Bobrova raľa, rezervácia ľudovej architektúry v obci Podbiel - Zaujímavé novinky ZN.SK

Bobrova raľa, rezervácia ľudovej architektúry v obci Podbiel

Podbiel je jednou z oravských obcí, na ktoré sa nedá zabudnúť. Je to pre miestnu architektúru, vďaka ktorej je z časti obce Rezervácia ľudovej architektúry Bobrova raľa. Na rozdiel od skanzenu je rezervácia skutočnou obcou, alebo jej časťou, kde stoja budovy na svojom pôvodnom mieste a aj ľudia tu žijú v domoch naďalej so všetkým kúzlom doby aj nedokonalosťami sveta našich predkov.

Podbiel, rezervácia ľudovej architektúry, Bobrova raľa

Podbiel je krásny v tom, že je ukážkou pôvodnej radovej zástavby dreveníc. Bobrova raľa je miestna rezervácia ľudovej architektúry, vyhlásená uznesením vlády SSR č. 316/1977 14. Septembra 1977. Tak ako stáli v minulosti, stoja aj dnes. Navštíviť túto obec znamená možnosť nazrieť na ľudovú architektúru, ktorá zostáva zachovaná aj dnes.

Drevenice obce Podbiel

Drevenice v Podbieli v rámci Bobrovej rale sú zaujímavé tým, že sa v mnohých prípadoch podarilo stavby zachovať a aj dodnes v nich žijú ľudia. Je to najmä centrum v blízkosti múzea a potravín, kde sa na druhej strane cesty nachádza niekoľko dreveníc, ktoré prechádzajú ako dlhá stavba do hospodárskej časti.

Podbiel, rezervácia ľudovej architektúry, Bobrova raľa

Nízke trámy, drobné okná, drevené štíty, šindľová strecha a ďalšie tradičné prvky našej architektúry sú to, čo môžete obdivovať ako prvé. Tým, že ide o obec, ktorá stále žije, nenavštívite tieto drevenice, pretože sú súkromným majetkom a teda miestom, kde ešte stále ľudia žijú. Prípadne priestor prenajímajú ako penzión. Podbiel je týmto známy. Budovy dopĺňajú drevenými sochami z hrubej guľatiny. Upravené je aj okolie miestneho kostola, pred ktorým sa nachádzajú drevené sochy Cyrila a Metoda s dvojkrížom.

Podbiel, rezervácia ľudovej architektúry, Bobrova raľa

V obci je niekoľko obchodov, potraviny, krčma aj ďalšie prevádzky. Advokátska služba, pizzeria pár desiatok metrov na sever od centra a mnoho menších podnikateľov. Obec je pokojná, príjemní ľudia tu majú len jediný problém. Hlučnú cestu, poľské kamióny a celkovo premávku na ceste, ktorá je neuveriteľne plná kamiónov naložených drevom, nákladných áut a iných hlučných strojov. Miestne drevenice tak mali v minulosti možnosť pozerať na konské povozy, prvé automobily aj nástup hustej premávky.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.