Cestovanie za oceán: Ako sa brániť proti vírusu ZIKA?

Komár a uštipnutie hmyzom

Vírus ZIKA je pliaga šíriaca sa primárne prostredníctvom komárov. Spôsobuje ťažké poškodenie plodu v prípade tehotenstva ženy, no tiež spôsobuje niekoľko ďalších komplikácií a stavy podobné ťažšej chrípke. Vírus, ktorý existuje už niekoľko desaťročí vo vedeckých zdravotníckych záznamoch a špecifikáciách sa tentoraz rozšíril o niečo viac. Zasiahol dokonca aj Kapverdy, hoci tam je prípadov naozaj málo. Najmä preto, že Kapverdy sú len medzizastávkou lodí z Južnej Ameriky do Európy. Prenášateľmi vírusu Zika sú komáre. Neskoršie výskumy mali potvrdiť, že prenášateľmi vírusu môžu byť aj ľudia medzi sebou, ak už boli nakazení. Ak sú komáre pôvodcami zla a vy ste si naplánovali dovolenku do Karibiku, na Haiti, do Brazílie, Mexika, či kdekoľvek, kde je Zika potvrdená, oplatí sa mať na pamäti aspoň niekoľko základných rád, na ktoré upozorňujú aj medzinárodné zdravotnícke organizácie a celkové cestovateľské odporúčania.

Komár a uštipnutie hmyzom

Čo všetko môžete urobiť v snahe sa brániť?
Pochopiteľne, nič nie je stopercentné. Celkom sa dá chápať, ak ste si prvý krát chceli dopriať práve teraz v sezóne exotických dovoleniek nejaký ten zážitok na Kube, či na stredoamerickej pevnine a do toho prišlo toto. Medzi turistami nie je vírus Zika skloňovaný ani v médiách, až na pár doteraz vzácnych prípadov. Existujú však odporúčania, ktorými nič nepokazíte, ale skôr naopak, znížite šance.

  • prvotná je obrana proti komárom. Chráňte si svoje telo šatami, zbytočne neodhaľujte svoje telo na miestach, kde sa môžu hoci len sporadicky objavovať komáre.
  • šírenie pohlavným stykom je veľmi pravdepodobné, nákaza prebieha od nakazeného, no nie je pravidlom
  • zahraničné zdroje uvádzajú odporúčania použiť repelenty registrované agentúrou EPA, ktoré obsahujú DEET, picaridin, takzvaný OLE – olej z citrónového eukalyptu alebo látku IR3535.
  • ďalej je odporúčaný permethrin na ošetrenie odevov, pokrývok hlavy, tašiek a obuvi.
  • vyhýbajte sa močarinám a pralesovým zážitkom v oblastiach hustej zelene a výskytu komárov v blízkosti veľkých miest celkom.
  • ubytujte sa len v hoteloch a izbách, ktoré sú vybavené sieťkami a moskytiérami.
  • klimatizácia je ideálnym, ba priam nevyhnutným doplnkom pre vyrovnávanie teploty a zníženie potenia. Zároveň v nezabezpečených hoteloch je cestičkou, ktorou sa okmár dostane až priamo do vašej izby.

Ak už smerujete do exotiky a akokoľvek mohli pomôcť tieto rady, budeme len radi. A keď už tam budete, pošlite nám fotografiu nejakého exotického miesta na redakcia@zn.sk, prípadne postreh v zahraničí, zaujímavosť a my ju radi predstavíme aj ostatným. Ďakujeme.

TIP na zaujímavosť: pozrite si aktuálnu mapu rozšírenia vírusu Zika na stránkach cdc.gov

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.