Historické centrum mesta Levoča ukrýva viacero pokladov stredovekej architektúry. Thurzov dom je ale nepochybne jeden z najzapamätateľnejších a najkrajších domov vôbec. V zástavbe viacerých meštianskych domov z rôzneho obdobia 14. až 16. storočia je práve tento z 16. storočia ojedinelý zdobenou fasádou.
Pôvodne šlo o dve osobitné gotické budovy, ale práve v tomto čase došlo prestavbou k ich spojeniu. Rozdielnosť pôvodných stavieb je dodnes rozoznateľná.
Thurzov dom: jeho história a jeho majitelia
Výrazné prestavby a rekonštrukcie na budove prebiehali aj v období konca 18. storočia a počas 19. storočia. V rokoch 1903 až 1904 prebiehala úprava hlavnej sgrafitovej fasády do dnešnej podoby. Pôvodne fasádu pseudorenesančného vzhľadu vyhotovili študenti z Budapešti vedení profesorom Štefanom Grohom a v roku 1958 až 1959 fasádu opravoval Mikuláš Štalmach. Neprehliadnuteľná je farba fasády a zdobenie okolo oblúkových okien. Štítová atika s bohatou výzdobou sa viac v meste nepodobá na žiaden iný architektonický skvost.
Svoje meno nezískal Thurzov dom len tak pre nič za nič. Patrila rodu Thurzovcov, ktorý v Uhorsku patril medzi najvplyvnejšie. erb Thurzovcov sa dá rozoznať nad oknom na druhom poschodí, ale tiež erb Spišskej župy, erb mesta, alebo erb Hilára Csákyho, ktorému dom tiež patril. Rod Thurzovcov bol úspešný v podnikaní, najmä v oblasti hutníctva a baníctva, ktorému sa darilo v hornouhorskom, čiže v slovenskom Rudohorí, na Spiši, ale aj v Poľsku, Čechách a Nemecku. Vlastnili dokonca monopol na obchodovanie s meďou. V Levoči, ako ako v kráľovskom meste, boli podporovateľmi vzdelania, kultúry a umenia.
Najbližšie zaujímavosti a miesta, ktoré môžu zaujať
Adresa budovy je Námestie Majstra Pavla 7, čiže aj budova nesie súpisné číslo 7. Dnes v budove sídli Štátny oblastný archív uchovávajúci všetky pravdivé záznamy zo širšieho okolia, historické, obecné, záznamy o moroch, vojnách, udalostiach, aj kuriozitách. Celá ulica je rovná a tvorí jednu stranu celého námestia s kľúčovými budovami Levoče. Pred Thurzovým domom sa nachádza miestny park, socha Ľudovíta Štúra, informačné centrum a viac vpravo aj verejné parkovisko. Vľavo od budovy je Kostol sv. Jakuba, stredoveká radnica mesta Levoča a evanjelický kostol.
Meštianske domy v celej línií s Thurzovým domom sú navzájom podobné, hoci Thurzov dom je neopakovateľný unikát. Meštianske domy majú často spodný priestor využívaný na podnikanie, na prevádzku lekárne, klenotov, kaviarní a podobne. Nejde o moderné prevádzky, či moderné výklady. Všetky sa snažia udržiavať vzhľad starodávnych výkladných skríň, niekde tak ide o pomerne staré a už nie veľmi zachované drevené prvky. Z komerčných priestorov je tu aj cestovná kancelária, cukráreň Oáza, alebo hotel U Leva. Nemožno vynechať aj Múzeum Majstra Pavla (snm.sk). Tieto tri miesta sa pritom nachádzajú v blízkosti seba, s priamym výhľadom na kostol Sv. Jakuba s oltárom Majstra Pavla, na klietku hanby alebo miestny evanjelický kostol. Návštevník tohto miesta má všetko po ruke. Mestské hradby sú pár minút chôdze hneď niekoľkými smermi.