ZN.SK
Pes izba

Cestovanie so psom: poplatky za psa v hoteloch či spravodlivosť

Pri častom cestovaní aj so štvornohým miláčikom poznajú peripetie s jeho ubytovaním najmä tí, ktorí sa so svojim havkáčom nedokážu rozlúčiť ani na tých pár dní určených na oddych.

Pri častom cestovaní aj so štvornohým miláčikom poznajú peripetie s jeho ubytovaním najmä tí, ktorí sa so svojim havkáčom nedokážu rozlúčiť ani na tých pár dní určených na oddych. Je tiež mnoho príležitostí, ako sú napríklad medzinárodné psie výstavy, kde skrátka ubytovanie so psom je nevyhnutnosťou, pretože pes určite v aute na parkovisku cez nos nezostane. Za psíka v hoteli si účtujú rôzne hotely rôzne príplatky. Ako majiteľ psa a častý cestovateľ si však všímam až škaredú nespravodlivosť v účtovaní a fungovaní tohto poplatku. Hotely totiž účtujú poplatok za zviera, alebo celkovo za psa. Nerozlišujú však ich veľkosť, keďže už to by viedlo ku diskriminácii.

Pes izba

Prečo je poplatok zavedený a v rôznej výške?

Poplatok za ubytovanie pre psa je plne v kompetencii každého zariadenia a má na to právo. Pes môže obťažovať okolie, iných hostí, obmedzovať ich, môže štekať, prípadne špiniť. Akási daň za to, že hotel strpí psa v hotelovej izbe, ale aj riziká, ktoré ubytovaním psa hotel preberá aj voči iným klientom, je v tomto poplatku. Niektoré hotely si to vysvetľujú aj zvýšenou potrebou po pobyte psa pripraviť izbu do bezvadného stavu napríklad ak by nasledujúci hosť bol alergik a zariadenie si robí evidenciu, po ktorej izbe venovať zvýšenú pozornosť prítomnosti alergénov. Takto sofistikovaná výhovorka by pritom mohla tvoriť jeden z dôvodov, prečo by mohol mať poplatok za psa zmysel pri všetkých plemenách. Problém poplatku je však v tom, že nerozlišuje psov a ich nároky a ešte niekoľko ďalších.

Zásadné rozdiely, ktoré sa neberú na zreteľ

Hotely nechcú rozlišovať, ak sa chcete ubytovať s malým pudlíkom, ktorý nepustí jediný chlp, má hygienické návyky a disciplínu oproti izbe, v ktorej sa chcú ubytovať s nepoučiteľným kaukazským pastierskym psom s litrom slín okolo papule a zápachom, ktorého hotel nezbavia ani po týždni od návštevy.

Pes auto cestovanie

V podstate popisujem náš aktuálny prípad v nemenovanom hoteli, kde susedia z vedľajšej hotelovej izby majú havkáča 8 násobne väčšieho, s chuťou zavíjať. Ideálnym riešením by bol cenník na veľkosť, či cenník riešený v originálnej podobe ako nástroj pochvaly. Pes, na ktorého sa nikto nesťažoval, či nezanechal ani jediný chlp, získa pri odchode zľavu. Kreatívne nápady však nie vždy nachádzajú pochopenie a záujem v ubytovacích zariadeniach.

„Keď je pes slušne vychovaný a ak ho raz beriete na dovolenku, tak prečo účtovať za neho prehnanú sumu, ak okrem povoleného vstupu do izbu nedostane nič viac? Predsa nebudete brať zablšeného psa, ktorého máte celý čas uviazaného pri búde a aj sami predsa viete či na to ten pes má, alebo nie. „

Reálne skúsenosti sú aj pozitívne

Len výnimočne sa na Slovensku môžete stretnúť s prístupom, kde pri poplatku za psa má váš chlpatý spoločník za tento poplatok aj niečo viac, ako len dovolené ubytovanie. Len v jedinom hoteli na Slovensku nás čakali granulky a osobné potrasenie labkou recepčným. Príjemným bolo aj ubytovanie v Penzióne Monika v oravskej Habovke, ktorý nepotešil len výbornou kuchyňou a ojedinelým priateľským vystupovaním, ale aj nadšením z toho, že prichádzate so psom. V tomto penzióne psov vítajú a nepotrebujú riešiť poplatky. Aj sme dostali vysvetlené od jedného zo zamestnancov ako poľovníka, že pes k človeku patrí a je preto vítaný. Za psíka sme v penzióne neplatili počas pobytu ani cent, ba dokonca mali záujem ho postrážiť pri záujme pozrieť si múzeá na okolí, kam by nás so psom nevpustili. Áno, žiaľ ani mnoho múzeí nerozoznáva 50 kilogramových psov s tlamou medveďa oproti malým psíkom prenášateľným v taškách. Potešil aj prístup hotela Hydro v Krpáčove. Priateľský prístup bol prvou vecou, akceptovanie psa druhou a umožnenie návštevy reštaurácie na jej okraji, ak chceme prísť večerať aj so psíkom s absolútnou disciplínou v konečnom dôsledku nebol problém a za to si toto miesto vážime. S malým kabelkovým psom vás nevpustia ani na hrad Devín alebo ani do areálu Bratislavského hradu. Hoci tam hrá dôvod prípadné znečisťovanie a zneuctenie miesta.

Nedostatky na Slovensku

Problémy slovenských ubytovacích zariadení spočívajú aj v slabej informovanosti. Na stránkach často chýba jasná informácia o ubytovaní psov, či zvierat. Chýba cenník a predstavenie. Neraz chýba aj stránka samotná, no to je už o niečom inom. Len malá časť hotelov si kladie za dôležité informovať aj klientov so zvieratami. Cestujú so psom, pretože mu dôverujú a je pre nich na týchto cestách dôležitý. Psíčkarom cestujúcim aj so štvornohým miláčikom by pritom stačilo len málo. Za poplatky vysoké občas v rovnakej výške, ako ubytovanie pre človeka samotného, by chceli niečo. Čokoľvek. Za hrsť kvalitných granúl, misku s vodou pri vchode, alebo pískaciu hračku, ktorých si za taký poplatok môže dovoliť hotel kúpiť aj 8. Honba za biznisom, ktorý sa robí tam, kde by ste to najmenej čakali, však nedovoľuje ponúknuť psom niečo navyše. Poplatok je pre mnohé hotely len daň za akceptáciu psa na izbe. Tu to aj končí.

Viete o hoteloch, ktoré sú viac než len priateľské ku psom? Aké máte skúsenosti s cestovaním so psom práve vy? Dajte nám vedieť do komentároch.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu