Najslávnejšia fotografia, ktorá sa spája s odporom voči sovietskym okupantom v Československu, sa stane ďalším vyobrazením na nula eurových bankovkách. Fenomén bankoviek pomáha podporiť lokality, regióny a pamiatky európskych miest. Aj na Slovensku už sme mali príležitosť spoznať nula eurové bankovky a ZN.SK sa jednotlivým prípadom venovalo. Vyobrazenie fotografie je však ojedinelé. Zachytil ju fotograf Ladislav Bielik 21. augusta v roku 1968. V období, kedy príliš riskoval, ak zachytával na fotografiách agresorov z tesnej blízkosti.
Z 20. na 21. augusta 1968 do Československa vtrhlo 7 tisíc tankov a obrnených vozidiel, stovka lietadiel a helikoptér. Vojenská sila v plnom bojovom nasadení ako demonštrácia sily Sovietskeho zväzu a spojencov mala Československu ukázať, že sa vzdiaľuje od Sovietskeho zväzu a obdobie prísnejšej totality začalo. Muž na fotografii sa volal Emil Gallo. Nebol to herec, nikto pripravený a nahovorený. Fotograf Ladislav Bielik ho zachytil v momente, keď šiel okolo. Museli s ním pracovať emócie. Keď rozopol hruď a postavil sa pred hlaveň tanku, Bielik tento krátky neopakovaný moment zachytil a vďaka tomu ho videl takmer celý svet. Symbol toho, proti komu bola nasadená ťažká bojová technika bola výsmechom pre Sovietsky zväz, hoci výsmech v tom videl každý, čo dokázal čítať medzi riadkami.
Dňa 21. augusta 2018 si pripomenieme okrúhle 50 výročie odporu voči okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Konkrétne miesto predaja ešte nie je známe. Súčasne vychádza aj známka a pamätná minca v mincovni Kremnica. (bankovka bude vo finálnej podobe pravdepodobne s malým A v slove „august“. Vyobrazenie je zatiaľ len návrh.)
Fotografia nie je detailom, ale zachytáva aj pozadie. Vieme tak presne aj dnes odhadnúť presné miesto, kde bola zachytená. Dnešné Šafárikovo námestie, priestor pred budovou Univerzity Komenského bolo jedno z mnohých, kde sa postavili tanky a demonštrovali silu Sovietskeho zväzu. Hodnota fotografie samotnej je v dobe a momente, kedy bola odfotografovaná, zároveň v symbolike, v ktorej neozbrojený muž v podstate predstavuje národ ako taký, holý, bez zbrane, čo nemá nič. Demonštruje tak sama vyrovnanosť a logiku celej invázie vojsk. Práve pre hodnotu samotnej fotografie tak bude mať hodnotu aj bankovka s jej vyobrazením. Do sveta medzi zberateľov aj do medzinárodného povedomia sa tak dostane symbolika, ktorá je súčasťou našej histórie a už vo svete svojho času zarezonovala.
0 komentárov