ZN.SK
Medvedí cesnak

Medvedí cesnak: na čo je dobrý, aké má účinky a kde ho získame?

Blíži sa jarné obdobie a to je ideálny čas na nazbieranie divého medvedieho cesnaku. Prečo cesnak, keď ide o listy? Pretože sa chuťou a najmä vôňou a liečivými účinkami podobá známemu cesnaku domácemu.

Blíži sa jarné obdobie a to je ideálny čas na nazbieranie divého medvedieho cesnaku. Prečo cesnak, keď ide o listy? Pretože sa chuťou a najmä vôňou a liečivými účinkami podobá známemu cesnaku domácemu. Prečo medvedí? Na jar je totiž práve táto rastlinka jednou z prvých pochúťok pre zimných spáčov – medvede.

Medvedí cesnak

Rastie väčšinou v hojnom počte a je jednoduché natrhať si aj do zásoby. Verte, že jeho konzumácia sa vypláca z mnohých hľadísk.

Vyžaduje tieň a vlhkosť

Rozhodli ste sa, že si medvedí cesnak nartháte, ale neviete, kde ho máte hľadať? Stačí si párkrát vybehnúť na prechádzku do prírody v jarných mesiacoch, ideálne koncom marca a začiatkom apríla, a je takmer isté, že naň natrafíte. Dokážete ho nájsť na vlhkých lúkach na pokraji lesa alebo v samotnom lese, v tieni pod listnatými stromami  a na nie úplne suchej pôde. Podľa charakteristickej arómy určite spoznáte, že ste na správnom mieste.

Odporúča sa zbierať mladé a menšie lístky. Na rozdiel od tých väčších sú chutnejšie a nie sú nahorklé. Ak máte veľkú záhradku, dokážete si ho jednoducho vypestovať aj doma.

Medvedí cesnak má mnohé liečivé účinky

Výskumy účinkov medvedieho cesnaku dokazujú, že pôsobí proti mnohým zdravotným neduhom. Veď predsa, ak ho jedia aj zvieratá, určite na to majú nejaký dôvod. Tak, ako normálny cesnak, aj ten divý pôsobí protizápalovo a antibakteriálne, či už ho aplikujete zvnútra alebo zvonku. Je dobré ho jesť v pravidelných intervaloch ako prevenciu pred chorobami. Podporuje detoxikáciu organizmu, teda rýchlejšie vypudenie škodlivých látok z tela.

Odborníci prišli tiež na to, že konzumácia medvedieho cesnaku napríklad pomáha pri zápche a plynatosti. Pozitívne pôsobí na znižovanie krvného tlaku a proti migréne. Tým, že látky v ňom obsiahnuté podporujú rozširovanie ciev, dá sa s jeho užívaním bojovať proti kŕčovým žilám či trombóze. Aromatické látky v cesnaku zasa vypudzujú parazity, napríklad hlísty, z tela.

U astmatických pacientov a fajčiarov pôsobí blahodarne na prečistenie dýchacích ciest, pretože podporuje odhlieňovanie. V neposlednom rade, tým, že čistí krv, zmierňujú sa jeho prijímaním aj chronické kožné choroby. Môžete ho požívať zvnútra či potierať si ním pokožku na problematických miestach.

Mohlo by zaujímať tiež:

Darina

Darina, Milujem spoznávanie nových miest, čítanie kníh, učenie sa nových vecí, postupov a poznatkov. Zastávam názor, že všetko, čo sa raz v živote naučím, určite niekedy využijem. Preto si chcem neustále rozširovať obzory.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu