Kúpili by ste si škaredú a krivú zeleninu? A keby bola lacnejšia? - Zaujímavé novinky ZN.SK

Kúpili by ste si škaredú a krivú zeleninu? A keby bola lacnejšia?

Potravinársky priemysel pri pestovaní a predaji ovocia a zeleniny musí prihliadať aj na vzhľad. Hoci by sme vtedy najradšej povedali, že niečo také je absolútne plytvanie zeleninou a je to škoda, že toľko prahnú podnikatelia po peniazoch, problém nie je v nich, ale v nás. Opakované skúsenosti obchodov totiž hovoria, že krivé uhorky a zeleninu prehliadame a nekupujeme. Dokonca neraz zvážime nákup povedzme papriky aj vtedy, keď by zostalo len pár a krivých. Problém je teda v zákazníkoch a následnom ďalšom poškodení a podliehaniu prekladania, posúvania a čakania na bežné prírodné procesy. Deformované ovocie a zelenina sa naozaj na trh bežne nedostáva a skôr si ich užijeme vo vlastných záhradách, kde občas tvary motivujú k pobaveniu, či taseniu fotoaparátu.

zelenina a krivá zelenina

Nejde len o nevzhľadnosť, ale aj o spracovanie

Mimo pohľad na škaredé plody a nevzhľadnosť je dôvodom aj komplikovanejšie čistenie, spracovanie a nedocielenie správneho tvaru. Krivé uhorky nenakrájate na obložené misy tak, ako si to želáte po vizuálnej stránke. Niektoré druhy zeleniny sa ako krivé nedajú rovno krájať a nedocielite napríklad rovnomerné kolieska a tvarovanie. Takáto zelenina potom môže končiť aj v silážach, hoci mimo tvar nemala žiaden iný biologický problém.

Akýkoľvek nápad je dobrý

Čokoľvek, s čím prídu reťazce a pestovatelia a využitie aj krivej zeleniny môže byť len výhodou. K ľuďom sa dostane viac zeleniny a viac si jej aj budú môcť dovoliť, pokiaľ by sa aj na Slovensku ocitla iniciatíva a nápad podobný na ten z českej republiky. Obchod Rohlik.cz a Penny market majú vo svojej ponuke aj lacnejšiu krivú a respektíve „škaredú“ zeleninu za nižšiu cenu. Rohlik sa orientuje najmä na uhorky a papriku. Penny market dokonca zeleninu nazýva ako „neobyčajný kúsok“ čím, hoci len názvom, zeleninu stavia do pozície rarít a tie sú predsa vždy lákadlom. Vyberajú pritom kúsky medzi mrkvami, cibuľou, bielou paprikou a zemiakmi.

Zaujímavá by bola podobná iniciatíva aj u nás. Hoci v skutočnosti obchodom celý nápad neprinesie závratné zisky a skôr náklady, jedna vec je istá. Propagovaním tejto aktivity a zámerov sa otvára jedna zásadná téma a možno to je na tom to hlavné. Aj krivá zelenina je chutná zelenina.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.