ZN.SK
Spam

Prišiel vám SK/CZ spam? Aký je najlepší spôsob ako postupovať?

Spam dnes tvorí veľký problém. Mnoho technológií sa snaží o filtrovanie. Na vyššej úrovni je v tom napríklad Gmail, ktorý to ale preháňa do tej miery, že vám filtruje aj dôležité emaily z banky…

Spam dnes tvorí veľký problém. Mnoho technológií sa snaží o filtrovanie. Na vyššej úrovni je v tom napríklad Gmail, ktorý to ale preháňa do tej miery, že vám filtruje aj dôležité emaily z banky, potvrdenia a upozornenia z obchodov a potom obchody vyzerajú ako hlúpe, pretože vás na nič akoby ani neupozornili. Do schránky nám prichádza zahraničný spam, ponuky pôžičiek a rôzny bordel, ktorého sa akoby ani nedalo zbaviť. Ak vám však prichádza spam zo slovenských firiem, prípadne českých, alebo maďarských, niekto musel reálne vašu adresu skopírovať, niekde získať, vykradnúť databázu, či skopírovať niekomu inému zoznam. Na internete sa nachádzajú predajcovia, ktorí ponúkajú milión slovenských adries. Vyzerá to tak, že majú vlastne každého piateho a zároveň každého druhého, čo má email. Odhlásiť sa z jednej predanej databázy neznamená, že sa odhlásite aj z tých 90 kópií, ktoré sú rozmiestnené v schránkach a na diskoch rôznych záujemcov a podvodníkov. Vláda Slovenskej republiky a ani polícia na Slovensku toto nepokladá za problém, hoci ide o problém, ktorý sa týka SOI, Úradu pre ochranu osobných údajov, Rady pre reklamu a niekedy aj iných úradov. Ak vám dorazí slovenský alebo český email, dá sa proti nemu brániť, pretože váš email aj reálne niekto môže zmazať. Ide o boj proti veterným mlynom, no šance máte pomerne vysoké. Napríklad môžete krásne vytrestať podvodníka a nenechať to len tak, ako to robí 99,900% obetí spamu kroky sú nasledovné:

Účinné formy obrany proti slovenskému a českému spamu

Spočívajú v jednoduchej činnosti. Uložení spamového emailu ako EML, alebo MSG. Prípadne v uložení emailu do osobitnej zložky. Neodhlasujte sa z neho, ak takúto možnosť email ponúka. Odhlasujete sa len v prípade, keď ste boli zákazníkom odosielajúceho obchodu, mate s ním z minulosti niečo spoločné, alebo ste reálne v minulosti súhlasili s príjmom. Súhlas mohol byť súčasťou nejakej súťaže, čiže nie je dobré hneď nadávať a vyhrážať sa. Najmä keď vám ako odpoveď pošlú dokonca vašu dávnu správnu odpoveď v súťaži aj so súhlasom použitia emailu na marketingové účely.

  1. Žiadajte si vyjadrenie v bodoch A: na základe čoho, akého súhlasu bol spam odoslaný, B: z akého dôvodu ste boli oslovení, C: v akom rozsahu sú v databáze obchodu vedené vaše osobné údaje, D: z akej IP adresy došlo k registrácii a kedy.
  2. Na vyššie uvedené body máte ako oslovený právo. Vopred viete, že vám obchod a spamer na ne neodpovie. Spam môže mať iného odosielateľa a iný subjekt ako cieľový, propagovaný v ňom. Odpovedajte priamo, no doména, ktorá je v adrese odpovede nemusí mať email s doručiteľnou adresou. Použite preto jeho doménu a skopírujte aj tvary adries info@, admin@, webmaster@, doména@doména, objednavky@, pomoc@, marketing@. S vysokou pravdepodobnosťou niektorú z nich trafíte.
  3. Odpovedajte každému, koho obsah, či logo ste v emaily našli. Aj logo známych značiek, ktoré by bolo v spame prezentované, sa snaží nalákať na predaj a majiteľ ochrannej známy by možno rád vedel, že jeho značka je používaná na spamovanie. S vinníkom spamu môže rozviazať spoluprácu, alebo začať vlastné riešenie problému.
  4. Všetky služby v spamoch nie vždy vedia, že sú zneužívané a na čo. Ocenia informáciu, keď sa nájde podvodník. Pripojte aj hosting. Niektoré hostingy vyslovene zakazujú používanie serverov na spam. Prejdite na WHO IS formulár v Googli, vyhľadajte si, na akom servery stránky ležia (DNS nastavenia) a napíšte aj tejto službe osobitný email. Môžete hosting len pripojiť medzi všetky adresy v jedinom emaily. Nezabudnite však napísať aj dôvod, prečo ich pripájate. Pripojte vetu, že oslovujete aj hosting z dôvodu, že spamujúce stránky sídlia na danom hostingu a je pravdepodobné, že tým mohli porušiť podmienky jeho používania.
  5. Neodhlasujete sa z takýchto emailov práve preto, aby nemohol obchod rovno vec uzavrieť na tom, že váš email v databáze nenašiel a záznam neexistuje. Odhláste sa len ak necítite potrebu riešiť celú túto neplechu

Odpoveď z obchodu následne dá vedieť, či ste na niečo zabudli vy, alebo obchod. Veľa krát sa nám podarilo zistiť, že obchod si zaplatil vo firme XY tento mailing a tak sme boli bohatší o údaj s názvom XY pre ďalšie riešenie. Chrániť schránku má zmysel. A dnes sa nájde aj veľa takých, koho skrátka len hnevá, keď si na jeho pôde robí niekto reklamu. Problém je, že práve na spame zarábajú veľké peniaze tí, čo ho rozposielajú a rovnako tak aj tí, ktorí si ho nechajú poslať.

Bez odpovede a bez možnosti odhlásenia?

Nedostávate odpoveď, alebo sa vám nezdá počínanie obchodu, jeho opakovaný spam a praktiky v emailoch? Máte plné právo obrátiť sa na úrady. Cesta a spôsoby sú pritom veľmi jednoduché. Obchody, ktoré posielajú nevyžiadaný spam, čiže emaily o ktoré nestojíte, musia obsahovať odkaz na odhlásenie. Ak nenájdete ani to, kedykoľvek sa môžete tvrdo obrátiť na hneď niekoľko úradov na Slovensku.

  1. Ak je vaša emailová adresa tvorená vašim menom a nejde o slniecko123svk@azet.sk, potom sa obráťte s podnetom na Úrad pre ochranu osobných údajov s uloženou správou v podobe súboru.
  2. Ak je obsah emailu komerčný, niečo vám predáva a vy ste neschopný sa odhlásiť, alebo sa cítite dotknutý opakovaným spamom zo strany tohto obchodu, kontaktujte krajské pracovisko Obchodnej inšpekcie, ktoré spadá pod sídlo spamera. Ak je sídlo neznáme, kontaktujte riaditeľstvo SOI. Viac informácií na soi.sk
  3. Ak sa vám nezdá obsah, vhodnosť reklamy a jej cielenie, vzhľad, alebo sa obsah dotýka vás osobne, kontaktovať môžete aj Radu pre reklamu s podnetom na šetrenie obsahu.

Bez účinku

Bez akéhokoľvek účinku bude šetrenie a riešenie, žiadosť o informácie a žiadosť o pomoc pri snahe vyčistiť svoju schránku od podvodných emailov podvodných firiem, ktorým sa dnes výrazne darí napríklad v ponúkaní zázračných jazykových kurzov, liekov na plešatosť a rast vlasov, tablety zo zelenej kávy, acai bobule, prípravkov na chudnutie, kozmetiky Lefery, ale tiež látok z umelých feromónov a množstva ďalších prípravkov na rast svalov. Tieto reklamy sú otvorene propagované na najväčších portáloch Slovenska, pretože zahraniční inzerenti za ne platia veľké peniaze. Rovnaké firmy pritom rozposielajú aj spam. Obrana voči nim je neúčinná, keďže slovenské úrady a zákony nepočítajú s internetovými podvodníkmi.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu