Na Ukrajine premenujú mesto Dnepropetrovsk na Dnepropetrovsk - Zaujímavé novinky ZN.SK

Na Ukrajine premenujú mesto Dnepropetrovsk na Dnepropetrovsk

Ukrajina rieši kuriózny prípad premenovania názvu jedného z najväčších miest krajiny. Mesto Dnepropetrovsk totiž musia na základe vládnych nariadení z pred niekoľkých mesiacov premenovať v rámci zbavovania sa pozostatkov totalitného režimu. Pôvodne sa názov mesta ležiaceho na rieke Dneper vytvoril po mene revolucionára Grigorija Petrovskeho. Aj vzhľadom k veľkému nesúhlasu obyvateľov, ba dokonca aj predstaviteľov mesta prišli na spôsob, ako mesto premenujú a zároveň ho nepremenujú.

Dnepropetrovsk

Názov zostane, len za ním stojí iný „Peter“

Mestu sa tak možno podarí vyhnúť sa nutným zmenám a premenovaniu, keďže ide o takzvaný pozostatok bývalého režimu. Zmenia totiž v oficiálnych zdrojoch dôvod, prečo sa mesto volá ako sa volá. Premenujú ho a Dnepropetrovsk, čiže v konečnom dôsledku mu názov zostane. Pôjde však o meno podľa apoštola Petra. V minulosti mesto nieslo názov Jekaterinoslav podľa kráľovnej Kataríny II. a niekoľko rokov fungovalo aj pod menom Novorossijsk. Svojho času bolo mesto tretím najväčším mestom celého ruského kráľovstva po Moskve a St. Petersburgu.

Foto: http://gorod.dp.ua

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.