ZN.SK
Slunce seno a pár facek, jahody a er...

Slunce, seno a ufóni? 4. diel série mali ovládnuť mimozemšťania

Slunce, seno je nezabudnuteľná trilógia. No vôbec nemusela zostať pri troch filmoch. Uvažovalo sa totiž o štvrtom o dvoch ufónoch…

Filmová trilógia Slunce Seno nemá medzi intelektuálmi a odborníkmi rôzneho smeru podporu. To však nemení nič na tom, že ide o najobľúbenejšie české filmy aj u nás. Milujeme túto sériu pre svojský humor, pre jednotlivé postavy, ktoré sú nám známe svojimi hláškami, správaním, osudom, aj ich prioritami. Aj tridsať rokov od vydania budú krásnou ukážkou mimoriadnej filmárskej vynaliezavosti, ale aj niečomu, čo bežne vo svete nie je. Vzájomná pomoc obyvateľov jednej dedinky pri nakrúcaní filmu o ktorom nikto ani len netušil, že zmení budúcnosť dedinky.

Slunce seno a pár facek, jahody a er...

Hoštice u Volyně hrajú Hoštice u Volyně. Filmová trilógia pritom začala filmom v čase, keď nikto nepočítal s filmovým turizmom a využívaním marketingu v kultúre a kinematografii na ďalšie účely. Slunce seno je trilógia. Plány mal však režisér aj na štvrtý diel.

Slunce, seno, jahody (1983)

Prvý film priniesol nezabudnuteľnú éru socializmu, družstevníctva a problémov, ktoré trápili ľudí na dedine. Spoznali sme susediace rodiny, ktoré počítali s tým, že ich Bláža a susedov Venca skrátka budú spolu. V dedine sa ale objaví mladý odvážny brigádnik, ktorý chce aplikovať svoj projekt o kultúre prostredia a jeho vplyvu na dojivosť kráv. Akonáhle v dedinke zistia, že je synom veľkého pohlavára, budú ho pokladať za predvoj a kravy mu poskytnú. Brigádnik Šimon Plánička však nakoniec naozaj prinesie družstvu úspech, hoci táto dejová línia je tá bočná. Hlavná sú dedinské ohováranie, klebety, vnukovražda, zelená a modrá pastelka.

Slunce, seno a pár facek (1989)

Druhý film má hlavnú dejovú líniu svadbu a jej kolosálne vyvrcholenie pred Hoštickým kaštieľom veľkou fackovacou scénou, ktorú si niektorí herci aj miestni poriadne užili. Celý príbeh v úvode zamotá inženýrka Teifarová z Prahy. Zobrala si prachatýho dědka z Prahy. Jej fotografia s dcérou Vendulkou (ktorú sme nikde počas tretieho filmu nevideli) zamotá dej. Dcéra je totiž prisúdená Vencovi a ten sa nestíha brániť. Len Miluna pritom vie, že Vendulka je v skutočnosti živočichářa Béďu (Jiří Lábus). Takmer úspešným ženíchom sa po ťažkom výbere Škopkovej (Helena Růžičková) stal doktor Kája. Do Hoštic prichádza Československá televize, aby urobila reportáž o Pláničkovej metóde a ako bonus dostanú pravou jihočeskou veselku. Echt pravá jihočeská.

Slunce, seno, Erotika (1991)

Tretí film je v mnohom zaujímavý, hoci kvalitatívne slabší. Otvorili sa hranice a k nám začali prúdiť nemecké erotické časopisy, ktoré dovtedy neexistovali. Spoločenské tabu sa začalo odhaľovať. Asi sa nikto veľmi nečudoval, nevyrážal s transparentmi do ulíc, keď sa do kín dostal tretí odvážnejší film.

Do Talianska vyrazili filmári s niekoľkými hercami. Dokázali nakrútiť film, ktorý vyvoláva dojem väčšieho zastúpenia dedinčanov, pritom mnohé scény sa odohrávali v Čechách s „falošnými“ Talianmi. Hlavný dej je však medzinárodná spolupráca s Talianmi, ktorých zaujala Pláničkova metoda. Po videní podmienok v akých majú družstvo v Taliansku sa chcú inšpirovať aj v Hošticiach. Po návrate preto spustia „rozvoj obce“, aby boli viac európsky. Vydajú sa cestou vylepšovania turistického ruchu a jednou z hlavných atrakcií tak bude nudistická pláž. S tým spojená nahota a vyplývajúci humor bol niečím celkom nevýdaným v českej kinematografii. Ale ide o tretí diel a kto videl jednotku a dvojku, musí aj trojku. Rovnako ako keď sa do vysielacieho času dostali prvé dva filmy, za rovnakých podmienok sa dostáva aj tretí.

Slunce, seno a ufóni (199?)

O tom, že mal byť aj štvrtý film, vedia všetci veľkí fanúšikovia pôvodnej trilógie Slunce, seno. Zdeněk Troška totiž v nejednom rozhovore prezradil, že príbeh mohol mať pokračovanie. Pohrával sa s myšlienkou nakrútiť ešte jeden film, ktorý by už rozprával príbeh s odstupom času. Jednou z hlavných postáv mal byť mimozemšťan. V príbehu sa mohla babička skamarátiť s dvoma mimozemšťanmi, ktorí sa pohybujú po obci a skúmajú, či analyzujú dedinský život a ľudí. Malý Jirka už mal byť starší, študent. Do dediny mala prísť namiesto Káju nová doktorka. Dedinský poprask však mal spôsobiť fakt, že šlo o černošku. Babička by nakoniec odletela s ufónmi, ako vzorka ľudstva. Tak popísal myšlienku Zdeněk Troška v pár rozhovoroch. Aj v tom uvedenom nižšie.

Myšlienka pokračovania nakoniec nenabrala reálne kontúry a ani podobu scenára. Dôvodom podľa Zdeňka Trošku boli peniaze, ale najmä herecké zloženie. Zomrela Valéria Kaplanová, predstaviteľka babičky, ale aj mnoho dôležitých postáv babičiek – diváčok farských VHS kaziet od tlustýcho Pepu s dabingom, ktorý si neskôr vyslúžil vlastný dokument (Králi videa). Dokonca samotný tlustý Pepa, Jozef Růžička, syn Heleny Růžičkovej, zomrel pomerne mladý. Natočiť nový film a nadviazať by tak bolo mimoriadne náročné. Nakoniec trilógia zostala trilógiou a mnohí sa zhodneme, že je to tak dobre. Na nápad s mimozemšťanov nie je správne pozerať očami súčasného diváka. Deväťdesiate roky niektorým myšlienkam priali, iným nie. Nakoniec by z toho možno nebol žiaden mimozemšťan. To už sa nedozvieme. Ale môžeme si pozrieť tri slávne filmy, či nahliadnuť do niekoľkých zaujímavostí, ktoré sme pripravili dávnejšie.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu