ZN.SK
101 psích trikov kniha

Svetový bestseller 101 psích trikov vás a vášho psa naučí

Poznáte ten druh literatúry, o ktorom si myslíte, že ho nepotrebujete, lebo to zvládnete sami? Často vás nezdar zlomí. Pomôže skvelá knižka 101 psích trikov

Poznáte ten druh literatúry, o ktorom si myslíte, že ho nepotrebujete, lebo to zvládnete sami, no len čo havkáč rozhryzie prvé papuče a má vás celkom na háku, pochopíte, že pes nie je človek? Pes je jedno z mála zvierat, ktoré si od nepamäti necháme kráčať v našich bytoch a domoch. Žiadne zviera nemá toľko pochopenia pre niečo také v našej a aj západnej kultúre, ako pes. Lenže na to, aby mohol pes mať toľko slobody a mohli ste sa na jeho spoločnosť a disciplínu spoľahnúť, potrebujete mať z neho poslušného a verného spoločníka. To, že sa zo psa neraz stane záchranca života, stopársky pes, či alarm, je už vedľajšie. Pramení to aj z jedinečnosti a inteligencie týchto tvorov, vyformovanej k spolupráci s človekom.

101 psích trikov kniha

Výnimočná kniha pre výnimočné chovateľské výsledky
Celkom iný rozmer vášmu vzťahu so psom dá jeho poslušnosť, no zároveň aj vaša nutná znalosť toho, ako so psom narábať. Človek rozumie stovke tisíc slovám. Pes sa bežne dokáže naučiť niekoľko desiatok slov a rozoznávať ich. K pochopeniu a osvojeniu niektorých z nich pomôže aj svetovo úspešná kniha 101 psích trikov od Kyry Sundance. Úspešná kniha sa stala svetovým bestsellerom a ako spoluautor je uvedená Chalcy, sučka weimarského stavača. Obe ako mimoriadne zohratá dvojica už absolvovali mnoho televíznych šou, vystúpení a vďaka tejto knihe sa úspešne pokúsili vysvetliť ďalším chovateľom, ako von z bezradnosti, alebo ako vôbec začať s výcvikom tak, aby mal pre psa aj jeho majiteľa zmysel.

Z pohľadu čitateľa a chovateľa
Ako chovateľ jedného z aktívnych plemien vždy ocením dobrú radu, o ktorej som ešte nepočul. Keď sa náhle dostanete ku knihe, ktorá pre svoju úspešnosť získala nejaký ten titul a vďaka obsahu už pomohla zvládnuť mnoho cvikov v domácnostiach po celom svete, viete oveľa viac, ako ste pôvodne chceli. Úvod každej správnej praktickej knihy je niekoľko textu o tom, či vôbec robíte niektoré veci správne a či je vôbec pes pre vás.
Kniha je rozdelená do niekoľkých kapitol podľa buď využitia daných povelov a trikov, ich dôležitosti, alebo významu. Nedá sa začať inak ako základmi, v ktorých sa čitateľ chovateľ dozvie podobne ako v celej knihe vždy o každom povely to, ako ho vykonať, s čím ho sprevádzať a aký by maal výsledok. Neraz nechýba aj informácia o možných variantoch správania psa, čiže je možné počítať aj so zlyhaním a nájdením jeho príčiny. Pes reaguje na slovo aj gesto. Preto sa nezabúda na pomerne dôležitú vec, vždy aj zobrazený povel rukou, čo robiť s telom, prípadne ako sa postaviť, aby bol daný pokyn pre psa zrozumiteľný, aj keď na začiatku skôr aby bol pochopiteľný a jasný.

Každý z pokynov uvedených na samostatnej strane, má vedľajšie informácie. Celkom hore je dobré si všimnúť úroveň komplikovanosti. Či ide o jednoduchý, stredný, alebo komplikovaný povel. Takmer všetky povely sprevádza aj zelený blok s popisom možných problémov pri vykonaní povelu, ktorý je spomenutý trochu vyššie. Modrý blok naopak informuje o radách, poznámkach schopných uľahčiť daný povel, alebo ide o postreh zľahčujúci plnenie úlohy a výcvik.

Jasne a stručne, pre kohokoľvek
Kniha je písaná zrozumiteľnou formou a jasne. Nezahlcuje cvičiteľa dlhým textom tam, kde to nie je potrebné. Všetko dopĺňa fotografiami a neraz môže inšpirovať, ako daný výcvik a s čím vykonať, aby sa dalo vidieť aj podobné výsledky ako na fotografiách. Po každom popise postupu je uvedené ajj to podstatné. Informácia o tom, čo má byť výsledkom a ako by mal výsledok vyzerať. Je tak možné porovnať, či ste úspešní, alebo nie. Kyra je známa tým, že psov cvičí ľahko vďaka odmeňovaniu. Preto určite pomôže si prečítať niečo z úvodu a pri vyučovaní psa používať vhodné a pre vášho konkrétneho psa aj chutné maškrty.

Zo psa frajer
Kniha postupne prechádza na viacero kapitol, v ktorom to nie je len o základných trikoch, ale umožní psa naučiť a oboznámiť aj s niektorými činnosťami podobnými človeku. Psa môžete posielať, aby vám priniesol ovládač, zhasol svetlo, alebo priniesol noviny. Celkom obyčajné, poviete si, no skúste ho to naučiť. Ak ste to už mimo film u niekoho videli, nepochybne vám to jeho pán ukázal schválne, aby sa popýšil šikovnosťou svojho psa. O to tak trochu ide. Jednak rozvíjať jeho schopnosti a zvyšovať vlastný pocit toho, že máte múdreho psa, na ktorého sa môžete spoľahnúť, ale tiež a priznajme si to všetci, ide o to, ukázať ostatným, akého šikovníčka máte.

Predstavte si…
…grilovačka, rodinné stretnutie a vám sa minulo pivo. Alebo dobre, kola v plechovke. Pijete kolu naozaj často, čiže bude mať význam toto slovo naučiť psa? Pošlite svojho psa po kolu, vojde dnu a o chvíľu príde s plechovkou v tlame. Možno sa nájde zopár prekvapených ľudí, no keď psa pošlete po ďalšiu kolu a návšteva dá pozor, odkiaľ ju berie… aby im oči nevypadli z jamiek. Knižka vysvetľuje, ako je možné naučiť psa chodiť do chladničky, a čo je dôležité, aj ju zatvoriť. Je to jeden z tých trikov, na ktoré si asi budete „brúsiť zuby“ tiež. Aj k nemu, podobne ako ku mnohým iným, autorka pripája niekoľko okolností a možných problémov, vysvetľuje postup, jednotlivé kroky. Žiada si to však aj trpezlivosť na strane chovateľa a pravidelné venovanie sa psovi. Chybou je siahnuť po tejto knihe raz za mesiac a očakávať zázraky.
Vychádza vo vydavateľstve Slovart na 208 stranách kvalitného lesklého papiera plného grafiky a textu k veci. K tejto knihe sa viaže aj ďalšia s názvom 101 psích trikov s podtitulom „vydanie pre deti“.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu