ZN.SK
Jošt a socha na Moravskom náměstí

Moravské námestie v Brne zdobí zvláštna socha markgrófa Joštu

Na brnenskom Moravskom námestí pred pár dňami pribudla zaujímavá socha, ku ktorej nie je piedestál. Znázorňuje markgrófa Joštu Luxemburského na žirafom koni

Na brnenskom Moravskom námestí pred pár dňami pribudla zaujímavá socha, ku ktorej nie je piedestál, ani ju neohraničuje nič, čo by prekážalo v osobnom kontakte. Šesť metrov vysoká socha s kopijou až 8 metrov vysoká, stvárňuje stredovekého politika markgrófa Joštu Luxemburského, tiež známeho ako Moravského. Zaujímavosťou tejto sochy je jeho usadenie na koni, čo je stvárnením len významných panovníkov ako vyjadrenie ich moci a vznešenosti. Kôň má vysoké nohy, ktorých sa môžu ľudia dotknúť, prechádzať pod sochou a nevadí tak v priechode cez námestie.

Jošt a socha na Moravskom náměstí

Brno tým tiež získalo novú atrakciu, za ktorú zaplatilo niekoľko miliónov korún a predsa sa na toto, podľa miestnych málo navštevované námestie, už teraz majú turisti dôvod vydať. Podľa českej televízie sa na tvorbu sochy spotrebovala tona železa, deväť ton hliny a pol druhej tony sadry. Celú sochu pokrýva sedem ton bronzu. Socha mala na námestí stáť už v roku 2010. Malo sa tak stať pri príležitosti jeho 660. výročia narodenia. Autorom sochy je stredočeský sochár Jaroslav Róna. Vysoké nohy pritom autor zvolil zámerne, aby sa socha medzi budovami nestratila a ani nikomu nebránila vo voľnom pohybe. Už dnes však má podľa miestnych prezývku pod ktorou sochu budú volať možno už naveky. Žirafa.

Kto bol Jošt Luxemburský?
Jošt „Moravský“ Luxemburský (1351–1411) bol vychovávaný ako prípadný nástupník kráľovského trónu už od malička. Bol synom mladšieho brata Karola IV. V roku 1375 po smrti otca prevzal jeho tituly, vládol nad markrabstvom a z hradu Špilberk si spravil sídlo. V roku 1410 ho vo Frankfurte zvolili za Rímskeho kráľa. Štyri mesiace na to zomrel, pričom vznikli pochybnosti, že bol otrávený. Hoci táto postava u niektorých ľudí vyvoláva pochybnosti, či bol kráľom hodným takéhoto stvárnenia, sú iní, ktorí pozdvihujú jeho vzdelanie a činy počas života. Vyčítané mu boli jeho zmeny strán a názorov, ku ktorým sa prikláňam, bol však naopak aj veľmi obratným politikom a stratégom.

Foto: Dalibor, ďakujeme

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu