ZN.SK
Steiger CASE IH traktor 600 koní

Slávne traktory CASE a história od parných strojov po motory

Spoločnosť CASE, vyrábajúca poľnohospodársku techniku, založená v roku 1843 v meste Racine v americkom štáte Wisconsin niesla svoj dlhší názov viac ako…

1. Case Thresking Machines co. je naozaj zaujímavým výrobcom s neobvykle bohatou históriou medzi traktormi. Spoločnosť založená v roku 1843 v meste Racine v americkom štáte Wisconsin niesla svoj názov viac ako storočie. Neskôr spoločnosť premenovali na JI Case Company, aj keď traktory už niesli označenie tvorené jednoduchým nápisom „CASE“. Výnimočnou sa firma stala vďaka svojej rozsiahlej produkcii kvalitných parných strojov na spracovanie obilia, traktorov a ďalšej poľnohospodárskej techniky.

Case 60HP

Počas II. svetovej vojny sa firma podieľala na zbrojení americkej armády, vyrábala granáty. Od roku 1967 bola spoločnosť majetkom Tenneco a keď sa v roku podarilo firme spojiť s inou divíziou s názvom International Harvester, vznikla Case IH. Firma fungovala v úspešnej produkcii po roku 1980 pod podobnými názvami a spájaním, pričom dnes ju možno nájsť pod značkami Case CE a Case IH.

Emblém s orlicou

Traktory tohto výrobcu začali používať poznávací symbol, emblém s orlom, od roku 1865. Inšpirovali sa Starým Abeom, maskotom 8. Wisconsinského dobrovoľníckeho pešieho pluku z americkej občianskej vojny. Neskôr získal podobu orlice stojacej na zemeguli. Ešte pred rokom 1899 sa firme podarilo vstúpiť na juhoamerický trh, do Európy a aj do Ruska. V tej dobe sa venovali výrobe parných strojov a traktorov, ktoré majú dnes nesmiernu zberateľskú cenu. V tejto podobe pôvodný starý emblém môžete vidieť na modeli CASE 60 HP, ktorý sa nachádza aj na Slovensku, v Ružomberku. Funkčný parný stroj je z roku 1899.

CASE IH kombajn

Súčasnosť značke CASE praje

V súčasnosti je značka popredným výrobcom tej najnáročnejšej techniky využívanej v poľnohospodárstve. Dizajn súčasných traktorov je typický pre súčasné traktory. Majú však jednu zvláštnosť. Firma napreduje vo vývoji a inováciách, riadeniach počítačom a aj výrobou prídavných zariadení. Vyrába kombajny, aj špeciálne traktory s výkonom presahujúcim 600 koní. KLasickou triedou traktorov je séria QUANTUM, prípadne FARMALL s výkonom do 113 koní. Séria Maxxum Efficient siaha na 175 koní, úspešnou je aj séria Optum s vyšším výkonom, hoci výraznejšie sa presadzuje ešte úspešnejšia séria Magnum s výkonom siahajúcim až na 380 koní. Model nižšie je triedy Steiger. Práve jeden z tých, ktorí presahujú 600 koní.

Steiger CASE IH traktor 600 koní

Najviac však prekvapila pred viac ako rokom, keď odhalila koncept a prípravu výroby autonómeho traktora, ktorý síce pripraví o prácu vodiča, no ten sa môže zaoberať riadením a programovaním tohto stroja, ktorý celú žatvu odmaká pokojne aj v noci. Stroj sa volá Case IH Magnum a zatiaľ ho na poliach nevidieť.

CASE IH Magnum

Značka sa objavila aj ako vďačný producent v počítačovom simulátore farmárčenia Farming Simulator

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu