ZN.SK
Knihy

Čitateľov kníh neubúda a ani nečítame menej. Knihy milujeme

Pravidelne sa už pár rokov objavuje sem tam nejaký ten článok o tom, že knihy číta čoraz menej ľudí. Bez relevantných prieskumov sa objavujú zaručené fakty o tom nečítame, no nie je to pravda.

Pravidelne sa už pár rokov objavuje sem tam nejaký ten článok o tom, že knihy číta čoraz menej ľudí. Bez relevantných prieskumov sa objavujú zaručené fakty o tom že naša mládež nečíta a nemá fantáziu tak ako kedysi, no vôbec situácia nie je tak žalostná ako by sa zdalo. V prvom rade ak samotný novinár pre nápor práce poľavil v čítaní a číta menej, je to aj pre uponáhľaný životný štýl. Obklopený viacerými takýmito ľuďmi má následne pocit, že ľudia naozaj čítajú menej. Nepôsobí na neho zmienka o nových knihách a aj reklamy sa mu na webe zobrazujú o tom, čomu sa stíha venovať. Alebo fakt, že momentálne nebodujú Čenkovej deti, ale skôr Divergencia a Hry o život, neznamená, že deti zošaleli. Žiadna katastrofa sa nekoná.

Knihy

Predaj je zaujímavý a povedomie tiež

Každoročný veľtrh Bibliotéka je dôkazom, že knihy ľudí zaujímajú. Pravidelne sú podobne ladené aj prvé vety reportáží z veľtrhu. Obchody majú slušné predaje, počítateľné na stovky či tisíce kníh predaných denne. Na Slovensku predávajú tisíce kníh autori slovenskí, aj zahraniční. Úspešné sú detské série, aj staré dobré detektívky. Slováci všetkých generácií podľahli severskému krimi, ktoré pozitívne obohacuje aj filmovú tvorbu. Bežný Slovák ani nemusí vyzerať že číta. Fyzicky to totiž ľudí nepoznačuje, ale duševne obohacuje.
Mnohí vieme kto je John Grisham, Frederick Forsyth, Daniel Brown, Stieg Larson, Lars Kepler, Jo Nesbo, Karika, Banáš, Vasilková, Coddington a mnohí iní. Knihy spropagovala ich prístupnosť v čítačke a mobile. Možnosť zažiť atmosféru veľkého počtu úspešných filmov, ktoré sa neustále tvoria z úspešných kníh, je občas neoceniteľná. Pri niektorých sériách odrazu filmový fanúšik spozná kúzlo knihy, ktorá mu odhalí, ako skončia jeho hrdinovia skôr, ako vôbec nakrútia pokračovanie. Knihám tak pričuchnú tí, ktorí im pôvodne možno vôbec nefandili. V tlači a médiách je o knihách počuť viac. V niektorých naopak vôbec. Ale sú medzi ľuďmi a v mnohých kabelkách a taškách sa mimo iného povaľujú aj nejaká tá beletria.

Sledujte okolie, je totiž dôkazom

Sledujte okolie pri cestovaní v MHD, pozrite na ľudí v parku, na pláži, či mrknite na obývačku priateľov, keď ich prídete navštíviť. Vysoké percento z nich číta, alebo má rozčítané čokoľvek knižné. V policiach si aj mladí ľudia dnes robia miesto na obľúbenú knihu. Pre každé dieťa so záujmom o poznanie má hodnotu každá zaujímavá encyklopédia. Deti milujú a prahnú po Denníkoch odvážneho bojka a rodičia radi deťom kupujú aj neumierajúcu klasiku, ktorú od Ďuríčkovej po Tajovského poznáme azda všetci. Kým pred pár rokmi medzi mladými panoval názor, že knihy sú len pre knihomoľov, dnes je väčšia frajerina mať prehľad ako nevedieť o čom je reč. Knihy nám totiž umožňujú žiť viacero životov, osudov, v rôznych svetoch, kultúrach, dobách, pohlaviach a oblastiach. Cítime a chápeme dej očami cudzích profesii, z často celkom nových uhlov a vedľajším produktom je nakoniec vzdelávanie a rozsiahle poznávanie.

Kniha a čítanie v dopravePrichádza čas dovoleniek. To ešte začne sezóna čitateľov, ktorí od Vianoc odkladajú knihy vyhradené práve na leto, alebo kupujú novinky. Na záhrade, na trávniku, v záhrade, na pláži, na lodi, na ležadle, pri bazéne. Aj tam nachádza pravidelne priestor nejaká tá kniha. Máme medzi nami ešte viac intelektuálov a hipsterov než pred piatimi rokmi a čítajú aj oni. Možno pred 15 rokmi bola frajerina nečítať, kým dnes je opäť v móde čítať (a ako už bolo spomenuté „mať prehľad“. ) a väčší frajer je naozaj ten, čo prekvapí znalosťami ukryté v pôvodnej nenápadnosti. Dokonca aj hráči hier, milovníci scifi a rôznych blízkych tém ktorí nikdy nesiahli po knihách, možno siahnu po dnes vychádzajúcej novinke Ready Player One, ktorá oslovila našu redakciu. Medzi knihy zaraďujeme aj hrubé knihy plné čiernych liniek a vzorov oživujúcich maľovankovú mániu, ktorá bola kedysi doménou len detí. Naozaj je ťažké hovoriť o tom, že čítame menej. Len nie každý sa tým chváli, či vyťahuje knihu pred všetkými. Aj v MHD čitateľ knihu vyťahuje len vtedy, ak nie je veľká tlačenica, veľa vplyvov okolo, či krik. Práve vo chvíli, keď je viac miesta a pokoj, je aj lepšia atmosféra na čítanie. vtedy sa vyťahujú za kabeliek knihy, listuje sa v stranách a prežíva nejaké to dobrodružstvo, románik, vojna, či detektívne vyšetrovanie…

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu