ZN.SK
Megalodon zub Molly z Marylandu

9 ročné dievčatko našlo vzácny zub prehistorického megalodona

Len 9 ročná Molly Sampson z amerického Marylandu nedávno našla zub prehistorického žraloka. Megalodon žil pred miliónmi rokov…

Len 9 ročná Molly Sampson z amerického Marylandu má záujem o paleontológiu aj prírodu. Po tom, čo sa jej po Vianociach podarilo nájsť unikátny zub najväčšieho žraloka, ktorý kedy obýval v dávnych dobách moria, zaujala aj svetové médiá. Pri prechádzke po pláži pri mestečku Calvert Beach hľadala akékoľvek fosílie, takže nález takýchto rozmerov samozrejme bol jednoducho neprehliadnuteľný. Nález skameneliny vyhynutého megalodona bol veľký takmer 13 centimetrov a ide tak o doslova muzeálny kúsok, o ktorý by mohli mať záujem aj svetové múzeá a výstavy.

Megalodon zub Molly z Marylandu

Zdroj foto: Calvert Marine Museum

Má totiž nesmiernu cenu pre vedcov, ako aj zberateľov. Molly je veľkým nadšencom paleontológie a jej rodičia sú presvedčení, že ňou jedného dňa bude. Radosť z nálezu, ktorého pravosť jej potvrdilo aj blízke múzeu, bola veľká. Rodičia sa zhodujú, že až taká, že by mohla jej zápal do paleontológie len zoceliť.

Megalodon, ako dávny predok morských žralokov

Megalodon bol jedným z najväčších tvorov, ktorí obývali naše oceány. Patril medzi predkov, alebo príbuzenskú vetvu súčasných žralokov. Dodnes sa nám nezachovala jeho kostra, keďže vedci ho spoznávajú a identifikujú len na základe charakteristických zubov, ktoré sú zhodné so štruktúrou a tvarom zubov súčasných žralokov. Vedci teda len odhadujú, ako mohol megalodon vyzerať. Žiť mohol v období zhruba pred 23 až 3,6 miliónmi rokov a jeho dĺžka mohla proporčne k súčasným žralokom dosiahnuť zhruba 20 metrov. V moriach pritom v dávnych dobách žilo mnoho tvorov. Aj takých, ktoré môžeme považovať za dosiaľ prežívajúce dinosaury.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu