ZN.SK
Snowboarding a snowboard

Najznámejší výrobcovia snowboardov sveta? Boduje hlavne USA

Ktoré značky sú najvýznamnejší a najväčší výrobcovia snowboardov na svete? Sú to prevažne americké značky, čomu sa však nemožno čudovať.

Snowboard je záležitosť vášne, aj obratnosti. Spôsob, akým niektorí snowboardisti dokážu popierať zákony gravitácie na svahu a na pipe line uchvacuje. Tento zimný šport charakteristický najmä pre akčnú mladšiu generáciu a fyzicky obratnejších ľudí, má svoj pôvod v USA a aj jeho história sa písala hlavne v USA. Nemôžeme sa tak ani čudovať, že práve americké značky sú tie, ktoré sú vo svete lídrom a na trhu so zimnými športovými potrebami (rovnako ako na akciovom trhu a na Wall Street) sú najžiadanejšie, najhodnotnejšie. Na trhu sú viacerí výrobcovia, ktorí vyrábajú snowboardy, ale niektorí sú známejší a zastúpení v B2C – v predaji bežnému zákazníkovi. Každá značka vyniká so svojimi vlastnými technológiami a štýlmi.

zimné športy snowboard

Najznámejší a najvýznamnejší výrobcovia snowboardov na trhu

Burton

Značka Burton bola založená v USA v roku 1977 a patrí medzi najväčších výrobcov snowboardov na svete. Burton ponúka širokú škálu snowboardov pre všetky úrovne jazdcov a štýly jazdy. Jej zakladateľom je Jakeom Burtonom Carpenterom, ktorý sa považuje za „otca“ moderného snowboardingu. Burton sídli v meste Burlington v americkom štáte Vermont a je najväčším výrobcom snowboardov na svete.

Lib Tech

Značka Lib Tech bola založená v USA v roku 1989 Mikeom Olsonom, Petrom Saariom a Mikom Parillo. Značka sa zameriava na výrobu snowboardov s pokročilými technológiami a netradičnými dizajnmi. Sídlia v meste Sequim v americkom štáte Washington. Je známa svojimi inovatívnymi technológiami, ako sú napríklad C2 hybridný profil a magnetické konce.

Salomon

Nie všetci výrobcovia sú z USA. Značka Salomon bola založená v roku 1947 v meste Annecy vo Francúzsku a pôvodne vyrábala lyže. V roku 1997 však uznala, že budúcnosť je aj v materiálovo podobnom, no na štýl jazdy celkom inom vynáleze, v ktorom dovtedy dominovali len Američania. Začala preto vyrábať aj snowboardy. V roku 2005 bola značka Salomon kúpená spoločnosťou Amer Sports, ktorá vlastní aj značku Atomic. Dnes však značka vyrába aj snowboardy pre všetky úrovne jazdcov a štýly jazdy. Len pre zaujímavosť, spoločnosť Amer Sports sídli vo fínskom Vantaa, čo je malé mesto v blízkosti Helsínk. Amer Sports je fínska spoločnosť založená v roku 1950 a je známa svojimi športovými značkami, ktoré zahŕňajú napríklad Salomon, Atomic, Wilson, Arc’teryx a Suunto. Salomon je tak stále európska značka.

K2

K2 bola založená v roku 1962 v USA a sídli v meste Seattle v americkom štáte Washington. Pôvodne vyrábala lyže. V roku 1994 však začala vyrábať aj snowboardy. Je známa svojimi výkonnými snowboardmi pre všetky úrovne jazdcov. Značka K2 sa tiež špecializuje na výrobu ženských snowboardov.

Ride

Značka Ride bola založená v roku 1992 v USA a jej zakladateľmi sú Tim Pogue a Scott Mavis. Značka sa zameriava na výrobu snowboardov pre rôzne úrovne jazdcov a štýly jazdy. Sídlia v meste Seattle v americkom štáte Washington. Ride je známa svojimi kvalitnými snowboardmi pre všetky úrovne jazdcov. Tiež špecializuje na výrobu snowboardov pre jazdu v parku a pipe.

GNU

Značka GNU bola založená v roku 1977 v USA a pôvodne bola sesterskou spoločnosťou Burton Snowboards. V roku 1995 bola značka GNU kúpená spoločnosťou Mervin Manufacturing, ktorá vlastní aj značku Lib Tech. Sídlia v meste Sequim v americkom štáte Washington. GNU je známa svojimi pokročilými technológiami a zameriava sa najmä na jazdu v extrémnych terénoch.

Ale prečo práve GNU? Vraj pre „GNU’s Not Unix!“. Tento názov bol zvolený ako vtipná reakcia na skutočnosť, že mnoho softvérových inžinierov používalo výraz „GNU“ na označenie svojich projektov, ktoré boli založené na operačnom systéme Unix. Zakladateľ značky GNU, Mike Olson, použil tento názov ako symbol svojho odporu proti „mainstreamu“ a komerčnému prístupu k snowboardingu. Značka GNU sa teda snažila byť alternatívou k tradičným značkám snowboardov a zároveň podporovať kreativitu a inováciu v snowboardingu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu