Švédsko a jeho najvýznamnejšie archeologické a historické atrakcie

Stockholm hlavné mesto Švédska

Švédsko je krajinou s bohatou históriou, ktorá siaha až do čias pred vikingami. S jazykom, ktorému rozumejú Nemci ale aj ostatní Škandinávci viac ako my. Pochádza odtiaľ Pippi dlhá pančucha, ABBA, Volvo, IKEA a ešte niekoľko známych značiek a kultúrnych fenoménov. Archeologické nálezy, historické objekty a rekonštrukcie dávnych osídlení dnes lákajú tisíce turistov. Tieto miesta ponúkajú jedinečný pohľad na život v prehistorickej a ranostredovekej Škandinávii, ako aj na vplyv vikingských osídlení. Z najvýznamnejších archeologických lokalít, archeoskanzenov a historických objektov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v švédskom cestovnom ruchu, je vhodné spomenúť určite tie, ktoré hrajú dôležitú úlohu v spoznávaní švédskej histórie.

Škandinávia a stará história

Švédsko a jeho kľúčové historické lokality

Birka a Hovgården

Birka, nachádzajúca sa na ostrove Björkö v jazere Mälaren, je jednou z najvýznamnejších vikingských lokalít vo Švédsku. Bola založená v 8. storočí ako dôležité obchodné centrum a je považovaná za prvé mesto Švédska. Birka bola centrom pre obchodníkov a remeselníkov a hrala kľúčovú úlohu v šírení kresťanstva v Škandinávii. Archeologické vykopávky v oblasti odhalili stovky hrobov, artefaktov a pozostatkov starobylých stavieb. Hovgården, susedná lokalita, slúžila ako kráľovská rezidencia. Pre Švédsko ide o jednu z najvýznamnejších pamiatok.

Birka je dnes súčasťou UNESCO svetového dedičstva a návštevníci tu môžu vidieť rekonštruované vikingské domy a zúčastniť sa na prehliadkach s odborným výkladom o živote vikingských obchodníkov.

Gamla Uppsala

Gamla Uppsala (Staré Uppsala) je jedným z najdôležitejších predkresťanských miest v Škandinávii. Nachádza sa severne od mesta Uppsala a je známa svojimi obrovskými pohrebnými mohylami, ktoré sú považované za hrobky starých švédskych kráľov a bojovníkov. Legenda hovorí, že v mohylách sú pochovaní mytologickí králi zo švédskych ság.

Okrem mohýl je tu aj múzeum, ktoré prezentuje nálezy z oblasti a ponúka pohľad na históriu tohto významného miesta. Archeologické vykopávky odhalili artefakty zo železnej doby a vikingského obdobia.

Vallhagar na Gotlande

Ostrov Gotland je bohatý na archeologické nálezy, no jedna z najzaujímavejších lokalít je Vallhagar, predhistorická osada zo železnej doby. Táto osada bola objavená v 20. storočí a vykopávky odhalili dobre zachované pozostatky domov, ohrád a pohrebných miest. Vallhagar je jedným z najväčších archeologických nálezísk na Gotlande a poskytuje unikátny pohľad na každodenný život pred 2000 rokmi.

Gotland je taktiež známy svojimi kamennými rytinami z obdobia Vikingov, ktoré môžete vidieť na rôznych miestach ostrova.

Ales Stenar

Ales Stenar, známe ako „švédske Stonehenge“, je megalitická pamiatka nachádzajúca sa pri dedine Kåseberga na juhu Švédska. Ide o kamennú loď (kamene v tvare lode), postavenú z 59 veľkých balvanov. Táto monumentálna stavba pochádza pravdepodobne z obdobia železnej doby, no jej presný účel zostáva nejasný. Mohlo ísť o miesto pre rituály, pohrebisko alebo orientačný bod pre dávnych moreplavcov. Švédsko je tak na zozname miest, ktoré môžete navštíviť spolu s našim Holíčom, ak cestujete po pamiatkach typu Stonehenge.

Ales Stenar je fascinujúcou zastávkou pre turistov, ktorí hľadajú spojenie s pravekou históriou Švédska, a ponúka nádherný výhľad na Baltské more.

Gotland museum v meste Visby

Gotlandské múzeum v meste Visby na ostrove Gotland, ponúka návštevníkom pohľad na historické poklady, ktoré sa našli na tomto ostrove. Gotland má dlhú históriu, od doby bronzovej až po vikingské obdobie. Toto miesto vystavuje niektoré z najvzácnejších archeologických nálezov, vrátane pokladov mincí, šperkov a zbraní.

Najznámejším exponátom je tzv. Gotlandský poklad, ktorý obsahuje tisíce strieborných mincí a iných drahocenností z doby Vikingov. Toto múzeum je neoddeliteľnou súčasťou návštevy Gotlandu a ponúka hlboký vhľad do histórie Švédska.

Västerås Anundshög

Anundshög, nachádzajúci sa neďaleko mesta Västerås, je najväčšou mohylou vo Švédsku. Mohyla pochádza zo 7. storočia a je vysoká asi 9 metrov a široká 60 metrov. Okrem mohylového pohrebiska je tu aj niekoľko kamenných formácií v tvare lode (sörlingar), ktoré sa nachádzajú v jeho blízkosti. Lokalita je dôležitým miestom pre pochopenie rituálov pohrebných obradov zo starovekého Švédska.

Eketorp (Archeoskanzen)

Eketorp je rekonštruovaná pevnosť z doby železnej a vikingskej doby, ktorá sa nachádza na ostrove Öland. Archeologické vykopávky tu odhalili pozostatky starovekej pevnosti a dediny, ktoré boli následne zrekonštruované do dnešnej podoby. Eketorp je dnes archeoskanzen, kde návštevníci môžu zažiť atmosféru dávnych čias, prezrieť si pôvodné artefakty a oboznámiť sa so spôsobom života obyvateľov pevnosti.

Ponúka sa tu množstvo aktivít pre návštevníkov vrátane remeselných dielní, lukostreľby a iných stredovekých činností.

Rökstenen

Rökstenen je najväčší a najznámejší runový kameň vo Švédsku. Tento monument, nachádzajúci sa v oblasti Östergötland, pochádza z 9. storočia a nesie najdlhší známy runový text. Runy na Rökstenen sú napísané v starej severčine a rozprávajú o hrdinských činoch a mytologických postavách.

Rökstenen je neoddeliteľnou súčasťou švédskej kultúry a histórie a je často navštevovaný tými, ktorí sa zaujímajú o vikingské runy a písmo.

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.