ZN.SK
Sultan Veľkolepé storočie

Populárna turecká telenovela Sultán, či Veľkolepé storočie

Sultán, alebo Veľkolepé storočie. Telenovela, ktorá pre svoju historickosť zakrýva svoje telenovelové prvky do podoby historického…

Zľavy na wellness pobyty

Sultán, alebo Veľkolepé storočie? Telenovela, ktorá pre svoju historickosť zakrýva svoje telenovelové prvky do podoby historického miestami romantického seriálu, je u nás známa pod viacerými menami. Buď ako Sultán, alebo ako Veľkolepé storočie. Zaujímavosťou je, že aj keď napríklad v Turecku nejde o názov Sultán, ale o Muhteşem Yüzyıl, aj tak mu mnohí povedia Sultán. Rovnako tak u nás, alebo v Čechách, kde je vysielaný pod názvom Velkolepé století.

Sultan Veľkolepé storočie

Seriál sa inšpiroval životným príbehom najdlhšie vládnuceho sultána Suleimana Veľkého, ktorého život ovplyvnila po čase výrazná osobnosť, jeho manželka, pôvodne otrokyňa pochádzajúca pôvodne z Poľska, alebo Ukrajiny. Jej meno bolo pôvodne Alexandra, neskôr Roxelana. Tento príbeh lásky a moci sa odzrkadlil do bohatého seriálu, rozdeleného na štyri série. Táto žena v ňom má meno Hurrem a po únose Tatármi sa dostáva do harému samotného Sultána Suleimana. Získa si ho, konvertuje na islam a tým sa začne jej cesta k moci. V seriály sa divák stretáva jednak s vyobrazením jej príchodu a pobytu medzi bežnými konkubínami, no stretávame sa aj priamo s jej cestou za pozíciou po boku samotného sultána.

Zaujímavé čítanie o seriály:

  • Šlo o druhý veľký projekt tureckej televíznej tvorby u nás, prvým bola Šeherezáda a Tisíc a jedna noc. Niečo celkom iné ako Manuela, či Jednoducho Mária, hoci výrazné
  • Seriál má celkovo 4 série, napríklad v Čechách sa v tejto chvíli prekladá z turečtiny štvrtá séria. U nás už boli odvysielané všetky.
  • Scenáristom bola žena menom Meral Dobre (to nie je vtip, naozaj sa tak volala). Neskôr ju po smrti vystriedala Yılmaz Şahin.
  • Seriál sa vysielal od roku 2011 do roku 2014. U nás bol mimoriadne úspešný rovnako tak ako v tureckej domovine.
  • V originály má 139 dielov.
  • Na preklade českej verzie pracuje jediná žena, pôvodom Češka, ktorá priamo žije v Turecku.
  • Seriál vysielali vo veľkom množstve arabských krajín, v Číne, Čile, Francúzsku, Estónsku, Indonézii, Litve, Kosove, Macedónsku, Maroku, Maďarsku, Gruzínsku, Grécku, na Cypre, ba dokonca aj na Ukrajine a v USA.
  • Seriál vyvolal aj veľké protesty ľudí, ktorým sa nepáčilo, že osobnosť dejín Sultána Suleimana zobrazujú ako pôžitkára a vôbec akokoľvek inak, ako píše história.
  • Vo viacerých krajinách sveta sledovanosťou prekonal aj miestne seriály, či tradičné programy.
  • Herecký pár Halit Ergenc a Berguzal Korel tvoria pár aj v súkromí. Patria medzi najväčšie hviezdy Turecka. Berguzal s ním pritom hrala v seriáli Tisíc a jedna noc, no nakoniec si údajne sama vyžiadala rolu aj v Sultánovi a tak sme ju mohli krátko vidieť aj tam.

Spolupracovala Renáta

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu