ZN.SK
bratislavská mhd

Bratislavská MHD zdražie a prinesie nové lístky

Nedávna informácia o prečíslovaní trolejbusov v Bratislavskej MHD nebola jedinou pripravovanou novinkou. Zdražie cestovné a mení sa veľkosť lístkov.

Nedávna informácia o nutnom prečíslovaní trolejbusov v Bratislavskej mestskej hromadnej doprave nebola jedinou pripravovanou novinkou. Niektoré z noviniek pritom neprinášajú príliš dobré správy a pochopiteľne sú dôvodom na nespokojnosť.

Nové lístky si žiadajú prechodný systém
Už niekoľko dní nás v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy sprevádza novinka v podobe upravenej štrbiny označovačov, v ktorej bolo nutné lístok zasúvať a držať celkom v pravo. Do pravej strany umiestnili označovacie raziace zariadenie a pokiaľ ste si náhodou nevšimli nápis, ktorý si vlastne len málokedy niekto všimne, keď je tlačenica a každý si chce svoj lístok označiť včas. Je ťažké očakávať, že sto percent cestujúcich si všimne aj z boku nálepku o nutnosti lístok držať v pravo. Aj napriek prečítaniu však toto nie je adekvátne riešenie. Lístok sa totiž pri snahe posunúť vpravo môže naopak vo vnútri posunúť vľavo tak ako mne a výsledkom je zle označený lístok s chýbajúcou číslicou. Vzhľadom na správanie niektorých revízorov je tak možné, že aj napriek snahe dodržať všetky pravidlá, nesplňujete podmienku správne označeného lístka a koledujete si o pokutu. Dopravný podnik totiž vydáva prehlásenie opäť v štýle „cestujúci je povinný mať správne označený cestovný lístok“. Nové lístky budú o niečo širšie. Staré lístky sa preto odporúčajú minúť do konca tohto mesiaca, prípadne ich vymeniť v dopravnom podniku.

bratislavská mhd

Cestovné zdražie
Zdražejú hodinové lístky z 0,90 EUR na 1,2 EUR a polhodinový lístok bude stáť 0,90 eur. Na šťastie sa zdraženie netýka SMS lístkov, ktoré zostávajú naďalej rovnaké. Naďalej bude možné cestovať 70 minút na SMS lístok za 1 EURO len vďaka zaslaniu jednej prázdnej SMS na číslo 1100. Zaujímavosťou je, že mnoho smartfónov nedovolí zaslať prázdnu SMS. Systém však berie aj SMS s bodkou, prípadne čiarkou. Zdraženie prichádza aj vzhľadom k rozšíreniu platnosti lístka. Bude totiž platiť aj do okrajových častí Bratislavy a do susedných obcí. Bude teda stačiť jedno cestovné.

Obhajobou zdraženia je aj údajná zvyšujúca sa kvalita cestovania. Na niektorých miestach a linkách naozaj kvalitu vidieť. Okrem kamier v interiéri by však mnohí uvítali aj to, aby autobusy a iné spoje neodchádzali zo zastávok skôr a neignorovali tých, čo to majú pár metrov od dverí, ktoré sa už neotvoria a ujdú preč. A ešte stále budú na zastávke v predstihu. Ak vám samotný vodič autobusovej linky potvrdí, že to tak robia niektorí schválne a aj preto sa baví na situácii pri autobuse v diaľke pred ním, je to viac než smutné.

Časy sa nemenia
Občasné o 3 minúty skoré odchody autobusov 208 zo štartovnej zastávky, či až 4 minúty skôr prichádzajúci autobus 75 (15. 10. 2015 a autobus krátko po ôsmej) na cintorínsku zastávku nestoja za sťažnosť. Je v podstate jedno, že tak zmeškáte dôležité stretnutie a stojíte v daždi s ďalšími piatimi naštvanými ľuďmi, čo tiež dobehli z iných spojov. Dopravný podnik na takéto sťažnosti odpovedá ako na „povinnosť cestujúcich byť na zastávke v predstihu“. Očakávať, že sa zmenia vodiči v presnosti časov je preto zrejme nemožné.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu