Základné rozpoznávacie znaky: Je to telenovela, alebo to nie je?

Základné rozpoznávacie znaky: Je to telenovela, alebo to nie je?

Máte pochybnosti, či seriál, ktorý sledujete je telenovela? Mnoho z nich je vytvorených ako cez kopirák. Ich problémom je, že priveľmi mnoho vecí sa tak veľmi podobá, akoby jedna kopírovala od druhej. Telenovely sa vyznačujú niekoľkými podobnosťami, ktoré vás možno pobavia a možno prekvapia. Ak nebudú mať seriály všetky prvky rovnaké, prinajmenšom väčšinu z nich áno. Telenovely, ktoré sú nebezpečné, je dobré rozlišovať. Nebezpečné preto, že neprinášajú žiadnu hodnotu a oberajú nás o drahocenný čas, aj zdravie. Skrátiť ich prerozprávanie dokážeme na niekoľko viet.

Čo je a čo nie je telenovela? 10 základných rozlišovacích prvkov

 1. Nekonečný príbeh: telenovela nemá menej ako 60 dielov. Pokojne môže ísť o stovky dielov a stále nebude koniec.
 2. Kvalita herectva: telenovely sa často vyznačujú príšerným herectvom. Juhoamerické nechutnou gestikuláciou tváre a rúk. V tureckých telenovelách predovšetkým staršie jednoduchšie ženy vynikajú absolútnym neherectvom. Pozor na výnimky.
 3. Otec toho, nevlastný brat toho, dcéra hentej: pravá telenovela má totálne pomiešané rodiné zväzky. Nevlastný syn, dieťa, otec, tajný otec, nevlastná mama, vrah niekoho matky a podobne. Neustále to isté, zamotané rodinné vzťahy a nevlastné deti. Nie je toho už priveľa?
 4. Bohatí a chudobní: každá telenovela musí mať niekoho veľmi bohatého a niekoho veľmi chudobného. Dôležitý je tento kontrast. Inak nemožno hovoriť o rozdieloch, závisti, intrigách… veď chudobní majú celkom iné problémy, ako peniaze a aj premiestňujú sa ťažšie. Autá zrýchľujú dej, peniaze zlepšujú vnímanie prostredia.

  jednoducho Mária, telenovela

  Prvou bola Jednoducho Mária

 5. Láska: je potrebná, inak by to nebola telenovela. Romatické to byť skrátka musí. Ústredný párik sa tu nachádza vždy. Niekto sa totiž musí rozchádzať, provokovať emócie a znova dávať do kopy. Ideálne počas 100 dielov.
 6. Láska neláska: ústredný párik sa musí rozísť niekoľko krát a dať dokopy niekoľko krát.
 7. Málo času: ak nastane zvrat a postava sa môže brániť a všetko hneď vysvetliť, nestane sa tak. Veď by inak seriál hneď skončil. Môžete sa tešiť na viacero dielov, v ktorých sa bude riešiť nezodpovedaný problém, ktorý by sa inak už dávno vyriešil. Nuž a samozrejme, každý jeden diel je nutné sledovať, pretože čo ak príde rozuzlenie danej veci práve v diely číslo 85. a nakoniec neprichádza ani v diely číslo 140.
 8. Minulosť je budúcnosť: v každom jednom seriály typu telenovela sa koná sondovanie do minulosti. Spomienky, alebo neuveriteľné rozuzlenie nejakej hádanky z minulosti sa vyťahujú a je v nich kľúčovým zdrojom informácií.
 9. Dobrý a zlý = zlý a dobrý: správna telenovela prináša zvraty. Z dobrého je zlý, zo zlého je dobrý. Vždy každá telenovela prináša aspoň prvé zdanie a to neskôr chcú pretočiť, aby mal divák postarané o prekvapenia a sklamania
 10. Muži vyskakujú z kože: telenovely majú jedno spoločné. Manžela, priateľa, otca, či syna ženy – diváčky sledovaním a nevynechávaním žiadneho z dielov zabíjajú. Pomalá smrť, vytáčanie a obsadenie televízora v rovnakom čase rovnakým žánrom nenaštve väčšinu mužov pri bežnom seriály tak, ako pri telenovele.

Malé doplnenie medzi spoločnými prkvmi

Všimnite si, že slovenské telenovely vyťahujú buď kauzu ŠtB, alebo udalosti vojnové. Mexické a juhoamerické telenovely majú vždy medzi postavami morovo dôležitú dôchodkyňu s vplyvom a v tureckých telenovelách je to vždy otec, starý a prísny otec, prípadne prísny muž. Indická telenovela je však absolútny krok mimo. Tam neplatí nič, ni to, čo by sme mohli len predpokladať.

Pripravila Renáta

Ohodnoťte článok post

Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.