ZN.SK
Ružové more, Las Coloradas

Las Coloradas, fascinujúca ružová lagúna v Mexiku

Las Coloradas je na prvý pohľad výnimočné miesto. Nie je to len rybársky prístav, ale aj miestne rozľahlá ružová morská lagúna, ktorá vás fascinuje svojou farbou, rozľahlosťou ale aj krásou.

Las Coloradas je na prvý pohľad výnimočné miesto. Nie je to len rybársky prístav, ale aj miestne rozľahlá ružová morská lagúna, ktorá vás fascinuje svojou farbou, rozľahlosťou ale aj krásou. Miesto nachádzajúce sa neďaleko Rio Lagartos na Yucatánskom polostrove v Mexiku je výnimočné vďaka soli a mikroorganizmom, ktorým voda vďačí za fascinujúcu ružovú farbu. Napriek tomu, že prístav má len asi 1000 stabilných obyvateľov, je pre turistov mimoriadne lákavý.

Ružové more, Las Coloradas

Ružové pobrežie s bielym pieskom

Miestne pláže sú krásne. Biely piesok pôsobí v mimoriadnom kontraste oproti ružovej vode. Až sa vám zdá, že grafik prehodil farby mora. Nie. Morské mikroorganizmy a planktón svojim pôsobením a premnožením v slanej vode vytvorili úchvatné sfarbenie, s akým sa stretnete z podobných dôvodov len na niekoľkých miestach sveta. Miestna lagúna, ktorá je pre členitosť pobrežia mierne uzavretá od otvoreného mora, je súčasťou Biosférickej rezervácie Rá Lagartos. Zaujímavosťou nepochybne je, že týmto planktónom sa živia napríklad plameniaky. Betakarotén v tele mikroorganizmov potom farbí perie plameniakov do ružova.

Ružové more, Las Coloradas

Soľný priemysel ako prvý pilier

Základom miestneho hospodárstva mimo lov rýb je ťažba a predaj soli. Zvláštnosťou je, že ide o oblasť, v ktorej sa soľ získala už v staroveku a pokračujú v tom aj dnes. Ide tak o nepretržitý spôsob hospodárenia v tejto oblasti, ktorý sa zmenil len mechanizáciou. Napriek tomu získavanie soli nijako neovplyvňuje ružovú lagúnu, jej obsah a sfarbenie. Tá si stále ide svojou vlastnou prirodzenou prírodnou cestou.

Turistický ruch ako druhý pilier

Jedným z dvoch základných pilierov udržateľnosti prístavnej dedinky je turistika. Ubytovanie a ani zásadné stravovanie tu nenájdete. Turizmus teda nie dlhodobý, no krátkodobý s ktorým sa spájajú menšie služby a maloobchod, je podmienený miestnymi krásami. Miestne pláže s jemným pieskom, aj mimo ružovú lagúnu, sú známe výskytom ohrozených korytnačiek a vzácnym vtáctvom. Veľmi zaujímavým je miesto Peten Mac, v ktorom preteká sladká voda a je veľmi peknou prírodnou scenériou plnou zelene a života v mäkkej pôde. V blízkosti sú aj rastúce mangrovníky poskytujúce útočisko bohatému vtáctvu, aj morským živočíchom.

Foto: Walter Rodriguez https://www.flickr.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu