Čičmany sú známou slovenskou obcou, ktorá sa preslávila pomaľovanými domčekmi s charakteristickými kresbami. Tie inšpirovali vzory suvenírov, olympijské odevy a zastupujú slovenské vzory aj na všeličom inom. Čičmany sú zaujímavé v lete aj v zime. Prilákali viacerých turistov aj počas Silvestra.
foto: Radenov dom
Čičmany v zime
Čičmany v zime 2019 sú poznačené hustým snežením. Áut cez obec neprechádza veľa, takže v niektorých hodinách sa prejdete po hlavnej ceste podobne ako po chodníku. Možno má na tom podiel aj cestné značenie tri obce južne, kde si prečítate varovanie o neudržiavaní cesty v zime. Čo to znamená? Čičmany patria do Žilinského kraja a ležia tesne pred hranicou Trenčianskeho kraja. Presne na hranici sa stráca neudržiavaná cesta a začína cesta zasnežená. Pozor preto na snehové podmienky, ktoré môžu vašu cestu sem zdržať, alebo siahnite po reťaziach. Ťažko povedať, ako veľmi tento fakt tvorí príjemnú pokojnú atmosféru v Čičmanoch. Teda aspoň do chvíle, než sa dávno po Silvestri nebudú ozývať delobuchy pred penziónom Javorinka od návštevníkov miestnych penziónov.
Čičmany sú v zime krásne. Miestna informačná kancelária vám ponúkne azda všetko s tematikou Čičmian, alebo od výmyslu sveta v rámci suvenírov. Tam dostanete akúkoľvek informáciu, aj keď zamrzí, že človek s túžbou fotografovať môže vzbudzovať dojem nekalých úmyslov (šlo nám o fotografiu do článku, ale neboli sme dobre pochopení). Platobný terminál na karty však chýba, preto majte hotovosť. V obci fungujú súkromné potraviny s vtipnou a milou pani predavačkou, pošta, pohostinstvo, kaštieľ s reštauráciou, penzión Javorinka, penzión Katka aj ďalšie služby. Centrum tvorí hlavná cesta, ale aj chodník, medzi sebou oddelené potokom. Celá obec zasnežená je tak trochu aj rozprávková, najmä v miestach, kde sú zachované pôvodné, či aspoň nové pokreslené domčeky s čičmianskym vzorom. Ako päsť na oko pôsobia niektoré nové, ktoré akoby naschvál chceli byť zo svetlého dreva, pritom stačí tak málo a dá sa ťažiť z miestneho kultúrneho dedičstva.
Vyrazte na “prieskum”
Čičmany v zime je dobré spríjemniť si návštevou najznámejšej stavby obce, Radenovho domu. Miestne múzeum je súčasťou Považského múzea v Žiline – prezentuje dedinský život, zvonce, obydlie čičmianskeho ľudu, odievania a miesto je tiež predajcom pár suvenírov. Najznámejšia stavba v Čičmanoch je prístupná v určité hodiny, nachádzame ho v piatok otvorený až o 14:00, bežne je otvorený od ôsmej do šestnástej. Pred Radenovým domom od poslednej sezóny pribudla foto-tabuľa s výrezmi na hlavu s postavami štyroch postáv v krojoch. Úspešná atrakcia láka ľudí a dokonca sa na ňu stojí rad, ak sa pri nej ocitne viac ľudí naraz. Pred Radenovým domom je Dom Ondreja Gregora s ponukou suvenírov, odevov, rôznych ručných výrobkov a občerstvenia. V okolí je niekoľko ďalších domov s typickým zdobením. Roztrúsené sú po celej obci, takže pri hľadaní tých pekných sa nemusíte obmedzovať len na úplné “rušné” centrum.
Obec vzdeláva. Na viacerých miestach nájdete cedule, miesta náučného chodníka, alebo len informácie k nejakej oblasti, ktorá charakterizuje obec. Žiadne billboardy, hoci nejaká reklama tu predsa len je.
Zimná lyžovačka v Čičmanoch
Čičmany v Strážovských vrchoch sú aj o lyžovaní. Miestny lyžiarsky areál Javorinka disponuje piatimi vlekmi s kapacitu 3350 ľudí za hodinu a 3 zjazdovky. Jednu náročnú, ak aj jednu určenú pre začínajúcich a malých lyžiarov. Obsahuje požičovňu, servis aj lyžiarsku školu. Informácie nájdete na www.cicmany-ski.sk. Smerové tabule smerujúce ľudí k svahu by možno nezaškodili aj v niektorých okrajových častiach obce. Ak v určitom momente nepozeráte správnym smerom, ani nezistíte, že odbočka ku svahu je pri obecnom úrade. V blízkosti sú ešte SKI Mojtín (skimojtin.sk) a SKI ARENA Fačkovské sedlo (skiarena-fackovskesedlo.sk).
Kaštieľ ponúka ubytovanie aj stravovanie
Pár minút od Radenovho domu a obecného úradu sa nachádza miestny kaštieľ s ponukou ubytovania aj stravovania. Kaštieľ postavený v barokovo-klasicistickom štýle z konca 18. storočia je zaujímavý tým, že naposledy patril grófovi Leopoldovi Bercholdovi, ministrovi zahraničia Rakúska-Uhorska a za čias socializmu slúžil ako štátny podnik pre stravovanie a ubytovanie. Veľkou rekonštrukciou prešiel v roku 2015 a dnes sa v ňom nachádza útulný hotel, v ktorom máte pocit ubytovania v Čičmanoch a stále moderne. Na chodbách na prízemí si môžete pozrieť kultúrne dedičstvo a fotografie spojené s Čičmanmi. V priestoroch reštaurácie sú vystavené originálne diely pôvodných krojov, záster, blúzok aj fragmenty vzorov výšivky. Niečo také poteší, ak k tomu máte vzťah.
Pre hostí je útulné ubytovanie, ktoré vzhľadom na Čičmany nepôsobí rušivo. Každú izbu zdobí motív maľby dvoch holubíc, aj nejaký ten obraz ženy v kroji. Na chodbe na poschodí sa nachádza ukážka modernejšieho umenia. V treskúcej mínusovej zime poteší vykurované ubytovanie. Pre tých, čo potrebujú televízne správy a svoje seriály, zase TV na izbe. Bez Markízy. :-)
Plusy / pozitíva
Medzi plusy, ktoré nie sú veľmi spomínané, sú určite:
- Dog friendly hotel: penzión akceptuje psov, nemá žiadne ťažkosti s tým, ak prídete so psom. Aj malý pes totiž pre mnoho hotelov na Slovensku predstavuje problém a ak aj psov prijímajú, existuje vysoký poplatok. V kaštieli Čičmany tých pár eur naozaj nie sú problém.
- Výborná kuchyňa: ceny nie sú premrštené a ponuka je celkom pekná. Ubytovanie s polpenziou má možnosti, ktoré vás v podstate neobmedzujú ani na ponúkanú polpenziu, ale môžete si dať aj z menu lístka za určitých podmienok. Chuť? Nemohli sme vyskúšať všetko, ale určite spokojnosť.
- WIFI: dostupné na viacerých miestach, aj mimo budovu.
Penzión v kaštieli môže mať v čase vašej návštevy svoju recepciu presunutú do baru, takže čokoľvek v rámci ubytovania určite vybavíte tam. V našom prípade oceňujeme príjemný personál, priateľské vystupovanie, menej našich otázok pre komplexné uvedenie nového hosťa zo strany penziónu. Penzión láka lyžiarov, aj rodiny s deťmi, dokonca tými najmenšími. V reštaurácií sa stravujú aj neubytovaní hostia. Na prízemí je aj uzavretá miestnosť s posedením a hračkami pre deti, kde sa dá večerať či obedovať, ak ste ubytovaným hosťom – nerušene od iných hostí, čiže bez bundy, rozmočenej obuvi, len v papučiach. Stránky kaštieľa: kastielcicmany.sk