujú, že pri alergických a senných nádchach pôsobí prospešne aj pravidelná konzumácia extraktov z hlivovitých húb. Huby ako hliva ustricová obsahujú prospešné beta-glukány, ktoré povzbudzujú činnosť imunitného systému. Priaznivé účinky sa preukázali už počas prvých týždňov užívania.
Výživové doplnky s obsahom beta-glukánov nájdete aj v slovenských lekárňach a dm drogériách. Skvelou voľbou sú slovenské tinktúry neoglucan®, obohatené o zinok, vitamín C či kyprinu úzkolistú. Táto kombinácia aktivuje imunitné bunky a pomáha telu lepšie zvládať vírusy, sezónne alergie aj chronickú únavu – či už vonku svieti slnko, alebo prší.