Modriny. Stretli sa s nimi už určite všetci. Nevzhľadné farebné fliačky. Častejšie sa tvoria počas leta. V tomto období totiž nie je naše telo chránené oblečením, a tak sa po údere vytvorí modrina o to ľahšie. Niekedy až tak, že môžete vyzerať ako po bitke. Ženy sú na tom o niečo horšie ako muži, pretože sa im krvné podliatiny tvoria ľahšie. Prečo vznikajú?
Modriny vzniknú na tele jednoducho tak, že vplyvom nárazu či pádu dôjde pod kožou k poškodeniu drobných cievok. Následkom toho sa krv vyleje do podkožia. Tým, že nie je hlboko pod pokožkou, presvitá až na jej povrch a zanecháva za sebou stopu v podobe modrín.
Asi ste si všimli, že vytvorená modrina počas svojho pôsobenia na koži mení svoje farby. Ihneď po náraze zmodrie alebo sčervená. Vtedy sa krv rozleje z cievok do podkožia. Ako čas plynie, zhruba po niekoľkých dňoch, zmení farbu na zelenú a hnedú. V poslednej fáze je žltá a nakoniec úplne zmizne.
Slovo cucflek pozná každý. S ich vznikom sme sa mohli stretnúť najmä v dospievaní. Cucflek je podkožná modrina, ktorá vznikne v dôsledku dlhšieho sania kože ústami. Týmto dôjde k popraskaniu žiliek, ktoré sú pod kožou.
Čím starší budete, tým častejšie sa budú modriny vyskytovať. Staršia pokožka je totiž tenšia, krehkejšia aj bledšia. To znamená, že modriny sú na nej ľahšie viditeľné a horšie sa hoja. Zmeny prebiehajú aj v hlbšej vrstve pokožky a práve ony môžu spôsobiť nadmernú tvorbu modrín. Cievy strácajú pevnosť a sú náchylné na praskanie.
Ak na svojom tele často registrujete modriny bez toho, aby ste mali o ich vzniku vedomosť, môže mať ich výskyt na svedomí aj vážnejší dôvod. Aký?
Ak má ľudské telo nedostatok vitamínov ako je C a E, dochádza k narušeniu procesu vzniku kolagénu. Nedostatok kolagénu môže viesť ku krvácaniu v tkanive a tvorbe modrín.
Ak je poškodená funkcia pečene, dochádza k zlyhaniu vývoja dôležitých prvkov zodpovedných za proces zrážania krvi. Zhoršená pečeň nie je schopná plne zvládnuť svoju úlohu a osoba trpí zlou zrážanlivosťou krvi. Modriny tak môžu byť vytvorené z najmenšieho dotyku, dosahujú veľké rozmery a nechcú zmiznúť.
Lieky ako sú antiagreganty významne znižujú zrážanlivosť krvi. Tieto lieky zahŕňajú: Aspirín a jeho analógy, Kurantil, Plavix a ďalšie. Takéto lieky zriedia krv a spôsobujú výskyt modrín. Skúste ich obmedziť alebo úplne vylúčiť ich užívanie.
Nepríjemnými a nevzhľadnými kŕčovými žilami trpí väčšina ľudstva. Krvné cievy, ktoré sa nachádzajú pod kožou, výrazne oslabujú a strácajú elasticitu. Aj pri jemnom kontakte s pevným predmetom sa ľahko poškodia či rozthnú. Krv tak vstupuje do tkanív a vytvára modriny obklopené kapilárnou sieťkou.
Ak sa modriny tvoria naozaj často, mali by ste v najbližšom čase vyhľadať lekársku pomoc a následne odovzdať krv na analýzu. Podľa výsledkov doktor dokáže identifikovať príčiny vzniku modrín a predpísať najvhodnejšie lieky.
0 komentárov