ZN.SK
Suzuki swift výmena predného svetla - svetlometu

Ako vymeniť predné svetlo (žiarovka a svetlomet) na Suzuki Swift

Ako vymeniť predné svetlo, respektíve žiarovku svetlometu na vašom modernom aute? Systému zväčša ponúkajú rýchle riešenie. Ako Suzuki Swift

Suzuki Swift a jemu veľkostne podobné modely ako SX4 a podobne sa v zásade nemusia líšiť od systému výmeny svetiel od iných značiek a modelov. Swift je obľúbeným a rozšíreným modelom japonskej automobilky a pri celej filozofii výmeny svetlometu vpredu ho v tomto prípade použijeme ako príklad. Svetlomet – predné svetlo, je tvorené jednou silnou žiarovkou. Poznáme ju pod označením H4, alebo autožiarovky H4.

Suzuki swift výmena predného svetla - svetlometu

Sila žiarovky je násobená zrkadlami lámajúcimi svetlo po celej ploche svetlometu. Ak patríte medzi tých, ktorým sa po čase vypáli žiarovka a nechcú čakať na pomoc autoservisu, či autorizovaného pracoviska, vyskúšajte to sami. Celkový čas, ak viete čo kde je, zaberie 1 – 2 minúty. Potrebujete k tomu 0 kusov náradia a toľko nových žiaroviek, koľko potrebujete vymeniť.

Ako vymeniť žiarovku predného svetla – svetlometu

Predné svetlá bývajú konštruované tak, aby boli prístupné pre svojpomocnú výmenu a nemajú pritom vyžadovať montovanie a hodinové státie na parkovisku. Vymeniť ich tak môže žena, muž, kuchár, mechanik, aj tínedžer. Moderné autá vám umožňujú pristupovať k svetlu po zdvihnutí kapoty, pričom zväčša je prvou prekážkou tesnenie. To, ak neukrýva svorky, či nejaké iné uchytenie zväčša postačí len stiahnuť a pripojenie elektriny k žiarovke odňať. S ohľadom na fakt, že svetlo chcete ešte používať, pozor na kabeláž. Samotná žiarovka býva vo svetlomete uchytená buď skrutkovacím systémom, alebo drôtenými svorkami, aké poznáme napríklad na bodových svetlách v interiéri. Vymeniť ich za nové môže byť hračka.

Výmena predného svetla na Suzuki Swift

Ako vymeniť svetlo na konkrétnom modeli? Konkrétne môžeme postupovať pomocou nasledovných krokov:

  1. Otvorte kapotu, hneď za svetlometom nahmatajte kruhové gumové tesnenie. Odnímte ho – postupne okolo, nech sa uvoľní a tým istotne odopnete aj káblovú prípojku na žiarovke.
  2. žiarovka je tak poodhalená. V konštrukcii svetlometu ju však drží jej vlastná konštrukcia a drôtená úchytová spona. Skúste nahmatať, ako je tvarovaná. Jej vystupujúca časť je vlastne rúčka, alebo drobná páčka, ktorú možno do jednej strany voľne potlačiť a ak je uchopená, môžete ňou aj potiahnuť smerom dozadu (smerom k autu, respektíve od seba). Ak sa vám nepodarilo nájsť správny smer po zatlačení, spona nepôjde potiahnuť. Systém je však veľmi jednoduchý a ak poznáte princíp z bodových svetiel na strope v interiéri, nič vás neprekvapí.
  3. uvoľnená žiarovka sa len vymení za novú a spona, ktorá je vyklopená, sa vráti naspäť. Práve tým, že cvakne na svoje pôvodné miesto, upevní aj žiarovku na svojom mieste.
  4. nezabudnite vrátiť gumové tesnenie naspäť. Tesnenie má kruhový výrez a žiarovka má tvar obdĺžnika. Áno, je to prekvapenie a každého to po prvýkrát zmätie, ale nečudujte sa. Tesnenie pokojne trochu natiahnite, nech máte dostatočný prístup konektorov na žiarovke k zástrčke s pripojením, ktorá čaká na zapojenie.
  5. až po zapojení tohto svetla a uistení, že sú káble v poriadku, odstúpte, naštartujte a svetlá otestujte skôr, ako vyrazíte na cestu.

Jednoduchý úkon, ktorý mnohí riešia návštevou autoservisu z obavy pred zásahom, poškodením, skratom, či vlastným znečistením, trvá neskôr necelú minútu a stojí 0 eur. Nové žiarovky do auta stoja len pár eur a mať ich v zásobe sa oplatí vždy a kúpite ich pokojne aj online.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu