ZN.SK

Roswellská udalosť: pád mimozemskej lode, či experiment?

V júli roku 1947 pri meste Roswell v Novom Mexiku boli údajne nájdené trosky UFO. Stalo sa to iba niekoľko dní po príbehu Kenetha Arnolda (človek, ktorý ako prvý videl dňa 24. júna 1947…

V júli roku 1947 pri meste Roswell v Novom Mexiku boli údajne nájdené trosky UFO. Stalo sa to iba niekoľko dní po príbehu Kenetha Arnolda (človek, ktorý ako prvý videl dňa 24. júna 1947 v blízkosti mestečka Reinier, vo Washingtone, neidentifikovaný lietajúci objekt). Tak ako mnoho iných udalostí opradených záhadami, sa okolo tejto objavilo množstvo dohadov a nepotvrdených informácií. Dnes ťažko rozoznať, čomu z toho možno dôverovať.

V podvečer 2. júla 1947 bolo spozorované UFO pri Roswelli smerom na severozápad. Na druhý deň asi 127 km od Roswellu našiel farmár William Brazel so svojimi deťmi rozptýlené kusy neznámeho stroja a nahlásil to miestnemu šerifovi. Šerif Wilcox sa spojil s majorom Jessom A. Marcelom leteckej základne pozemných síl v Roswelli.
Následne farmára Brazela, ktorý našiel trosky UFO rozptýlené na svojej farme uväznili, a kvôli bezpečnosti štátu nesmel o náleze s nikým hovoriť. Major so svojimi ľuďmi zatiaľ mali zbierať nájdené trosky. Major potvrdil, že sa našli malé kúsky, no neskôr sa rozšírilo (možno špekulácie), že sa našli aj väčšie disky a dokonca aj mimozemské telá. Trosky dopravili na vojenskú základňu v Roswelli a na príkaz plukovníka Blancharda ich previezli na leteckú základňu Wright Patterson. Nadriadení nedovolili majorovi Marcelovi odletieť spolu s troskami na Wright Patterson.

Vyhlásenia a médiá
Niekoľko zdrojov uvádza aj podivné okolnosti. Dňa 8. Júla 1947 letecká základňa mala vydať správu: “Letisko pozemných síl v Roswelli s potešením oznamuje, že v spolupráci s miestnym rančerom a šerifovým úradom Chaves Country získalo istý disk.“ V ten istý deň, o pár hodín neskôr bola vydaná ďalšia správa, že nešlo o lietajúci tanier, ale o meteorologický balón. Stanica ABC, ktorá správu mala vysielať hneď po Roswellskej stanici, dostala informáciu s nariadením: „Nevysielajte túto správu. Okamžite prerušte spojenie.“ Od vládnych miest prichádzali rozporuplné informácie.
O troskách sa rozšírili rôzne nepravdivé informácie a dohady, že obsahovali záhadné hieroglyfy, že šlo o tenkú fóliu, ktorá mala byť nezničiteľná, a pod. Vojaci predviedli novinárom existenciu trosiek s vysvetlením, že išlo o trosky Darwinovho meteorologického balóna, ktorý sa tam v skutočnosti údajne aj zrútil.

Roswell noviny

Iné okolnosti
Svedok G. L. Barnett tvrdil, že videl úplne iné miesto havárie pri Soccorre v Novom Mexiku, kde bol nájdený úplný lietajúci disk spolu s celými mŕtvymi telami. Ľudia sa domnievali, že nad farmou v Roswelli vybuchol, kde z neho odpadli časti a priletel až do Soccora, kde definitívne dopadol. Alebo bol roswellský prípad vymyslený na zastretie skutočného pádu v Soccore.
Podľa oficiálnej správy US Air Force z roku 1994 išlo naozaj o skúšobný balón, ktorý niesol figuríny. Okrem toho, že šlo o meteorologický balón alebo vesmírnu loď, existuje možnosť, že šlo o oficiálnymi kruhmi zamlčanú haváriu testovaného vojenského dopravného prostriedku americkej armády, keďže v tej časti a v tom čase sa tam nachádzalo stredisko White Sands (počas vojny sa tu nachádzali nemeckí vedci, ktorí sa podieľali na zavádzaní amerického kozmického programu), ako aj základňa Los Alamos, kde predtým vyvinuli atómovú bombu.

Roswell inšpiruje
Práve s udalosťami v Roswelli sa spájajú aj údajná pitva mimozemšťana a údajné získanie mimozemskej technológie. Stále hovoríme o údajných faktoch, pretože sa objavujú v mnohých médiách, aj filmoch. Stroskotaná loď dokonca inšpirovala aj časť scenára vo filme Deň nezávislosti, kde hlavní hrdinovia sprevádzkovali dávno stroskotanú loď, ktorá má pochádzať z Roswellu. Tiež sa objavilo niekoľko dokumentov, ktoré sa pohrávali s tematikou pitvy nájdeného mimozemšťana. Väčšina dokumentov nemala s čím narábať. Pre nedostatočný materiál tak nešlo o plnohodnotný dokument.

Alien a Roswell

Foto: Roswell Daily Record, July 8, 1947, foto postavy: biztekmojo.com
Pripravila K. Bubáková

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu