Prečo zívame? Nie kvôli kyslíku, ale kvôli ochladeniu mozgu - ZN.SK

Prečo zívame? Nie kvôli kyslíku, ale kvôli ochladeniu mozgu

Len niekoľko rokov dozadu sa podarilo vedcom objasniť príčiny zívania. Dovtedy sa predpokladalo, že zívanie spôsobuje nedostatok čistého kyslíka v ovzduší a preto bolo prostým riešením “vetranie”. Dokonca panoval aj názor o tom, že tomu môže byť presne naopak. Že práve prebytok kyslíka sa zívaním dostane z pľúc rýchlejšie. Ak ste zívali na prednáške v škole, pre vyučujúceho ste mohli pôsobiť znudene a bez pozornosti. Avšak opak môže byť pravdou.

 Zívajúci pes

Mozog potrebuje ochladenie

Zívanie totiž spôsobuje vyššia teplota mozgu a jeho snaha ochladiť sa. Mozog je chránený lebkou a tak jediné miesto, ktoré mu umožní rýchle ochladenie je ústna dutina a jej otvorenie s načerpaním vzduchu. Aj preto prebieha zívanie práve s naháňaním zvuku cez otvorené ústa. Ak teda zívate, zívajte poriadne s čo najviac otvorenými ústami a doprajte teda mozgu dostatočný chládok. Zívame, keď sme unavení a vyčerpaní, telo a aj mozog mierne zvýši teplotu a keďže mozog dokáže pracovať len v určitom rozmedzí teplôt, telo má systém, ako mozgu pomôcť teplotu znížiť.

Davová psychóza

Zívanie je jeden z najľahšie nákazlivých javov. V skupinke ľudí postačí jediný, ktorý si zívne. Nejeden všímavý človek v tej chvíli v sebe objaví nutkanie rovnako tak si zívnuť. Mozog sa inšpiruje a naštartuje proces chladenia, hoci to sám za seba nemal v pláne a urobí to len v rámci akejsi prevencie. Ak zívajú zvieratá, takéto zívanie nie je až tak nákazlivé, ako keď náš mozog vníma iného človeka v takejto situácii.

Prečo zívame? Nie kvôli kyslíku, ale kvôli ochladeniu mozgu
Ohodnoť tento článok
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Filip Jančík
Slovák Filip Jančík na pódiu otvorenia Špeciálnej olympiády 2015

Gastro a jedlo, údené jedlo v krčme
Gastro a podnikanie: skoršie zatváranie kuchyne, dve tváre aj riešenia

Graviola a Annona
Ovocie graviola či annona vraj lieči rakovinu, ide o lož a hoax

Zavrieť