ZN.SK
Marhule a samozber marhúľ osobne

Letný samozber marhúľ v Dulovciach neďaleko Komárna

Azda nie je obce, ktorá by bola viac preslávenejšia na južnom Slovensku marhuľami, ako je obec Dulovce. Každoročne vyhlasovaný samozber marhúľ…

Azda nie je obce, ktorá by bola viac preslávenejšia na južnom Slovensku marhuľami, ako je obec Dulovce. Každoročne vyhlasovaný samozber marhúľ miestnymi marhuľovými sadmi je udalosťou, po ktorej siaha viacero obyvateľov aj z iných kútov Slovenska. Ochotní sú merať cestu sem.

Marhule a samozber marhúľ osobne

Hoci poznáme aj iné miesta, kde to marhuľami žije, napríklad rakúske Kittsee, samozber si užijete tu. Ako je známe, samozber je vždy príležitosť na oberanie si tých kúskov, ktoré sa páčia vám, v množstve aké chcete a v čase, kedy vám to vyhovuje. Vždy sa však očakáva aj ohľaduplnosť voči stromom a rovnako tak aj ohľaduplnosť voči ostatným účastníkom samozberu. Na rozdiel od mnohých iných podobných podnikov je produkcia v týchto sadoch mladá. Začali len v roku 2006, no čoraz viac sa im darí presadiť a presláviť.

Samozber marhúľ v Dulovciach

Samozber marhúľ v sadoch Pannonia Fruit začal v roku 2017 už v druhej polovici júna. otvorené majú od pondelka do nedele vždy od 08:00 do 18:00 hodiny. Sady sa môžu hrdiť hneď niekoľkými odrodami, medzi ktorými sa môžu pohybovať aj návštevníci samozberu. Ide o dužinaté Silvercot, Kioto, Orangered, oranžové Goldrich a veľké oranžové červenolíčkaté plody odrody Bergarouge. Ovocný sad „pannonia fruit“ sa nachádza v katastri obce Dulovce na trase medzi obcou Pribeta a Bajč.

  • Podrobnosti o samozbere sa nachádzajú aj na ich Facebooku. Odporúčame stránky sledovať v prípade aktuálnych informácií o dobe otvorenia. Otvorenie závisí aj od počasia.
  • Otvorené v roku 2018 od 6. júna v čase 7:00 – 18:00 (aj cez víkend)
  • Cena – 1,80€ za vlastnoručne nazbieraný kilogram
  • GPS súradnice: 47°54’03.6″N 18°16’36.6″E
  • Prečítajte si o vitamínoch, ktoré naše telo potrebuje.


Video reportáž TV Markíza: zvuk zapnite na ikone repráčiku v pravo dole.

Obec Dulovce

Dulovce sú malá obec neďaleko Komárna. Počiatky jej osídlenia siahajú do 12. storočia, kedy jej súčasné pozemky v tej dobe patrili pánom zo Zobora. Dulovce sa spomínajú v cirkevných archívoch z roku 1356 pod názvom Possessio Guyla, pričom slov Possessio pomenúva stredne veľkú osadu. V 15. až 17. storočí neexistovala, pretože padla za obeť nájazdom Turkov podobne, ako bolo zničených viacero iných dedín na južnom Slovensku. Postupne sa po odchode Turkov a úpadku Osmanskej ríše obnovilo miestne osídlenie.

Csúzyovci po roku 1690 dosídlili riedke obyvateľstvo obyvateľmi z Považia a moravského pohraničia. Dlho niesla názov Nová Ďala, no v roku 1948 ju premenovali na Dulovce. Pripomína tak dulu, pôvodné staré ovocie malvicového typu, ako je jablko, alebo hruška.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu