Raritné kamenné gule v lokalite Megoňky na Kysuciach - Zaujímavé novinky ZN.SK

Raritné kamenné gule v lokalite Megoňky na Kysuciach

Kysuce dokážu prekvapiť, aj keď na prvý pohľad neoplývajú prírodným bohatstvom, zdanie klame. Slávne kamenné gule, ktoré mylne považujú za dielo mimozemšťanov, pritom majú oveľa pravdepodobnejšiu teóriu vzniku založenú na geologických procesoch.

Milošová Megoňky, pieskovcové kamenné gule

Stále však treba uznať, že niečo podobné je svetovým unikátom, aký sa objavil už len v Južnej Amerike a údajne aj na Novom Zélande. Niekoľko miliónov rokov staré kamenné gule predstavujú pravidelné gule z tvrdého pieskovca, s akými sa skrátka stretnete len vtedy, ak ich cielene vytvorí ľudská činnosť. Vzhľadom na vek týchto gúľ je to však nemožné. Ak mierite na Kysuce, severne od okresného mesta Čadca vyrazte po trase spomínanej v článku až do lokality Milošová Megoňky. Sami na vlastné oči sa môžete presvedčiť, ako vyzerá niekoľko tonová pieskovcová guľa, alebo presnejšie viac gúľ, keďže v celom miestnom kameňolome ich je niekoľko a na okolí nájdete ďalšie.

Milošová – Megoňky a kamenné gule

V mestskej časti Čadce Milošová na úplnom konci cesty pri obratisku autobusov môžete odparkovať svoje auto a vyraziť k miestnemu kameňolomu po pravej strane cez potok. Kedysi dávno používaná cesta pre nákladné vozidlá je dnes zarastená, no stále prístupná rovnako, ako priestor pod kameňolomom. Áno, toto miesto bolo pred pár desaťročiami kameňolomom. Ťažili tu kameň, no keď sa podarilo zosunúť viac hornín a odhalili miestne gule, nečudo, že sa pracovníci ťažiaci kameň zľakli a miesto ako nálezisko raritnej prírodnej pamiatky zostalo bez ďalšej demolácie a ničenia. Gúľ je tu viac. Jasne rozpoznateľných a jasných. Miesto je prírodnou pamiatkou, bez vstupného, no očakáva sa ohľaduplnosť a udržiavanie čistoty.

Miesto na štátnej hranici, tesne!

Sakramenská náhoda! Vrchol nad kameňolomom predeľuje štátna hranica. Stačilo by povedzme len 10 metrov, aby bola štátna hranica s Českou republikou južnejšie a táto rarita už nie je Slovenskou, ale Českou. Turisti tu môžu stáť jednou nohou na Slovensku, druhou v Českej republike. Keďže podobné pieskovcové gule sa objavili aj v neďalekej obci Klokočov, máme tak všetky raritné gule aspoň pokope v jednom regióne.

Štátna hranica, Česká republika

Geologickými zaujímavosťami samozrejme Kysuce nekončia. Smerom na Klokočov sa zastavte v Korni, nájdete tam ropu vyvierajúcu zo zeme.Táto geologická zvláštnosť taktiež úzko súvisí s geologickým zložením regiónu, pieskovcami a bridlicami v podzemí.

foto © TG

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Vysoké Tatry
2. najväčším mestom Slovenska sú v skutočnosti Vysoké Tatry

Hongkong
Hong Kong splachuje morskou vodou už 7 desaťročí, rozumne

mäso na tanieri v reštaurácii
Povinnosť uvádzania pôvodu mäsa pre reštaurácie má svoje výhody

Zavrieť