Nebezpečná muška a jej bolestivé poštípanie: štípanec a popis príznakov

muška, čierna mucha

Akákoľvek informácia o nebezpečnej čiernej muške s pomerne viditeľným telom pre oblé obrysy bruška, sa môže zdať ako novinka. Muška z rodu simulium, ktorej sa v Čechách hovorí muchnička, je známa po celej Európe. V angličtine jednoducho ako „black fly“. Rôzne druhy na rôznych miestach predstavujú rôzne riziká. Tie, ktoré žijú na Slovensku a v Čechách však vedia spôsobiť neobvyklé zdravotné komplikácie. Jej poštípanie je bolestivejšie než pri komároch, trvá dlhšie a alergici majú po jej útoku o niečo ťažšie následky, než ľudia znášajúci poštípania bez ťažkostí.

muška, čierna mucha

Foto: ilustračná snímka druhu, snímka „požičaná“ z Wikimedia

Muška, ktorej poštípanie je považované za nie veľmi vzácne, cicia krv človeka najmä pri pobyte v prírode, v blízkosti vodných plôch a jazier, ako aj v ich širšej blízkosti. Hojenie takejto rany je však komplikovanejšie. Na počudovanie, spôsobuje takmer identické závažné komplikácie aj ľuďom, ktorí nemajú žiadne iné prejavy zasiahnutia pri iných druhoch hmyzu.

Poštípanie muškou môže spôsobiť vážne opuchy, znecitlivenie prstov na ruke, bolestivé opuchy, aj rozsiahle svrbenie v závislosti od miesta poštípania. Mimoriadne obľúbeným miestom, na ktoré útočí, je členok a spodná časť nohy. Do šiat nelezie, útočí na holé nohy.

V článku sa dočítate:

  • Ako spoznať štípanec mušky
  • Akú prvú pomoc zvoliť pri poštípaní muškou
  • Čím je zaujímavá drobná čierna muška a jej poštípanie
  • Čo sprevádza a ako sa liečia štípance od mušky
  • Kde sa tento druh hmyzu vyskytuje a kde a kedy hrozí uštipnutie

Muška je nenápadný malý hmyz, do ktorého by počas letu nikto nepovedal, že môže spôsobiť ťažkosti porovnateľné so žihadlom osy a ešte horšie. Mušku nie je nutné vyprovokovať. Štípe podobne ako komár, pre vlastné potreby, keďže potrebuje krv. Vyhľadáva odhalené miesta, keďže cez textil nedokáže nasať. Nemá dostatočne dlhý sosák. Štípanec sa na začiatku javí ako bežný komárí. Po pár hodinách sa však prejavuje s väčšou bolesťou. Miesto vpichu je krvavé a môže z neho tiež krv unikať, prípadne sa v ňom hromadí plazma a tvorí chrasta.

Štípanec po štyroch dňoch

Štípanec po štyroch dňoch prináša niekoľko zaujímavých pocitov. Noha v mieste štípanca bolí. Svrbí v širšom okolí štípanca a tento pocit prechádza až do zvyšku nohy. Druhý a tretí deň sprevádzal tento zážitok aj opuch chodidla, pri ktorom sa stratili vystupujúce členky na chodidle a bolo problematické obuť sa. Bolesť je premenlivá, najmä v blízkosti kosti píšťaly pôsobila ako zranenie kosti samotnej.

štípanec muška

Štípanec je výrazne červený už niekoľko dní. Na mieste vpichu tvrdý a mäkne do bežnej tvrdosti až postupne podľa vzdialenosti od miesta vpichu. Samotné miesto pichnutia a jeho krvácanie nemusí byť aktívne. Môže tvoriť chrastu. Prípady viac bolestivé môžu hnisať a vylučovať práve odtiaľto hnis.

Kým niektoré prípady hovoria o následkoch na niekoľko týždňov až mesiacov spojených s práceneschopnosťou, všetko je individuálne. V našom sledovanom prípade je štípanec po týždni menej bolestivý. Pomohlo „ignorovanie“ bolesti, neškriabanie, nehladenie, vyhýbanie sa teplej vode, teplej sprche. Nasadili sa studené obklady, ako aj domáca medicína na potieranie. Ťažší priebeh a horšie prípady vyžadujú antibiotiká a liečivá proti parazitom. Muška je tiež známa ako ľahký prenášať rôznych chorôb. Preto nie je na škodu byť pod dohľadom lekárov a informovať sa na možnosti kontroly a vylúčenia iných rizík.

Liečenie poštípania muškou

Muška vytvára štípance s výraznou červenou farbou. Akoby šlo o fliačik rôznej veľkosti. Jej veľkosť sa môžeme pokúsiť ovplyvniť už v začiatkoch. Napríklad dostatočným chladením a vhodnými prípravkami s efektom chladenia. Dobrá je tak klasická alpa a studené obklady. Podanie vhodného antihistaminika je spolu s ďalšími liečivami (proti alergickým reakciám, alebo proti bolesti, napríklad Dithiaden) bežnou súčasťou profesionálneho odborného ošetrenia postihnutej osoby.

Na zmiernenie príznakov, bolestí a pre urýchlenie hojenia sa podľa zmienok na internete používa aj odrezok lístočku a čerstvo odhalená dužina rastliny rodu sempervivum. Tzv. skalnica sa používa medzi záhradkármi v skalkách, aj ako ozdobný kvet v záhradách. Prípadne si zaobstarajte v lekárni kyselinu hyaluronovú, ktorej účinky dokážu zmierniť problémy. Tie ak ustúpia v priebehu prvých dňoch, máte vyhrané aj v rámci domácej liečby. Neustupujúce ťažkosti je nutné bezpodmienečne riešiť s odborníkom.

Fakty a zhrnutie:

  • Tento popisovaný prípad je z júla až augusta 2020 z okolia Senca pri Bratislave
  • Najbližšie jazero bolo zhruba 3 kilometre, dva dni po búrke
  • Muška (eng: black fly, česky: muchnička, latinsky: simullium) má mnoho druhov. Žije len v prírode, do obydlí nevchádza a štípe večer, alebo ráno.
  • Na potieranie nepoužívajte ocot. Je bez účinku. Skôr je možné hovoriť o zhoršovaní.
  • Vyhýbať sa teplu, ktoré zhoršuje hojenie a rozdráždi látku proti zrážaniu krvi, ktorú muška pod kožu vstrekla a všetky protilátky vlastného tela, ktoré s tým bojujú.
  • Fenistil je absolútne bez účinku
  • Čistý domáci alkohol a chladný obklad je nástrojom, ktorý dokáže pomôcť ako zmierňovač. Ako liečivo však pôsobí kyselina hyaluronová (z komerčne dostupných krémov sa k nej najviac približuje napríklad Bionect, alebo HA gél), alebo v domácich podmienkach narezaná skalnica (na Lumigreen.sk sú na fotografiách) a jej čerstvá dužina, prípadne tiež môže mať účinok domáce aloe. Zmierňujúci účinok môžu mať univerzálne krémy „po bodnutí“ s aloe ako Pureline, alebo Phyteneo.
  • Ako prevencia poslúžia repelenty. Ideálne zvoľte tie, ktoré odpudzujú aj muchy ako také.
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.