ZN.SK
Gepard zoofág mäsožravec

Kto je to biofág, zoofág a čo znamená zoofóbia, či zoofília?

Že je ríša zvierat nesmierne pestrá, to už vieme. Čo však znamenajú slová ako biofág, zoofág, zoofágia, zoofóbia, či zoofília?

Už od detstva vieme, že čokoľvek ZOO sa týka zvieracej ríše. Že je nesmierne pestrá, to už vieme. Čo však znamenajú slová ako biofág, zoofág, zoofágia, zoofóbia, či zoofília, a týkajú sa naozaj zvierat? Aj vzhľadom na ich podobnosť si ich každé jednotlivo preberieme a definujeme. Najmä v prípade prvých troch spomínaných ide totiž len o odborný výraz pre spôsob stravovania.

Gepard zoofág mäsožravec

Biofág a zoofág a príbuzná zoofágia

V odbornej terminológii používané slová biofág a zoofág označujú spôsob stravovania. Človek je oboje. Iné druhy už nie. Biofág je živočích, alebo rastlina, ktorá sa živí inými organizmami celými, alebo ich časťami. Zoofág je živočích, alebo rastlina, ktorá sa živí výlučne živočíchmi. Týka sa to teda mäsožravcov, ale taktiež mäsožravých rastlín, ktoré chytajú hmyz a zadržia ich v zovretí, kde sa ďalej rozkladajú. Z rozložených tiel potom rastlina získava ďalšie živiny. Zoofágia je následne už len pojem pre samotné „mäsožravstvo“.

Zoofóbia

Ako sme si už spomenuli v našom veľkom súhrne vyvolávačov strachu a zoznamu fóbii, zoofóbia je jednoducho strach zo zvierat. Celkovo. Hoci sa delí na mnoho ďalších, aj veľkých extrémov a arachnofóbia je len jednou z najčastejších menších pod-fóbií, sú medzi nami aj ľudia, v ktorých vyvoláva strach už len prítomnosť mačky, alebo koňa na dostihovej dráhe. Takýto ľudia nevyhľadávajú prítomnosť zvierat, nenavštevujú výstavy zvierat, psov a ani doma zrejme nič nechovajú.

Zoofília

Zoofília je pojem najčastejšie v bežnom jazyku viazaný s deviáciou a sexuálnou poruchou. V skutočnosti je však zoofília širší súbor rôznych vzťahov človeka so zvieraťom. Zoofilom môžete byť pokojne už len preto, že svojho koňa považujete za najlepšieho priateľa, venujete mu svoj čas, lásku, starostlivosť a aj on cíti náklonnosť k vám. To vás naštartuje… nie, k ničomu zvrátenému. Jednoducho vás to naštartuje do ďalších emócií a ďalších pohladení po hrive, lebo viete, že sa na neho môžete spoľahnúť. Láska k zvieratám, alebo aspoň náklonnosť k nim je celkom v poriadku. Zoofília ako deviácia, už samotný sexuálny akt so zvieraťom, je niečo, čo na šťastie v našej kultúre bežné nie je a hoci sa objavujú prípady medializované viac či menej, sú to skôr menej rozvinuté krajiny, kde sa tento spôsob ukájania objavuje. Inou kategóriou sú videá nakrúcané napríklad aj v EÚ či v USA, kde je sexuálny akt vykonávaný medzi ženou a koňom, či ženou a psom. Aj tu ide o deviáciu, hoci často posilnenú peniazmi za filmy tohto typu, ktoré nepatria medzi verejné a verejnosti veľmi známe.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu