Slovinská vláda rozdá Slovincom poukazy na dovolenky strávené „doma“

Slovinská vláda rozdá Slovincom poukazy na dovolenky strávené „doma“

Koronavírus sa dotkol ekonomík všetkých krajín sveta. Slovinsko napríklad plánuje venovať 200 eurové poukazy na dovolenku strávenú v rámci krajiny každému dospelému Slovincovi. Slovinci pod 18 rokov majú nárok na 50 EUR. Slovinská vláda tento plán oznámila v treťom májovom týždni. Pomôcť tak chcú domácej ekonomike a idú na to rozumne. Poukazy nebudú určené len na ubytovanie, ale aj využívanie rekreačných služieb. Prakticky tak chce krajina ľudí motivovať a prináša myšlienku vzájomnej podpory v rámci krajiny. Ak totiž podporí turizmus u seba peniaze sa krajine stále vracajú späť, keďže neopúšťajú krajinu. Najmä naštartovanie služieb v oblasti cestovného ruchu, ubytovania, stravovania a prevádzky atrakcií, múzeí, hradov a parkov, umožní ich zachovanie a stabilitu.

Slovinsko, kanál v hlavnom meste Ľubľana

ilustračná foto: Slovinsko, kanál v hlavnom meste Ľubľana

Niečo podobné máme na Slovensku už viac ako rok

Niečo podobné máme aj na Slovensku. Rekreačné poukazy, ktoré nazývame hovorovo „Dankovými“ poukazmi, spôsobili enormný nárast rezervácií v niektorých ubytovacích zariadeniach. Pocítili to aj rôzne ďalšie služby, reštaurácie, múzeá a atrakcie v niektorých viac turisticky. Napríklad Dudince, či iné kúpeľné mestá. Rekreačné poukazy na Slovensku však neboli rozdávané zo strany štátu, ale boli nariadené pre firmy s vyšším počtom obyvateľom. Podnetom pre ich zavedenie boli snahy o posilnenie domáceho cestovného ruchu, čo mnohí vnímajú pozitívne dodnes. Poukazy totiž boli príležitosťou pre mnohých, rovnako ako pre nás, vyraziť ako rodina na viac ako len víkend cez zľavový portál.

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.