Knižná séria Hogarth Shakespeare oživuje známe príbehy v súčasnosti

Knižná séria Hogarth Shakespeare oživuje známe príbehy v súčasnosti

V roku 2016 uplynulo 400 rokov od smrti Williama Shakespearea. Jeho diela inšpirovali mnohých autorov filmu a aj literárneho sveta pre vytvorenie vlastných postáv, no nestáva sa, aby jeho postavy ožili pod svojimi menami a vo svojich pôvodných úlohách s prerábkou na obdobie bližšie súčasnosti. Teda až na prípad Rómea a Júlie s Leonardom Di Capriom a Claire Danes.

Knihy a literatúra

Vo Veľkej Británii sa pred pár rokmi pustili do iniciatívy Hogarth Shakespeare, ktorej cieľom je oživiť niektoré známe romány a dať im súčasnú podobu. Oslovili niekoľkých autorov, ktorí vytvorili, alebo ešte len vytvoria osobitné príbehy na motívy pôvodnej predlohy. S niektorými sme sa už mali možnosť stretnúť, iné sa ešte len pripravujú.

Hogarth Shakespeare

Projekt Hogarth Shakespeare sa inšpiroval skutočným starším vydavateľstvom Hogarth Press, ktoré v roku 1917 založila Virginia a Lenoard Woolfovci. V roku 2012 v Londýne a v New Yorku značku tohto vydavateľstva oživili pod záštitou známeho vydavateľského domu Penguin Random House. Celá nová knižná edícia odštartovala v októbri roku 2015 a hneď prvá kniha vyšla vo viac ako dvadsiatich krajinách. Na Slovensku sa neobjavujú všetky knihy knižnej série, iba ak zopár zväčša v češtine.

Prvou oslovenou bola spisovateľka Jeanette Winterson, ktorú ešte počas roka 2014 oslovilo vydavateľstvo, aby si vybrala niektoré dielo Williama Shakespearea a dala mu súčasnú podobu vo svojom románe. Román na objednávku, hoci na autorke bolo, aký príbeh, motív a postava to bude a rovnako tak bolo čisto na jej fantázií, ako sa s témou popasuje a kam ju zasadí. Vybrala si Zimnú rozprávku. So spoluprácou súhlasili aj Gillian Flynn, ktorá sa má postarať o Hamleta, alebo Tracy Chevalier, ktorá mala podľa najstarších informácií pripraviť Othella.

Knihy, ktoré v edícii už vyšli

Väčšina kníh, ktoré v tejto edícii vyšli, sú len v češtine a niektoré sa neobjavili vôbec v našom preklade. V prvom rade sa celá táto edícia na Slovensku ani nedostala, nebola výrazne propagovaná. Zaujímavosťou je, že Macbeth v podaní Jo Nesboa sa v predaji objaví v apríli 2018 a Hamlet v podaní Gillian Flynnovej až v roku 2021. Flynnovú si čitatelia zapamätali najmä pre romány Stratené dievča a Temné miesta, ktorý bol sfilmovaný s Charlize Theron v hlavnej úlohe.

Pripravuje sa:

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
MDD deň detí, Červený Kameň
Deň detí 2019 na hrade Červený Kameň s prímesou rozprávok

Modrá kniha epic drama
Projekt modrá kniha: prípady UFO, ktoré experti nedokázali objasniť

Súťaž s Game of Thrones
Súťaž: Vyhrajte originálne hrnčeky a kľúčenku Game of Thrones

Zavrieť