ZN.SK
Karol Polák

Legendárny športový komentátor Karol Polák († 81) zomrel

Najznámejší a najobľúbenejší športový komentátor na Slovensku, ale aj v Českej republike, Karol Polák, zomrel. Vo veku 81 rokov podľahol ťažkej chorobe…

Najznámejší a najobľúbenejší športový komentátor na Slovensku, ale aj v Českej republike, Karol Polák, zomrel. Vo veku 81 rokov podľahol ťažkej chorobe, čo pre tlačovú agentúru SITA potvrdila jeho manželka a túto informáciu teraz zdieľa aj mnoho ľudí na Facebooku. Už od šesťdesiatych rokov sa presadil ako najvyťaženejší športový komentátor, ktorý sa vedel vynájsť, nemal problém komunikovať, danej situácii venoval trefné poznámky a najslávnejším jeho výrokom bolo zhodnotenie výkonu futbalistu Manfreda Kok*ota (nech nás Google neblokuje), keď si otvorene zaželal, aby sme mali v tíme viac takýchto…

Karol Polák

Karol Polák a jeden z posledných rozhovorov

Jeho hlas sprevádzal športové podujatia najvyššieho významu a v posledných desaťročiach bol čestným hosťom mnohých relácií a programov. Charakteristický svojim hlasom a zmyslom pre humor je obľúbeným vzorovým hlasom pre imitátorov dodnes a ešte na dlho ním zostane.

V rozhovore z decembra 2015
Jeden z posledných rozhovorov dal pre reláciu Extra, kde s moderátorom Radovanom Kondrlíkom hovorili o športe aj politike. (zdroj foto)

Po prvýkrát to bolo v roku 1959, keď Karol Polák komentoval krasokorčuľovanie. Následne počas celej svojej kariéry sprevádzal televíznych divákov prenosmi z tohto športu z dvadsiatich šiestich majstrovstiev sveta a tridsiatich majstrovstiev Európy.

Jeho charakteristickou črtou bol kultivovaný prejav, v ktorom dokázal spájať emocionálne s racionálnym, odborné s hovorovým, subjektívne s objektívnym, kritické s pochvalným a slovo s pauzou.

Mal cit pre to, v akom momente použiť doplňujúce informácie a zaujímavosti bez toho, aby to bolo na úkor pozornosti k aktuálnemu dianiu na ihrisku. Jeho mottom bolo: Hovor málo – povedz veľa…. píše RTVS.

 

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu