ZN.SK
kyslý ksicht

10 potravín, ktoré pomáhajú na pálenie záhy, čiže reflux

Viete, ktoré potraviny vám pomôžu v prípade pálenia záhy zbaviť sa ťažkostí? Žalúdočná kyselina nie je ničím príjemným, ak sa dostáva tam, kde nepatrí…

Pálenie záhy je nepríjemná pálivá bolesť v hrudníku alebo v hornej časti brucha po jedle. Potrava, ktorú skonzumujeme prejde cez pažerák až do žalúdka. Vo vnútri žalúdka strávia žalúdočné šťavy prijatú potravu. Záha začne páliť vtedy, keď je úloha dolného pažerákového zvierača poškodená a kyselina sa vráti späť do pažeráka. Následkom čoho je podráždený pažerák a typické príznaky pálenia záhy. Pálenie záhy je bežný stav. Počas života postihuje až 12% ľudí.

kyslý ksicht

Dôvody pálenia záhy

a) fyziologické (normálne)

  • jedenie korenistých/vyprážaných jedál
  • zlá životospráva
  • obezita
  • tehotenstvo

b) patologické (abnormálne) – oslabenie pažerákového zvierača

  • baktériová infekcia Helicobacter pylori
  • zvýšený vápnik v krvi
  • ťažkosti po operácii
  • neúplná anti-refluxná bariéra pažeráka

Riešenie problému

V prvom rade by sme mali siahnuť po domácich alebo prírodných liečivách. Ak by nám však nepomohli, alternatívou sú rôzne liečivá vyvinuté práve na tento pomerne častý problém. V lekárni sú na popis ťažkostí pripravení vždy a vedia, ako pomôcť.

Prírodné spôsoby liečby

1. Cesnak
Cesnak sa používa v každodennej strave, poprípade ho môžeme rozžuť ak začneme pociťovať pálenie záhy. Chuť sa nám možno síce nepozdáva, ale jeho blahodarné účinky sú zázračné.

2.Med
Med je takisto efektný pri pálení záhy. Najprv utíši bolesť a potom chráni pažerák pred spätným chodom kyseliny. Nakoniec napomáha k obnove sliznice. Med môžeme podávať napr. do nápoja namiesto cukru alebo ho rozmiešame v pohári vlažnej vody a pijeme počas dňa.

3. Pitie čerstvých štiav
Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy liečia pálenie záhy. Neodporúča sa pitie citrusových štiav (citróny, pomaranče, grepy, červené pomaranče, vrátane celých plodov), tie to môžu ešte viac len zhoršiť.

4. Čerstvá zelenina
Najviac pomáha pri pálení záhy konzumácia listovej zeleniny (kapusta, kel, šalát, špenát,..).
Keďže má tento druh zeleniny vysoký obsah vlákniny, zrýchli sa trávenie. Zelenina všeobecne napomáha vyrovnávať žalúdočné kyseliny.

5. Brest plavý
Brest plavý je bylina, ktorá sa používa pri pálení záhy. Posilňuje stenu sliznice žalúdka a pažeráka. Do vlažnej vody pridáme 1 lyžicu brestu plavého a nápoj dobre premiešame, odporúčaná denná dávka je 1-2 poháre medzi jedlami.

6. Zázvor
Zázvor má protizápalové a antibakteriálne účinky. Preto je vhodnou surovinou na zníženie pálenia záhy. Zázvor takisto potláča bolesť spôsobenú pri pálení záhy.
Poznáme veľa spôsobov ako zázvor využiť, napr. pridáme ho do jedla, polievok, čaju, nápojov, šalátov,..

7. Mandle
Mandle sú ďalšou surovinou, ktorá lieči príznaky pálenia záhy. Odporúčaná denná dávka na pokles pálenia záhy je uzavretá hrsť mandlí. Mandle trávenie zrýchľujú a navyše majú vysoký obsah tuku, čo znamená, že žalúdočné kyseliny neutralizujú.

8. Škorica
Škorica zmierňuje príznaky pálenia záhy. Stačí si dať 1 čajovú lyžičku škorice do pohára s vodou a variť 10-15 minút, potom ešte pridáme 1 lyžičku medu a pijeme medzi jedlami. Len tak mimochodom: sypkú škoricu nikdy neprehĺtame, ako je to na internete so zábavou prezentované. Surová prášková škorica vo veľkom množstve vie narobiť poriadnu šarapatu na slizniciach.

9. Aloe Vera
Výťažky z aloe vera majú blahodarné účinky a to aj na pálenie záhy. Neutralizuje žalúdočné kyseliny, znižuje ich tvorbu a bolesť, zrýchľuje hojenie, ktoré je spojené s pálením záhy.
Hneď po jedle treba vypiť ¼ pohára výťažkov z aloe vera , postupne sa zbavujeme prejavov pálenia záhy.

10. Žuvačky
Hneď ako pocítime pálenie záhy, mali by sme siahnuť po žuvačke. Žuvačky zvyšujú tvorbu slín v ústach. Zmizne tým pachuť a pôsobenie kyselín. Nijaká kyselina sa rovná nijaké pálenie záhy.

Pripravila Katarína

Mohlo by zaujímať tiež:


Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu