Singultus, čiže čkanie, má veľa dôvodov: ako ho zastaviť? - ZN.SK

Singultus, čiže čkanie, má veľa dôvodov: ako ho zastaviť?

Slovo singultus pomenúva prekvapivo pomerne častý prejav ľudského organizmu. Latinské slovo pomenúva čkanie, opakovaný, alebo ojedinelý zvuk bránice, presnejšie zášklby bránice, ktoré pôsobia na hlasivky. Pri tlaku na hlasivky a náhlom uvoľnení sa následne ozve známy hlas. Zaujímavosťou však je, že dôvodmi čkania môžu byť viaceré problémy, menšie, ale aj vážnejšie.

Brucho a singultus ako čkanie

Rýchla pomoc

Najrýchlejšie zastavíte čkanie pomocou pohára vody. Vypite pohár studenej, nie ľadovej vody aj bez nadychovania. Domáce recepty odporúčajú aj kocku, alebo lyžičku cukru pocmúľanú a prehltnúť. Ideálne je tiež kontrolované dýchanie. Veľké nádychy a zastavenie dýchania na krátky moment. Ak nezaberie zastavenie dýchania, treba skúsiť opačný prípad a teda dýchanie zintenzívniť, rovnako ako aj jeho hĺbku.

Viac ako 100 dôvodov

Medzi najbežnejšími dôvodmi čkania sú strava, príliš rýchlo konzumovaná, bublinkové nápoje, pôsobenie plynov ale aj bežného vzduchu, prudké zmeny teplôt jedál a nápojov, ktoré pôsobia na telo zvnútra. Avšak ak sa čkanie objavuje veľmi často u dospelého človeka a nie je zastaviteľné pomocou kontrolovaného dýchania a ani po vypití pohára vody, môže byť príčinou aj vážnejší problém. Môže ísť o prejav brušných karcinómov, pneumónie, bronchitídy, vredov, gastridídy, nádorov. V prípade, ak je čkanie pričasté a nedá sa zastaviť, určite zbystrite pozornosť a navštívte gastroenterológa.

Singultus, čiže čkanie, má veľa dôvodov: ako ho zastaviť?
Ohodnoť tento článok


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Pevnosť Boyard, fort Boyard, francúzsko
Pevnosť Boyard a jej pestrá história, živá vďaka francúzskej televíznej šou

Rollei ActionCam 2016
Nové športové kamery Rollei Actioncam 415 a Actioncam 425

Turci, Banská Štiavnica
Turci a historické bojové umenia už 19. 9. v Štiavnici

Zavrieť