Pri Malužinej objavili jaskyňu s modrozelenou kvapľovou výzdobou

Pri Malužinej objavili jaskyňu s modrozelenou kvapľovou výzdobou

Že je Liptov z hľadiska prírodných krás zaujímavý nemusíme pochybovať. A je pravdepodobné, že všetky zaujímavosti človek ešte neobjavil. Veď len nedávno sa podaril zaujímavý objav. Keď 3. januára 2016 do jaskyne pri Malužinej, ale ešte v katastri obce Nižná Boca, po prvý krát vstúpila dokumentujúca ľudská noha, mohla sa kochať naozaj svetovým unikátom. Jaskyňou s rozptýlenou nádhernou kvapľovou výzdobou bielej, modrej a zelenej farby. Boli to Gabriela Majerníčková, Ján Šmoll a Matúš Šušel zo Speleoklubu Červené vrchy, ktorí ju objavili a ako prví zdokumentovali.

Speleoklub Červené vrchy, sieň modrých šmolkov

foto: stránky speleoklubu Červené vrchy, link v závere článku


Fotografia siene modrých šmolkov, Foto: Pavol Staník

Za modrým a zeleným sfarbením, spolu s ďalšími farebnými odtieňmi môže obsah modrého lazuritu, zeleného malachitu a medzi v horninách nad jaskyňou. Takéto podmienky a následne aj sfarbenie je tak ojedinelé, vo svete známe možno ak len v troch rôznych prípadoch. Jaskyňa pri Malužinej dlhá niekoľko stoviek metrov je jednoducho krásna a tak sa núka otázka, kto všetko sa bude môcť kochať jej krásou.

Otvorí jaskyňa pri Malužinej brány aj verejnosti?

Podľa doteraz zverejnených informácií existuje šanca, že prístupnosť jaskyne a sprístupniteľný terén by mohli dopomôcť otvoreniu významnej lokality aj pre verejnosť. Tento proces je však náročný z hľadiska zákonov o ochrane prírody, výstavby vstupov, sprístupnenia týchto miest, ako aj pre obmedzenia envirorezortu.

Medializované informácie o objave jaskyne pri Malužinej však uvádzajú úvahy objaviteľov o sprístupnení. Liptov, už i tak značne zaujímavý podobnými miestami turistického záujmu, by získal významnú prírodnú atrakciu. Dokonca s potenciálom prilákania medzinárodného záujmu. Zostáva veriť, že tak čoskoro pribudne nový klenot do ponuky prírodných krás sprístupnených ostatným nadšencom prírody.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.