ZN.SK
voda fontána

Fontána belgickom Verviers ukrýva srdce významného starostu

Rekonštrukcia mestskej fontány v belgickom meste Verviers neodhalila len mince a rôzne nečistoty, ale aj podivuhodný obsah…

Rekonštrukcia mestskej fontány v belgickom meste Verviers neodhalila len mince a rôzne nečistoty, ale aj podivuhodný obsah, ktorý do miestnej fontány zamurovali. Srdce miestneho starostu. Na túto zvláštnosť sa po dlhých rokoch zabudlo. To, že dal svoje srdce mestu, sa vedelo už dávno. Že to bolo doslova, si oživili mnohí práve v súčasnosti.

Starosta z Verviers a jeho srdce

Pierre David zomrel ešte v roku 1839 po nešťastnej nehode pri páde zo senníka vo veku 68 rokov. Za svojho života sa mu podarilo zastávať funkciu starostu mesta dvakrát. Raz v mladosti a neskôr po rokoch, vždy v búrlivých časoch, kedy Belgicko bojovalo o nezávislosť. Zaslúžil sa o rozvoj mesta. Mimo ekonomickú a spoločenskú stabilitu priniesol do mesta aj plány na ďalšiu výstavbu. Medzi projektami, ktoré sa mu nepodarili dotiahnuť do konca, bola aj mestská fontána.

Tú sa nakoniec podarilo postaviť až v roku 1883, viac ako 40 rokov po jeho smrti.
Po jeho úmrtí mu odobrali srdce so súhlasom rodiny a uložili do liehovej nádoby so zámerom osadiť ho do plánovanej fontány ako symbolický akt. Následne sa toto srdce aj naozaj stalo súčasťou novej fontány, ktorá dodnes stojí na Placa Verte, hoci hneď to nebolo. Chaos a hádky pri plánovaní fontány projekt oddialili, avšak nezrušili. Po rekonštrukcii sa pravdepodobne srdce vráti na svoje miesto.

Pozrite aj:

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu