ZN.SK
Toxická pozitivita

Recenzia knihy Toxická pozitivita o tom. že aj pozitivita škodí…

Whitney Goodman vo svojej novej knihe Toxická pozitivita. Sama tvrdí, že pozerať sa na všetko z tej lepšej stránky môže v mnohých…

Život nejde vždy podľa plánov. Sú situácie, ktoré nie sú príjemné, ale denne sa stávajú. Niekto sa rozíde, stratí prácu, zažije traumu, chorobu, stratu a pod.

Toxická pozitivita

„To bude dobré.“

 „Určite ťa to má niečo naučiť.“

„Skús z toho vyťažiť to pozitívne.“

„Iní ľudia sú na tom horšie.“

Sami máme v sebe zakorenené tieto frázy a sami vieme, že v takýchto situáciách väčšinou nefungujú. Spoločnosť od nás vyžaduje, aby sme boli vždy dobré naladení, tvárili sa, že nemáme problémy, ba dokonca samým nám je niekedy trápne si priznať, ak sa aj niečo pokazí. Z každej stray na nás číha pozitívne nastavenie, afirmácie… No funguje to všetko a nie je toho až prehnane veľa?

Tak na tieto oblasti sa zamerala Whitney Goodman vo svojej novej knihe Toxická pozitivita. Sama tvrdí, že pozerať sa na všetko z tej lepšej stránky môže v mnohých situáciách pomôcť, ale existujú aj prípady, keď pozitivita vyslovene škodí. Goodman, psychoterapeutka a odborníčka na škodlivé dôsledky nadmernej či nevhodne použitej pozitivity, nám vo svojej knihe ukazuje, ako poskytnúť útechu vhodnejším spôsobom.

Toxická pozitivita

„Toxická pozitivita nám nahovára, že to, čo cítime, je nesprávne a že by sme sa tak nemali cítiť. Žiada od nás „dostatočne dobrý“ dôvod na to, aby sme sa niečím trápili. Ak uveríme, že isté emócie sú prijateľné a iné nie, odcudzujeme sa k tomu, že pocítime zahanbenie zakaždým, keď sa budeme cítiť viac tak, ako by sme sa mali. A napokon skončíme tak, že sa snažíme potláčať a zakryť nepríjemné pocity nakupovaním, jedlom, alkoholom, sociálnymi médiami alebo inou formou otupovania, ktorá je práve poruke. Chceme z nášho trápenia ujsť rak rýchlo, ako sa len dá.“

Goodman nás vo svojej knihe víta mottom „Zostaňte sami sebou vo svete posadnutom pozitívnym myslením“. Hneď v prvých kapitolách nám približuje, ako pozitivitu vníma ona a ako si začala v spoločnosti a vo svojej psychoterapeutickej praxi všímať, že často je toxická.

Autorka v knihe identifikovala 11 rôznych situácií, v ktorých sa pozitivita, ak sa použije nevhodne, veľmi pravdepodobne stáva toxickou. Nielenže poukazuje na toxické pozitívne frázy a nastavenie ľudí v ťažkých situáciách, ale aj vyvracia ich fungovanie alebo očakávané správanie týchto ľudí. Vo svete pozitívneho myslenia tak ide „proti prúdu“, no každý čitateľ po prečítaní knihy uzná, že „zaslúžime si viac ako len dobrú náladu“. Navyše, Goodman ponúka citlivý a premyslený spôsob, akým sa dá k niektorým veciam pristupovať namiesto toxickej pozitivity.

Kniha v mnohom čitateľom otvorí oči v tom, že toxická pozitivita vlastne popiera skutočnosť a čitatelia si z nej veľa uplatnia aj v každodennom živote, keďže autorka poukazuje na už akosi „zakorenené“ vzorce správania, ktoré každý z nás v tejto oblasti má.

Koho by mohla kniha zaujať

„Tlak na to, aby sme boli šťastní a aj tak pôsobili, nikdy nebol väčší, ako je dnes.“ (úryvok z knihy)

Po knihe by mal siahnuť každý:

  1. koho už toxická pozitivita zasiahla,
  2. každý, kto netuší, čo je toxická pozitivita a zaujíma ho to,
  3. a každý, kto netuší, prečo by pozitivita mohla byť aj toxická.

Kniha je písaná laickým jazykom, autorka svoje texty nepíše odborne, snaží sa svoje výpovede a skúsenosti vždy podkladať presnými jazykovými vyjadreniami a reálnymi skúsenosťami ľudí. Kniha by sa dala zaradiť do motivačnej literatúry, ale v mnohom je vlastne „antimotivačná“, čo ju robí značne inou, no o to originálnejšou a špecifickejšou.

Informácie o knihe Toxická pozitivita:

  • Autor: Whitney Goodman
  • Jazyk: slovenský
  • Väzba: tvrdá
  • Vydavateľstvo: Ikar
  • Počet strán: 320
  • Formát: 125 x 200 mm
  • ISBN: 9788055188096
  • Rok vydania: 2023
  • Kúpite na: bux.skmartinus.sk
Mohlo by zaujímať tiež:


Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu