Koronavírus sa dotkol ekonomík všetkých krajín sveta. Slovinsko napríklad plánuje venovať 200 eurové poukazy na dovolenku strávenú v rámci krajiny každému dospelému Slovincovi. Slovinci pod 18 rokov majú nárok na 50 EUR. Slovinská vláda tento plán oznámila v treťom májovom týždni. Pomôcť tak chcú domácej ekonomike a idú na to rozumne. Poukazy nebudú určené len na ubytovanie, ale aj využívanie rekreačných služieb. Prakticky tak chce krajina ľudí motivovať a prináša myšlienku vzájomnej podpory v rámci krajiny. Ak totiž podporí turizmus u seba peniaze sa krajine stále vracajú späť, keďže neopúšťajú krajinu. Najmä naštartovanie služieb v oblasti cestovného ruchu, ubytovania, stravovania a prevádzky atrakcií, múzeí, hradov a parkov, umožní ich zachovanie a stabilitu.
Slovinsko má čo ponúknuť
Slovinsko je krajina s pestrou ponukou prírodných a kultúrnych lákadiel. Symbolom krajiny je jazero Bled, známe ostrovčekom s kostolíkom a hradom na skale. Neďaleko sa nachádza Bohinjské jazero, ideálne na turistiku a vodné športy. Milovníkov jaskýň očarí Postojnská jaskyňa, svetovo známa kvapľová jaskyňa s vláčikom, a Škocjanske jaskyne, zapísané v UNESCO. Priaznivci horskej turistiky obľubujú Triglavský národný park s vrchom Triglav (2864 m), najvyšším bodom Slovinska.
Pobrežie Jadranského mora ponúka historické mestečká ako Piran a Koper, s vplyvmi benátskej architektúry. Hlavné mesto Ľubľana zaujme moderným duchom, promenádami pri rieke a hradom. Pre vinárov je lákadlom región Maribor s najstarším viničom na svete. Slovinsko ponúka aj relax v termálnych kúpeľoch, ako sú Čatež a Moravske Toplice, čo z neho robí ideálnu destináciu pre každého cestovateľa.
ilustračná foto: Slovinsko, kanál v hlavnom meste Ľubľana
Niečo podobné máme na Slovensku už viac ako rok
Niečo podobné máme aj na Slovensku. Rekreačné poukazy, ktoré nazývame hovorovo „Dankovými“ poukazmi, spôsobili enormný nárast rezervácií v niektorých ubytovacích zariadeniach. Pocítili to aj rôzne ďalšie služby, reštaurácie, múzeá a atrakcie v niektorých viac turisticky. Napríklad Dudince, či iné kúpeľné mestá. Rekreačné poukazy na Slovensku však neboli rozdávané zo strany štátu, ale boli nariadené pre firmy s vyšším počtom obyvateľom. Podnetom pre ich zavedenie boli snahy o posilnenie domáceho cestovného ruchu, čo mnohí vnímajú pozitívne dodnes. Poukazy totiž boli príležitosťou pre mnohých, rovnako ako pre nás, vyraziť ako rodina na viac ako len víkend cez zľavový portál.