ZN.SK

Hornussen je švajčiarsky národný šport podobný golfu, alebo basseballu

V našich končinách celkom neznámy, kým vo Švajčiarsku jeden z národných športov, ktorého história siaha až do 17. storočia. Hornussen…

Zľavy na wellness pobyty

V našich končinách celkom neznámy, kým vo Švajčiarsku jeden z národných športov, ktorého história siaha až do 17. storočia. Hornussen svojim názvom vychádza z puku, ktorý sa nazýva Hornuss, alebo len Nouss. Ide pritom o pomenovanie sršňa. Možno je to aj pre rýchlosť, akou dokáže letieť, či pre zvuk, ktorý pri lete vydáva. So športom s názvom pripomínajúcim severské slová je v krajine myslené všetko vážne. Organizačne, aj súťažne. Nech už hra vyzerá akokoľvek podivne, či až komicky.

Hornussen švajčiarský národný šport
foto: youtube v článku

V krajine pôsobia takmer tri stovky športových klubov a viac ako 8 000 členov. V posledných rokoch sa športu darí propagovať aj v zahraničí. Niekoľko klubov sa tak objavuje v USA, no stále nejde o globálny šport.

Hornussen, švajčiarský národný šport

Hra Hornussen si žiada tréning a určitý stupeň umenia. Výbavou je špeciálna pálka, alebo ak chcete palica s vysokou pružnosťou a pevnosťou, ktorou sa odpaľuje podobne, ako je tomu pri golfe, puk do diaľky. Tu však nejde ani tak o presnosť vpadnutia do jamky, ako skôr vzdialenosť a rýchlosť strely. Odpálenie puku si žiada určité manévre, aby nedošlo k zraneniu. Svojim spôsobom je to hra pre tvrdých chlapov s poriadnym adrenalínom. Na strane strelca, aj na strane obrancov so „šindlom“.

Nástroje sú časťou úspechu

Hráči sa delia na dva tímy. Hracie pole sa tiež delí na dve. Dôležitá je rampa, konštrukcia, ktorou sa nasmeruje pálka konkrétnym smerom v konkrétnej výške na bodovacie hracie pole. Rampa v časti hracieho poľa „bock“ býva obojstranná pre ľaváka aj praváka. Zaujímavé je však sledovať aj chytačov, ktorí sa nachádzajú na dráhe v časti „Ries“. Nastavujú vlastnú tvár, tí s prilbami minimálne nekryté časti tela. Snažia sa skrátiť dráhu letu strelcovi a odpáliť puk mimo bodované hracie pole „Ries“. Používajú pritom cedule pripomínajúce transparenty. Nazývajú sa „Schindel“.

Hornussen švajčiarský národný šport
foto: youtube v článku

Čím ďalej doletí puk nad dráhou Ries, tým viac bodov strelec, alebo jeho tím získa. Lenže tu číhajú obrancovia, ktorí jeho dráhu skracujú a puk odpaľujú preč z bodovacej časti. Teda za predpokladu, že si puk všimnú. Zaujímavá hra však mimo Švajčiarsko nemá ihriská a zrejme si ju ani nikde inde bežne nezahráte. Mimo krajinu existuje už len zopár miest vo svete, kde sa nachádzajú nadšenci hry Hornusssen a zadovážili si všetko potrebné. Napríklad v USA, ako už bolo spomenuté.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu