Peter Sagan: jeho život a najväčšie športové úspechy doteraz - Zaujímavé novinky ZN.SK

Peter Sagan: jeho život a najväčšie športové úspechy doteraz

Každé dieťa túži mať vlastný bicykel. Keď sa naučí chodiť a neskôr vyrastie, rodičia ho na ňom naučia jazdiť. Niekoho to po čase omrzí a ostane iba pri brázdení ulíc, iní sa tomu venujú aj profesionálnejšie.
Jedným z takých športovcov je slovenský profesionálny cestný cyklista Peter Sagan. Určite ho netreba predstavovať, poznajú ho na celom svete. Dokonca, podľa odborníkov patrí medzi najväčšie svetové talenty cyklistiky súčasnosti. Momentálne jazdí za tím Bora-Hansgrohe.

Peter Sagan

Zdroj: https://www.instagram.com/petosagan/

Svetový talent zo Žiliny

Náš cyklistický majster sa narodil a vyrastal v Žiline s dvoma bratmi, sestrou a samozrejme rodičmi, ktorí vlastnili malý obchod s potravinami. Petrova športová kariéra začala pri futbale, ale po týždni zavesil kopačky na klinec. Zameral sa na bicykel a odvtedy sa od neho neodtrhol.  Svoje prvé víťazstvo získal už ako sedemročný.  V žilinskom lesoparku zorganizovali saleziáni a Cyklistický spolok Žilina preteky a Peter s bratom Jurajom zvíťazili vo svojich vekových kategóriách. Intenzívne sa začal cyklistike venovať vo svojich deviatich rokoch a trénoval v Cyklistickom spolku v jeho rodnom meste. Počas svojej mladosti skúšal ako horské tak aj cestné bicykle, a bol dobre známy pre jeho nekonvenčný štýl jazdy v teniskách a tričkách a pitím iba čistej vody. V zime sa dokonca venoval cyklokrosu.

Zaujímavosťou je, že Sagan pritiahol značnú pozornosť, keď sa objavil v Slovenskom pohári s kolesom požičaným od svojej sestry. Omylom predal svoje vlastné a nedostal náhradné od sponzora Velosprint. Napokon vyhral preteky na bicykli zo supermarketu aj napriek tomu, že tento mal zlé brzdy a nedostatočné ozubenie.

Hviezdil už v juniorských súťažiach

Peter so svojim talentom zažiaril už v detstve. V roku 2006 šokoval cyklistických odborníkov, keď vyhral preteky Regiónem Orlicka, jedny z najťažších juniorských etapových pretekov v Česku. Vtedy ešte neznámy Peter Sagan, ako šestnásťročný kadet, porazil v štvor-etapových pretekoch všetkých o dva roky starších súperov. Víťazstvo si ešte zopakoval aj v tretej etape pretekov nováčikov Asvö Radjugendtour v rakúskom Erlachu. Na majstrovstvách Slovenska juniorov v tom istom roku skončil tretí. Bronz mu nestačil, v júli 2008 sa mu podarilo získať zlatú medailu na majstrovstvách sveta v horskej cyklistike.

Cyklista Peter Sagan

Zdroj: https://www.instagram.com/petosagan/

Saganova profesionálna kariéra – najväčšie víťazstvá

Majster sveta v cestných pretekoch mužov (2015, 2016)
Majster Európy v cestných pretekoch mužov (2016)
Okolo Flámska (2016)
11 etáp na podujatiach Grand Tour
Bodovacia súťaž na Tour de France (2012 – 2016)
Okolo Poľska (2011)
Okolo Kalifornie (2015)
Majster Slovenska v cestných pretekoch (2011 – 2015)
Gent–Wevelgem (2013, 2016)
Brabantský šíp (2013)
Grand Prix Cycliste de Montréal (2013, 2016)
E3 Harelbeke (2014)

Získal mnoho zaslúžených ocenení

2013 – Krištáľové krídlo v kategórii šport za získanie zeleného dresu na Tour de France a vynikajúce výsledky na pretekoch
2008, 2010-2015 – šesťkrát ocenenie Cyklista roka
2013,2015 – víťazstvo v ankete Športovec roka
2015, 2016 – štyri ocenenia v ankete TIPOS – Športovec mesiaca
2015 – podľa CyclingNews sa stal najlepším cyklistom na svete za rok 2015
2016 – víťazstvo v celkovom hodnotení UCI World Tour
2016 – Vélo D’Or Mondial

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Lucia Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.