Muž z Komárna rozdáva bezdomovcom jedlo, už má problém s úradmi - Zaujímavé novinky ZN.SK

Muž z Komárna rozdáva bezdomovcom jedlo, už má problém s úradmi

Rozhodnúť sa pomáhať nezištne bezdomovcom a priniesť im pravidelne jedlo, to je niečo výnimočné. Muž z Komárna, Marián Markovič, sa rozhodol pomáhať bezdomovcom a sociálne slabším. Zmobilizoval sily, reštauráciu a pustil sa do pomoci ľuďom, na ktorých iní kašlú, vrátane úradov. Jeho čin vyvolal mnoho pozitívnych ohlasov, ba dokonca sa mimo správy dostal aj do relácie Reflex, kde Markovič o sebe povedal viac. Jeho príbeh zaujal tvorcov relácie ale tiež mnohých z celého Slovenska. Sám okúsil hlad a pád na samé dno, aj práve preto sa vie lepšie vcítiť do pocitov a potrieb ľudí.

Chcel pomôcť bezdomovcom, úradom sa to nepáči

Jeho výnimočná pomoc ale nemá pochopenie bezcitných tabuliek a fungovania úradov. Opäť len z asi pomýlenej predstavy o tom, ako má fungovať tento svet, sa úrady riadia len papiermi. Markovič má momentálne problém s úradmi, pretože distribuuje jedlo bez hygienickej kontroly, bez rukavíc, stoličiek a podobne.

Marián Markovič pomáha bezdomovcom v Komárne

Markovič na svojom vlastnom súkromnom trefne reaguje poznámkou, či jedlo z kontajnera, ktorým sa živia bezdomovci bežne, nepodlieha tiež nejakej hygienickej kontrole. Spomína však ešte zásadnejšiu vec. Akoby tento prípad zobudil spiacu hygienu. Reštaurácie v Komárne mali, ako uvádza, rozsiahle kontroly hygieny. Už samotní Komárčania sú rozčarovaní z postupu úradov. Markovič pritom len zastúpil nedostatočné mesto. Úrady nezaujíma zámer pomôcť, nie otráviť. V takejto chvíli je možné očakávať, že jeho činnosť s rozdávaním oblečenia nebude nakoniec pod kontrolou colného úradu. Napríklad z dôvodu, či je všetko značkové naozaj značkové a nedošlo k porušeniu ochrannej známky.

S týmto princípom nech sú zakázané susedské grilovačky

Úrady si nevšimli, že nejde o činnosť organizácie, firmy, či spolku. Tie sú bežne pod kontrolou. Predvolebné guláše sú totiž niečo celkom iné, ako prípady súkromnej osoby, ktorá nemá vyvesené cedule, reklamy, nežiada o hlas, nákup, podporu, ani nereprezentuje nejaký názor. Činnosť Mariána Markoviča je skôr susedským pohostením ako verejným stravovaním. V opačnom prípade máme problém pri každej jednej susedskej grilovačke, záhradnej párty a podobne. Aj tam si rozdávame jedlo medzi sebou a je na každom, či sa ponúkne, alebo nie. Nuž a keď je to susedská párty, nie je povinnosťou aby ste sa s každým susedom poznali celkom dôverne a osobne. Vzniká tu nebezpečný precedens, v ktorom sú práve úrady tí nevzdelaní. Ak si súkromná osoba navarí a ako súkromná osoba jedlo niekomu zanesie, nemôže byť niečo také problémom. Alebo ak aj skromná osoba získa jedlo, kúpi, či inak uhradí z klasickej reštaurácie, stále ho môže darovať komukoľvek. Po novom sa zdá, že aj toto bude problém. Potom je len drobný krôčik k tomu, aby bolo problémom aj vítanie nových susedov koláčom, alebo dokonca rozdávanie z vlastnej úrody.

Táto susedská záhradná párty sa nenachádza v záhrade, ale pod mostom. Oveľa úctyhodnejšie je ale to, na čo úrady nepozerajú a nechcú pozerať. Na fakt, že sa pokúsil pomôcť, ba dokonca svojim činom vyvolal spoločenskú tému.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.