ZN.SK
slanderman

Slanderman, záhadná strašidelná bytosť, ktorá neexistuje

Slanderman je mimoriadne populárnou strašidelnou bytosťou o ktorej koluje viacero chýrov, ba dokonca aj údajné dôkazy o existencii. Vznikol však v roku 2009

Slanderman, strašidelná bytosť, ktorej vzhľad pôsobí desivo, ale aj správanie pridáva grády k tomu, aby naskakovali zimomriavky. Napriek tomu, že ide o postavu starú len pár rokov a ide o novodobý „výmysel“, špekulanti a nadšenci pre záhady tvrdia, že legendy o Slandermanovi pochádzajú už od stredoveku. Prekvapivo takúto informáciu tvrdia dokonca celé stránky, ktoré prinášajú dôkazy o tom, že Slanderman naozaj existuje, alebo existoval. Čoraz viac spopularizovaná postava vysokého muža bez tváre v tmavom obleku sa priebežne začína objavovať aj vo filme a v rôznych ďalších formátoch. Jedným z nich napríklad aj hra Minecraft, aj keď sa podobá len vzdialene.

slanderman

Nikdy neexistoval a vznikol na internete

Skutočný pôvod tejto postavičky je menej záhadný. V roku 2009 sa objavil najskôr ako menšia počiatočná grafika na internetovom fóre Something Awfull, ktorú používali len ako ikonku pre vytvorenie strašidelnej atmosféry. Stvoril ho Eric Knudsen a práve on mu dal podobu vysokého muža s dlhými rukami, malou bielou hlavou bez tváre. Na niektorých pôvodných kresbách ide tiež o postavu s krivými končatinami, ktorých dopĺňa ďalší jeden, alebo až dva páry rúk. Strašidelná je tvár tejto postavy, ktorá čím ďalej tým viac má jasnejšie kontúry aj vďaka ďalším autorom a grafikom. Tvár má len náznak očných jamiek a nosa, no nie je to pravidlo, pretože správny strašidelný dojem vyvolá aj čistá tvár bez žiadnych kontúr.

Typický vzhľad Slandermana dotvára čierny oblek a čierne nohavice s čiernymi topánkami. Farebne je doplnený maximálne červenou kravatou, ktorá je však používaná v elegantnej podobe Slandermana. Strašidelnejšie a akčnejšie podoby sú podoby celej čiernej a rýchlejšie pohybujúcej sa postavy, ktorá sa pri niektorých grafikách ponáša skôr na démona a vo videách mu radi výrobcovia efektov dodávajú trhavé pohyby. Aj keď autor mu dal isté kontúry, viacero miest ho už formuje do takej podoby, ako sa im páči. Veľmi rýchlo sa udomácnil v internetových komixoch a krátkych príbehoch, či grafikách určitej komunity nadšencov pre podobné zábavky.

Jeho úloha, aj keď hovoríme stále o fiktívnej a nikdy neexistujúcej postave, je unášať deti z detských ihrísk, alebo predpovedať katastrofu. Aj tu sa trochu rozchádzajú názory toho, čo vlastne jeho postava znamená. Najčastejšie sa stretávame s vymysleným príbehom, ktorý Slandermana predstavuje ako postavu viditeľnú len tej osobe, ktorú čaká pohroma, alebo smrť. Možno práve tým chceli mnohí dodať postave ešte vyššiu strašidelnosť. Jeho domovom majú byť lesy a parky, okolie kríkov a odľahlé miesta v mestách mimo oči verejnosti. Iné príbehy tvrdia, že Slanderman dokáže spôsobiť šialenosť jeho obete bez toho, aby sa ho ktokoľvek dotkol.

Znova, Slanderman neexistuje

Napriek tomu že neexistuje, na internete sa nachádza viacero zdrojov, ktoré tvrdia opak. Pri popieraní reálneho autora a roka 2009 sa opakovane stretneme s článkami prinášajúcimi dôkazy o existencii Slandermana z historických fotografii. Humorné zábery, ktoré zachytávajú bežných ľudí a rôzne podivné retuše aj keď len s veľmi malou podobnosťou. Lenže ak neexistuje, ako je možné, že sa už na niektorých miestach objavil? Zabávači a prankeri, ktorí zažívajú boom v poslednom roku vďaka Youtube a vlastnej vynaliezavosti, si už neraz zobrali tematiku Slandermana ako inšpiráciu.

Inšpirácia mohla prísť z Beautiful People – Marilyn Manson

Videoklip Marilyna Mansona z roku 1999 má niekoľko scénok, ktoré pripomínajú hororové momenty, zvrátené pokusy na ľuďoch, či podivné mutácie. Práve tu pritom možno pozorovať zvláštne vysoké postavy. Neprirodzene vysoká postava v porovnaní s inými má niečo do seba, čo sa týka strašidelnosti. Slanderman je oveľa mladší. Je pokojne možné, že len vyplýva z iných tradičných vyobrazení strašidelných neznámych postáv, napríklad ako tej z Beautiful People.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu