ZN.SK
IT technológia a mobily

Ako šifrovať komunikáciu a chrániť sa pred odpočúvaním a špiónmi

Zľavy na wellness pobyty

Spôsobov, ako sa chrániť pred odpočúvaním, zachytávaním vašej komunikácie a nebyť súčasťou vyšetrovania vládnych agentov, je viacero. Najjednoduchší spôsob je diskusia na rušnej ulici, ako nám to predviedol už nejeden špionážny film. Ak patríte medzi tých, ktorí trpia prehnanou paranojou, alebo sa len radi hráte na filmový scenár a holdujete technologickým zaujímavostiam a vymoženostiam dnešnej doby, možno predsa len budete chcieť siahnuť po aplikáciách, ktoré šifrujú vašu komunikáciu. Aspoň ich vyskúšať.

Lisbeth Salanderová radí

Postava Lisbeth Salanderovej, známej tiež ako WASP, v dielach Stiega Larsona Muži ktorí nenávidia ženy, Dievča, ktoré sa hralo s ohňom, alebo v knihe Vzdušný zámok ktorý vybuchol, nachádza ďalšie dejisko v štvrtom diely Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti. V ňom spomína niekoľko metód, ako sa chrániť pred odpočúvaním a hackerom.

 1. V prvom rade zahoď iPhone a zožeň si Samsung s Androidom. Doňho nikto nič neukrýva a nič ti neunikne.
 2. V druhom rade si stiahni aplikáciu Redphone na telefonovanie
  Výborná aplikácia, ktorá umožní telefonovať šifrovane a súkromne. Svoju popularitu nemá u paranoikov, ale vôbec u ľudí, ktorí si chcú telefonovať, mať záruku, že ich nikto neodpočúva, k ich hovorom sa nedostávajú rôzni špekulanti a zločinci a zároveň nechcú prevolať svoje vlastné minúty v paušály. Potrebujete, aby ste vy a aj volajúci mali nainštalovanú aplikáciu. Vašim identifikátorom je telefónne číslo. Žiaden login a podobne. Telefonujete síce na telefónne číslo, no reálne spojenie prebieha cez internet, alebo WIFI. Volanie je bezplatné, medzinárodné.
  Stiahnuť si aplikáciu môžete na: PLAY.GOOGLE.COM
 3. V treťom rade skúste na textové správy aplikáciu Threema
  Threema je platená aplikácia. Tu sa zostáva trochu pousmiať. Spomenul túto aplikáciu v knihe Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti, zámerne, alebo má sám s ňou dobré skúsenosti? Zabudol spomenúť, že ide o spoplatnenú aplikáciu, aj keď skôr so symbolickou cenou 2 €. Pri živej textovej komunikácií s obchodnými partnermi a medzi vývojármi niektorých software, by sa dalo hovoriť o atraktivite, kedy sa dá využiť viacero vlastností tejto aplikácie. Aplikácia garantuje absolútne šifrovanie všetkého obsahu z bodu A do bodu B. Šifruje aj mediálny obsah, ktorý si medzi sebou majitelia aplikácie zdieľajú. S aplikáciou sa dajú posielať rôzne súbory, médiá, dokumenty.
  Aplikácia na: PLAY.GOOGLE.COM
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu