ZN.SK
Jaskyňa pri Malatinej, autor Pavol Staník, FB stránky SSJ

Pri Malužinej objavili jaskyňu s modrozelenou kvapľovou výzdobou

Keď 3. januára 2016 do jaskyne pri Malužinej po prvý krát vstúpila dokumentujúca ľudská noha, objavila unikátnu modrozelenú výzdobu…

Že je Liptov z hľadiska prírodných krás zaujímavý nemusíme pochybovať. A je pravdepodobné, že všetky zaujímavosti človek ešte neobjavil. Veď len nedávno sa podaril zaujímavý objav. Keď 3. januára 2016 do jaskyne pri Malužinej, ale ešte v katastri obce Nižná Boca, po prvý krát vstúpila dokumentujúca ľudská noha, mohla sa kochať naozaj svetovým unikátom. Jaskyňou s rozptýlenou nádhernou kvapľovou výzdobou bielej, modrej a zelenej farby. Boli to Gabriela Majerníčková, Ján Šmoll a Matúš Šušel zo Speleoklubu Červené vrchy, ktorí ju objavili a ako prví zdokumentovali.

Speleoklub Červené vrchy, sieň modrých šmolkov

foto: stránky speleoklubu Červené vrchy, link v závere článku


Fotografia siene modrých šmolkov, Foto: Pavol Staník

Za modrým a zeleným sfarbením, spolu s ďalšími farebnými odtieňmi môže obsah modrého lazuritu, zeleného malachitu a medzi v horninách nad jaskyňou. Takéto podmienky a následne aj sfarbenie je tak ojedinelé, vo svete známe možno ak len v troch rôznych prípadoch. Jaskyňa pri Malužinej dlhá niekoľko stoviek metrov je jednoducho krásna a tak sa núka otázka, kto všetko sa bude môcť kochať jej krásou.

Otvorí jaskyňa pri Malužinej brány aj verejnosti?

Podľa doteraz zverejnených informácií existuje šanca, že prístupnosť jaskyne a sprístupniteľný terén by mohli dopomôcť otvoreniu významnej lokality aj pre verejnosť. Tento proces je však náročný z hľadiska zákonov o ochrane prírody, výstavby vstupov, sprístupnenia týchto miest, ako aj pre obmedzenia envirorezortu.

Medializované informácie o objave jaskyne pri Malužinej však uvádzajú úvahy objaviteľov o sprístupnení. Liptov, už i tak značne zaujímavý podobnými miestami turistického záujmu, by získal významnú prírodnú atrakciu. Dokonca s potenciálom prilákania medzinárodného záujmu. Zostáva veriť, že tak čoskoro pribudne nový klenot do ponuky prírodných krás sprístupnených ostatným nadšencom prírody.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu