ZN.SK
Žilina 0 eur bankovky

Spustia online predaj 0 eurovky žilinskej synagógy aj katedrály

15. decembra o 09:00 štartuje online predaj nových 0 eurových bankoviek zo Žiliny. V prvom prípade ide o vyobrazenie žilinskej katedrály, v druhom prípade novej synagógy. Vzhľadom na pandemické obmedzenia nepripadá do úvahy osobný predaj v Novej synagóge a na miestach v Žiline, ktoré sú na bankovkách vyobrazené. Aj preto sa v tomto prípade pristúpilo na online predaj. Záujemcovia si môžu bankovky zakúpiť v cene 3 eurá za kus. Zaujímavosťou sú však aj špeciálne balíčky, ktoré kombinujú kávu podávanú v kaviarni Nová synagóga, s bankovkami. Za 30 EUR je tak možné kúpiť balíček, ktorý sa skladá z malého balenia kávy, avšak bankoviek s nízkymi číslami.

Žilina 0 eur bankovky

V tomto prípade prebieha predaj priamo na stránkach Novej žilinskej synagógy. Mimo bankovku s vyobrazením budovy synagógy je možné zakúpiť aj bankovku s vyobrazením Žiliny.  Motívom druhej žilinskej bankovky je Kostol Najsvätejšej Trojice (Katedrálny chrám) s balustrádou s typickým vzhľadom z Námestia Andreja Hlinku.

Sériové čísla na 0 eurovej bankovke môžu byť lákadlom

Každá bankovka v sérii 0 eur souvenir banknote – vo svetovo známej sérii ružových 0 eurových bankoviek, totiž nesie svoje sériové číslo a vlastnosti, či ochranné prvky ako pri skutočnom platidle. Sériové čísla sú často dôvodom pre vystávanie dlhých radov u zberateľov. Byť medzi prvými v radoch na osobnom predaji totiž znamená získať tie najnižšie čísla. Osobitne sú lákavé ročníkové čísla. Mať tak doma bankovku s číslom 001988, ak ste sa narodili v roku 1988 je pre zberateľov mimoriadna vec. Aj preto sú ochotní za takéto bankovky zaplatiť viac. Vedia to aj zberatelia, ktorým rok nesedí, no majú takmer zaručené, že o ich bankovku bude medzi zberateľmi konkrétneho roku veľký záujem.V prípadoch online predaja nie je možný výber čísla. Keďže sú bankovky často už nabalené, o to viac, ak sú súčasťou špeciálnych balíčkov. V prípade žilinskej bankovky jednej, alebo druhej, pôjde tak o prekvapenie.

Nová synagóga Žilina

Neologická synagóga je považovaná za jednu z najpozoruhodnejších pamiatok modernej medzivojnovej architektúry s celoeurópskym významom. Od roku 1963 je národnou kultúrnou pamiatkou (zapísaná do Ústredného zoznamu kultúrnych pamiatok). V ankete v roku 2000 ju architekti zaradili medzi 5 najdôležitejších občianskych stavieb 20. storočia na Slovensku. Autor – Peter Behrens bol nemecký architekt a dizajnér, priekopník nových trendov a učiteľ ďalších významných architektov 20. storočia. Nebol žid, ale práve jeho pozvali neologickí židia, aby im v Žiline navrhol modernú synagógu, ktorá dnes patrí medzinajvýznamnejšie európske stavby svojho druhu. Zrekonštruovaná synagóga v Žiline slúži ako centrum súčasného umenia a kultúry. Projekt rekonštrukcie realizuje občianske združenie Truc sphérique v spolupráci Židovskej náboženskej obce Žilina ako vlastníka budovy.
Za rekonštrukciu získala Nová synagóga ocenenia: Bauwelt Advancement Award, Cena Nadácie Orange, Patrón architektúry, Cena Eugena Bárkanya, Cena Mesta Žilina, Strecha roka, CE.ZA.AR, Cena Nadácie Tatra banky za umenie, Fénix / Pamiatka roka.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu