ZN.SK
Milošová Megoňky, pieskovcové gule

Raritné kamenné gule v lokalite Megoňky na Kysuciach

Slávne kamenné gule, alebo pieskovcové gule z Kysúc, preslávili región, ale aj Milošovú, ďaleko mimo ňu. Čím sú zaujímavé?

Kysuce dokážu prekvapiť, aj keď na prvý pohľad neoplývajú prírodným bohatstvom, zdanie klame. Slávne kamenné gule, ktoré mylne považujú za dielo mimozemšťanov, pritom majú oveľa pravdepodobnejšiu teóriu vzniku založenú na geologických procesoch.

Milošová Megoňky, pieskovcové kamenné gule

Stále však treba uznať, že niečo podobné je svetovým unikátom. Podobný sa objavil už len v Južnej Amerike a údajne aj na Novom Zélande. Niekoľko miliónov rokov staré kamenné gule predstavujú pravidelné gule z tvrdého pieskovca. S takými sa skrátka stretnete len vtedy, ak ich cielene vytvorí ľudská činnosť. Vzhľadom na ich vek je to nemožné. Ak mierite na Kysuce, severne od okresného mesta Čadca vyrazte po trase spomínanej v článku až do lokality Milošová Megoňky. Sami na vlastné oči sa môžete presvedčiť, ako vyzerá niekoľko tonová pieskovcová guľa, alebo presnejšie viac gúľ, keďže v celom miestnom kameňolome ich je niekoľko a na okolí nájdete ďalšie.

Milošová – Megoňky a kamenné gule

V mestskej časti Čadce Milošová na úplnom konci cesty pri obratisku autobusov môžete odparkovať svoje auto a vyraziť k miestnemu kameňolomu po pravej strane cez potok. Kedysi dávno používaná cesta pre nákladné vozidlá je dnes zarastená, no stále prístupná rovnako, ako priestor pod kameňolomom. Áno, toto miesto bolo pred pár desaťročiami kameňolomom. Ťažili tu kameň, no keď sa podarilo zosunúť viac hornín a odhalili miestne gule, nečudo, že sa pracovníci ťažiaci kameň zľakli a miesto ako nálezisko raritnej prírodnej pamiatky zostalo bez ďalšej demolácie a ničenia. Gúľ je tu viac. Jasne rozpoznateľných a jasných. Miesto je prírodnou pamiatkou, bez vstupného, no očakáva sa ohľaduplnosť a udržiavanie čistoty.

Veľa nečakajte, pre viac treba urobiť viac

Potrebujete však viac času a pozorné oči. Zarastené okolie bez úpravy vám môže zahaliť pohľad na tú jednu dôležitú, ktorá zostala ako najťažšia a neukradnuteľná. Mnohé ostatné zmizli ako zaujímavosť do skalky. Pokradli ich už dávnejšie niektorí jednotlivci aj firmy. V Čadci bola známa jedna z takých firiem na druhom brehu rieky Kysuca priamo oproti železničnej stanici pod kopcom. Aj jedna z miesnych základných škôl si raz skrátila výlet do Megoniek pristavením sa pri plote tejto jednej. Tam jedna taká guľa skrášľovala celé roky záhradný priestor. Úcta, či uvedomenie si prírodných krás skrátka pred rokmi nefungovala. Rovnako, ako ich ochrana. Jednu z takých gúľ získalo údajne aj partnerské mesto Zywiec v Poľsku. Aspoň o tom informovali regionálne médiá pred takmer dvoma desaťročiami.

Ďalšie gule, ktoré sa nachádzajú v okolitej prírode, si žiadajú čas a pozorné oči. Hovorí sa o guliach, no rozpoznať celistvú môžeme len jednu umiestnenú vyššie. K tým ďalším chýba akýkoľvek chodník, značenie, alebo upriamenie pozornosti pomocou infografiky. Menej sa dá rozpoznať tá rozpadnutá guľa priamo v kameňolome. Pre tie roztrúsené na okolí je nutné vykročiť aj ďalej, než len zostávať na spodnej terase. Pravdou je, že je gúľ na tomto mieste pravdepodobne ešte viac. Zatiaľ ukryté pred očami ľudí v samotnom kameňolome ako dosiaľ neobjavené.

Miesto na štátnej hranici, tesne!

Sakramenská náhoda! Vrchol nad kameňolomom predeľuje štátna hranica. Stačilo by povedzme len 10 metrov, aby bola štátna hranica s Českou republikou južnejšie a táto rarita už nie je Slovenskou, ale Českou. Turisti tu môžu stáť jednou nohou na Slovensku, druhou v Českej republike. Keďže podobné pieskovcové gule sa objavili aj v neďalekej obci Klokočov, máme tak všetky raritné gule aspoň pokope v jednom regióne.

Štátna hranica, Česká republika

Geologickými zaujímavosťami samozrejme Kysuce nekončia. Smerom na Klokočov sa zastavte v Korni, nájdete tam ropu vyvierajúcu zo zeme.Táto geologická zvláštnosť taktiež úzko súvisí s geologickým zložením regiónu, pieskovcami a bridlicami v podzemí.

foto © TG

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu